dąb

Artykuły - Dąb (4)

 • Dąb "Bartek" w 3D

  Studenci z trzech krakowskich uczelni realizują projekt naukowy "Bartek 3D". Jego celem jest wykonanie trójwymiarowego skanu dębu "Bartek" i ocalenie go dla potomnych - drzewo z gminy Zagnańsk w woj. świętokrzyskim nie jest bowiem w najlepszych stanie.
 • Tysiąc gości na urodzinach Dębu Bartek

  Tysiąc gości na urodzinach Dębu Bartek

  Tysiąc gości uczestniczyło w niedzielę w Zagnańsku (woj. świętokrzyskie) w urodzinach Dębu Bartek.
 • Oddaj głos na drzewo w Polsce

  Oddaj głos na drzewo w Polsce

  Polski dąb bierze udział w konkursie o tytuł Europejskiego Drzewa Roku.
 • 70 tys. zł na ratowanie wiekowego "Bartka"

  Ponad 70 tys. zł zebrały dzieci i młodzież podczas kwesty na ratowanie wiekowego Dębu "Bartek", rosnącego koło Zagnańska (woj. świętokrzyskie) . W akcji uczestniczyło 600 świętokrzyskich placówek oświatowych. Najaktywniejsze z nich nagrodzono w poniedziałek.
 • Gang wycinał 300-letnie dęby

  Grupę przestępczą zajmującą się nielegalnym wyrębem drzew, w tym 300-letnich dębów, rozbili dolnośląscy policjanci. Zatrzymano sześć osób, którym grozi do pięciu lat więzienia. Skradzione drewno było wykorzystywane do produkcji mebli.
 • Ratunek dla "Bartka"

  Ratunek dla "Bartka"

  Dąb Bartek, jeden z najsłynniejszych polskich pomników przyrody, otrzyma dodatkowe podpory pod konary, żeby się nie przewrócił, a także nową instalację chroniąca przed piorunami. Pieniądze przekaże Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
 • Zniszczyli jedyny taki dąb w Polsce

  Prokuratura Rejonowa w Zielonej Górze wszczęła postępowanie ws. pożaru pomnika przyrody - dębu Napoleon. Najgrubszy dąb szypułkowy w Polsce przewrócił się w poniedziałek, po tym jak ogień strawił jego wnętrze - prawdopodobnie został podpalony.
 • Stolica uczciła pamięć ofiar zbrodni katyńskiej

  Stolica uczciła we wtorek pamięć ofiar zbrodni katyńskiej i sobotniej katastrofy samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem. Przed Grobem Nieznanego Żołnierza złożono wieńce, w Ogrodzie Saskim zasadzono Dąb Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.
 • Miała być droga. Na przeszkodzie stanął...dąb

  Miała być droga. Na przeszkodzie stanął...dąb

  Wiekowy dąb stanął na przeszkodzie budowy drogi ekspresowej S-5 Wrocław-Poznań. Drzewo, które rośnie w miejscowości Psary, zmieniło pierwotny przebieg trasy, ponieważ było pomnikiem przyrody. Teraz już nim nie jest, ponieważ tytuł dębowi odebrali radni gminy.
 • Dąb katyński w Mnichowie

  Dąb katyński w Mnichowie

  Na Ziemi Jędrzejowskiej został posadzony kolejny dąb katyński, tym razem przed Szkołą Podstawową w Mnichowie (Świętokrzyskie).