czytelnictwo

Artykuły - Czytelnictwo (16)

 • Pandemia koronawirusa. Rosną długi wydawców i księgarzy

  Pandemia koronawirusa. Rosną długi wydawców i księgarzy

  Choć Polacy zaczęli czytać więcej w czasie wielotygodniowego zatrzymania gospodarki, firmy księgarskie i wydawcy narzekają na swoją sytuację finansową. Rośnie zadłużenie tej branży.
 • Dlaczego niektóre dzieci czytają więcej?

  Dlaczego niektóre dzieci czytają więcej?

  Nowe badanie przeprowadzone na ponad 11 tysiącach bliźniąt wykazało, że to, jak dobrze dzieci czytają, wpływa na to, ile czytają, a nie odwrotnie.
 • Borys Szyc niczym Emma Watson

  Borys Szyc niczym Emma Watson

  Zainspirowała nas Emma Watson, która w ramach promowania czytelnictwa zostawiała książki na ulicach Londynu, Paryża i Nowego Jorku - przekonują organizatorzy podobnej akcji w Polsce. W Warszawie będzie można znaleźć książki, które pochował aktor Borys Szyc.
 • Odpływający klienci zdziesiątkowali księgarnie

  Odpływający klienci zdziesiątkowali księgarnie

  Tak wielu księgarń jak w 2016 roku nie ubyło od co najmniej sześciu lat. To efekt fatalnych wyników czytelnictwa Polaków, ale również coraz silniejszej konkurencji internetowej czy sieci hipermarketów - pisze "Rzeczpospolita".
 • ​"Dziennik Gazeta Prawna": Przestaliśmy się wstydzić, że nie czytamy

  ​"Dziennik Gazeta Prawna": Przestaliśmy się wstydzić, że nie czytamy

  Jeszcze w 2000 r. liczba nieczytających absolwentów szkół wyższych wynosiła tylko 2 proc. Dzisiaj to jest 30 proc. To oznacza, że umasowienie wykształcenia wyższego nie wpłynęło na powiększenie grupy świadomej inteligencji - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".
 • ​Biblioteka Narodowa: Polacy czytają coraz mniej

  ​Biblioteka Narodowa: Polacy czytają coraz mniej

  63 proc. badanych przez Bibliotekę Narodową Polaków nie przeczytało w ciągu roku ani jednej książki; to więcej niż dwa lata temu, kiedy do braku lektury przyznało się 58,3 proc. badanych. Zjawisku ma przeciwdziałać "Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2016-2020".
 • Poziom czytelnictwa w Polsce wciąż niski. Do czytania chce zachęcić Polaków Biedronka

  Poziom czytelnictwa w Polsce wciąż niski. Do czytania chce zachęcić Polaków Biedronka

  Z raportu Biblioteki Narodowej na temat stanu czytelnictwa za 2014 rok wynika, że 10 mln Polaków nie ma w domu ani jednej książki, a 6,2 mln żadnej nie przeczytało. Najchętniej po lekturę sięgają uczniowie i studenci. Od czytania stronią zaś emeryci, mieszkańcy wsi i osoby o niskich dochodach. Czytelnictwo wśród swoich klientów chce promować Biedronka, głównie poprzez rabaty na książkowe nowości czy konkursy dla twórców tekstów dla dzieci.
 • Czym grozi nieczytanie?

  Czym grozi nieczytanie?

  - Bylibyśmy gorsi, niż jesteśmy, bez dobrych książek, które czytamy. Bylibyśmy większymi konformistami, mniej niespokojni i mniej niepokorni, a duch krytyki, napęd postępu, w ogóle by nie istniał - mówił, odbierając Nagrodę Nobla, słynny peruwiański pisarz Mario Vargas Llosa. Tymczasem Polacy bronią się przed czytaniem książek rękami i nogami. 58 proc. z nas nie czyta w ogóle. Efekty widać na każdym kroku.
 • Rynek e-booków w 2015 roku ma być wart 60 mln zł

  Rynek e-booków w 2015 roku ma być wart 60 mln zł

  Nasz rynek e-booków w przyszłym roku ma być wart 60 mln zł. To 2 proc. wartości tradycyjnego rynku książki - informuje "Puls Biznesu".
 • Średnia sprzedaż "Gazety Wyborczej" w marcu 2014 r. spadła o 18,2 proc. rok do roku

  Średnia sprzedaż "Gazety Wyborczej" w marcu 2014 r. spadła o 18,2 proc. rok do roku

  Rozpowszechnianie płatne razem "Gazety Wyborczej", wydawanej przez Agorę, wyniosło w marcu 2014 roku 190 071 sztuk i było o 18,2 proc. niższe niż rok wcześniej - wynika z danych Związku Kontroli Dystrybucji Prasy.

Filmy - Czytelnictwo (1)