Dariusz Jaroń

Artykuły - Dariusz Jaroń (19)

 • Zakazana góra. Gangkhar Puensum nie dla wspinaczy

  Zakazana góra. Gangkhar Puensum nie dla wspinaczy

  Gangkhar Puensum to najwyższy szczyt Bhutanu i najwyższa góra świata, niezdobyta dotąd przez człowieka. Od lat wspinanie na jej wierzchołek jest jednak zakazane i nic nie wskazuje na to, żeby władze tego niewielkiego lecz dumnego narodu miały w najbliższym czasie zmienić swoje postanowienie.
 • Niewyjaśniona katastrofa lotu nad Nanga Parbat

  Niewyjaśniona katastrofa lotu nad Nanga Parbat

  To miał być rutynowy lot nad Himalajami. 25 sierpnia 1989 roku lecąca z Gilgit do Islamabadu maszyna zniknęła z radarów w okolicach Nanga Parbat. Należący do Pakistańskich Międzynarodowych Linii Lotniczych Fokker F27 prawdopodobnie wpadł do szczeliny, ale to tylko jedna z hipotez w sprawie katastrofy, która wciąż czeka na wyjaśnienie.
 • Burza w Tatrach: Największa tragedia na Świnicy w historii

  Burza w Tatrach: Największa tragedia na Świnicy w historii

  Przez długie lata był to najtragiczniejszy w skutkach wypadek po uderzeniu pioruna w Tatrach. Piętnastego sierpnia 1939 roku gwałtowna burza nadeszła w chwili, kiedy kilkudziesięcioosobowa grupa młodzieży żydowskiego obozu “Akiba” zmierzała na szczyt Świnicy. W wyniku nawałnicy zginęło sześć osób, a kilkanaście zostało rannych.
 • Tatry: Rosjanie na tropie Uranu w Dolinie Białego

  Tatry: Rosjanie na tropie Uranu w Dolinie Białego

  Chętnie odwiedzana przez turystów Dolina Białego siedemdziesiąt lat temu była pilnie strzeżona przez rosyjskich żołnierzy. W ramach zimnowojennego wyścigu zbrojeń sowieci szukali w Tatrach złóż uranu, niezbędnego do produkcji bomb atomowych. O dawnej kopalni przypominają dwie sztolnie położone w pobliżu szlaku.
 • Broad Peak Middle - pierwszy polski ośmiotysięcznik

  Broad Peak Middle - pierwszy polski ośmiotysięcznik

  28 lipca 1975 roku na dziewiczym Broad Peak Middle stanęli Kazimierz Głazek, Janusz Kuliś, Marek Kęsicki, Andrzej Sikorski i Bohdan Nowaczyk. Był to pierwszy ośmiotysięczny wierzchołek zdobyty przez Polaków. Za sukces himalaiści zapłacili najwyższą cenę.
 • Górski savoir-vivre, czyli czego nie wolno robić w Tatrach

  Górski savoir-vivre, czyli czego nie wolno robić w Tatrach

  Piwo i papieros na szlaku, pokonywanie nużącej drogi z parkingu nad Morskie Oko na elektrycznej hulajnodze, kąpiel w tatrzańskich jeziorach i zbieranie grzybów z przerwami na karmienie słodkich jelonków. Jeśli tak wyobrażasz sobie wakacyjny wypad w Tatry, lepiej dwa razy zastanów się nad wyjazdem z domu. Pamiętajmy: góry są domem dla zwierząt i dzikiej przyrody, będąc tam, nie jesteśmy u siebie - jesteśmy gośćmi. Zachowujmy się więc, jak na gości przystało.
 • Śmierć na Nanga Parbat. Jak zginął Günther Messner

  Śmierć na Nanga Parbat. Jak zginął Günther Messner

  Pięćdziesiąt lat temu - 27 czerwca 1970 roku - Reinhold Messner zdobył pierwszy z ośmiotysięcznych szczytów w drodze do skompletowania Korony Himalajów i Karakorum. Słynny Tyrolczyk na wierzchołek Nanga Parbat wszedł wraz z młodszym bratem. Dwa dni później Günther Messner już nie żył.
 • Rzeź himalaistów. Rocznica ataku pod Nanga Parbat

  Rzeź himalaistów. Rocznica ataku pod Nanga Parbat

  Późnym wieczorem 22 czerwca 2013 roku kilkunastu uzbrojonych terrorystów zaatakowało bazę pod Nanga Parbat. Z zimną krwią zamordowali jedenastu obywateli Chin, Słowacji, Ukrainy, USA, Litwy, Pakistanu i Nepalu. Ofiar masakry mogło być znacznie więcej. Wielu wspinaczy - w tym grupa Polaków - przebywało wtedy w wyższych obozach.
 • Żleb Drege’a: Pułapka bez wyjścia na Orlej Perci

  Żleb Drege’a: Pułapka bez wyjścia na Orlej Perci

  Legendarna drabinka na Kozią Przełęcz, stromizny na Orlej Baszcie czy rynna prowadząca na Kozią Przełęcz Wyżnią - Orla Perć pełna jest miejsc, gwarantujących szybsze bicie serca. Skrywa również pułapki, takie jak Żleb Drege’a, kuszący pozornie bezpiecznym zejściem ku dolinie.
 • Lato 2019: Najtragiczniejszy sezon w Tatrach od lat

  Lato 2019: Najtragiczniejszy sezon w Tatrach od lat

  Osiem ofiar śmiertelnych, ponad sześćset wypadków, katastrofalna w skutkach burza i piekielnie trudna akcja ratunkowa w Jaskini Wielkiej Śnieżnej - miniony sezon letni był jednym z najbardziej wymagających w dziejach Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.