Dariusz Jaroń

Artykuły - Dariusz Jaroń (17)

 • Burza w Tatrach: Największa tragedia na Świnicy w historii

  Burza w Tatrach: Największa tragedia na Świnicy w historii

  Przez długie lata był to najtragiczniejszy w skutkach wypadek po uderzeniu pioruna w Tatrach. Piętnastego sierpnia 1939 roku gwałtowna burza nadeszła w chwili, kiedy kilkudziesięcioosobowa grupa młodzieży żydowskiego obozu “Akiba” zmierzała na szczyt Świnicy. W wyniku nawałnicy zginęło sześć osób, a kilkanaście zostało rannych.
 • Tatry: Rosjanie na tropie Uranu w Dolinie Białego

  Tatry: Rosjanie na tropie Uranu w Dolinie Białego

  Chętnie odwiedzana przez turystów Dolina Białego siedemdziesiąt lat temu była pilnie strzeżona przez rosyjskich żołnierzy. W ramach zimnowojennego wyścigu zbrojeń sowieci szukali w Tatrach złóż uranu, niezbędnego do produkcji bomb atomowych. O dawnej kopalni przypominają dwie sztolnie położone w pobliżu szlaku.
 • Broad Peak Middle - pierwszy polski ośmiotysięcznik

  Broad Peak Middle - pierwszy polski ośmiotysięcznik

  28 lipca 1975 roku na dziewiczym Broad Peak Middle stanęli Kazimierz Głazek, Janusz Kuliś, Marek Kęsicki, Andrzej Sikorski i Bohdan Nowaczyk. Był to pierwszy ośmiotysięczny wierzchołek zdobyty przez Polaków. Za sukces himalaiści zapłacili najwyższą cenę.
 • Górski savoir-vivre, czyli czego nie wolno robić w Tatrach

  Górski savoir-vivre, czyli czego nie wolno robić w Tatrach

  Piwo i papieros na szlaku, pokonywanie nużącej drogi z parkingu nad Morskie Oko na elektrycznej hulajnodze, kąpiel w tatrzańskich jeziorach i zbieranie grzybów z przerwami na karmienie słodkich jelonków. Jeśli tak wyobrażasz sobie wakacyjny wypad w Tatry, lepiej dwa razy zastanów się nad wyjazdem z domu. Pamiętajmy: góry są domem dla zwierząt i dzikiej przyrody, będąc tam, nie jesteśmy u siebie - jesteśmy gośćmi. Zachowujmy się więc, jak na gości przystało.
 • Śmierć na Nanga Parbat. Jak zginął Günther Messner

  Śmierć na Nanga Parbat. Jak zginął Günther Messner

  Pięćdziesiąt lat temu - 27 czerwca 1970 roku - Reinhold Messner zdobył pierwszy z ośmiotysięcznych szczytów w drodze do skompletowania Korony Himalajów i Karakorum. Słynny Tyrolczyk na wierzchołek Nanga Parbat wszedł wraz z młodszym bratem. Dwa dni później Günther Messner już nie żył.
 • Rzeź himalaistów. Rocznica ataku pod Nanga Parbat

  Rzeź himalaistów. Rocznica ataku pod Nanga Parbat

  Późnym wieczorem 22 czerwca 2013 roku kilkunastu uzbrojonych terrorystów zaatakowało bazę pod Nanga Parbat. Z zimną krwią zamordowali jedenastu obywateli Chin, Słowacji, Ukrainy, USA, Litwy, Pakistanu i Nepalu. Ofiar masakry mogło być znacznie więcej. Wielu wspinaczy - w tym grupa Polaków - przebywało wtedy w wyższych obozach.
 • Żleb Drege’a: Pułapka bez wyjścia na Orlej Perci

  Żleb Drege’a: Pułapka bez wyjścia na Orlej Perci

  Legendarna drabinka na Kozią Przełęcz, stromizny na Orlej Baszcie czy rynna prowadząca na Kozią Przełęcz Wyżnią - Orla Perć pełna jest miejsc, gwarantujących szybsze bicie serca. Skrywa również pułapki, takie jak Żleb Drege’a, kuszący pozornie bezpiecznym zejściem ku dolinie.
 • Lato 2019: Najtragiczniejszy sezon w Tatrach od lat

  Lato 2019: Najtragiczniejszy sezon w Tatrach od lat

  Osiem ofiar śmiertelnych, ponad sześćset wypadków, katastrofalna w skutkach burza i piekielnie trudna akcja ratunkowa w Jaskini Wielkiej Śnieżnej - miniony sezon letni był jednym z najbardziej wymagających w dziejach Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.
 • Jak Polak nazwał K2 szczytem Cesarzewicza Mikołaja

  Jak Polak nazwał K2 szczytem Cesarzewicza Mikołaja

  Bardziej łopatologicznie nazwać tej góry się nie dało. Dwójka ma w końcu symbolizować pozycję wicelidera na liście najwyższych ośmiotysięczników świata, prawda? Nie do końca. Historia nazewnictwa K2 ma nieco inne korzenie, a także ciekawy wątek rodem z Polski.
 • Aleister Crowley. “Mistrz Bestia” wśród pionierów himalaizmu

  Aleister Crowley. “Mistrz Bestia” wśród pionierów himalaizmu

  Pierwsze próby okiełznania dziewiczych ośmiotysięczników sięgają początków XX stulecia. Wśród najważniejszych postaci epoki pionierów nie brakuje legend alpinizmu, cenionych podróżników i odkrywców, osób znanych nie tylko ze względu na ich wspinaczkowe dokonania. W tym gronie znalazł się również… kontrowersyjny mistyk i okultysta Aleister Crowley.