czytanie książek

Artykuły - Czytanie książek (9)

 • Codzienne czytanie dzieciom przynosi wymierne korzyści

  Codzienne czytanie dzieciom przynosi wymierne korzyści

  Dzieci, którym czytano 5 książeczek dziennie, w wieku pięciu lat mają za sobą kontakt z zasobem słów większym o 1,4 mln w porównaniu z dziećmi, którym nie czytano wcale - informują naukowcy z Ohio State University na łamach "Journal of Developmental and Behavioral Pediatrics".
 • Czytanie książek: siedem korzyści dla zdrowia

  Czytanie książek: siedem korzyści dla zdrowia

  Wytrawny czytelnik wie, że czytanie to fascynująca przygoda. Ale ma ono także wymierne korzyści dla zdrowia. Biblioterapia zaś pomaga poradzić sobie z poważnymi kłopotami.
 • Książki porządkują świat dziecka

  Książki porządkują świat dziecka

  Fundacja "ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom" przy współpracy z Narodowym Centrum Kultury opracowała projekt "Pierwsza Książka Mojego Dziecka", w ramach którego na oddziałach położniczych wręczane są matkom specjalne książki dla dzieci. Anna Dziewit z "Dzień Dobry TVN" spotkała się z prezes Fundacji "ABCXXI - Cała Polska czyta dzieciom" Ireną Koźmińską, publicystą Jackiem Żakowskim, fizjoterapeutą Pawłem Zawitkowskim o
 • Badanie: Niski poziom umiejętności czytania u 20 proc. Europejczyków

  Badanie: Niski poziom umiejętności czytania u 20 proc. Europejczyków

  U 20 proc. mieszkańców Unii Europejskiej umiejętności czytania i pisania są na niskim poziomie - wynika z opublikowanego we wtorek badania Komisji Europejskiej i OECD. Polska jest jednym z krajów, w których pochodzenie społeczne ma duży wpływ na te umiejętności.
 • Zapach czekolady zachęca do czytania romansów

  Zapach czekolady zachęca do czytania romansów

  Słodki zapach czekolady kusi czytelników do zakupu romansów i literatury miłosnej, wskazują naukowcy. Jak zaznaczają badacze, zapach czekolady nie tylko wabił miłośników romansów, ale również fanów książek kulinarnych.
 • Ponad 60 proc. Polaków w ogóle nie czyta książek.

  Ponad 60 proc. Polaków w ogóle nie czyta książek. Na temat słabego stanu polskiego czytelnictwa i sposobów polepszenia sytuacji dyskutowano w piątek podczas konferencji "Stan czytelnictwa w Polsce. Wspólna sprawa", która odbyła się na warszawskim Stadionie Narodowym.
 • "Książka na podryw"? Gwiazdy czytają

  "Książka na podryw"? Gwiazdy czytają

  Czy dobra książka może być lepsza niż seks? Okazuje się, że czytanie książek ma wpływ na relacje międzyludzkie, wspólne czytanie i słuchanie książek może służyć wzmocnieniu związku, a czytający partner jest dla nas bardziej pociągający. Jednym słowem książki są zmysłowe i sexy.
 • Wjeżdżasz na autostradę i zajmujesz się czytaniem książki

  Wjeżdżasz na autostradę i zajmujesz się czytaniem książki

  Jedną z metod upłynnienia ruchu na autostradach, przy jednoczesnym zwiększeniu poziomu bezpieczeństwa oraz zmniejszeniu zużycia paliwa może być program o nazwie Sartre.
 • Hiszpanie płacą za czytanie książek

  Aż 42 procent Hiszpanów w ogóle nie sięga po książkę - wynika z opublikowanego właśnie sondażu. Co dziesiąty czyta jedną książkę na kwartał, a do codziennej lektury przyznaje się zaledwie 20 proc. badanych. By udowodnić, że czytanie nie jest złe hiszpański Instytut Cervantesa zaczął za czytanie.... płacić.

Filmy - Czytanie książek (1)

 • Świetny pomysł Amerykanów! Uczmy się od nich

  Darmowe sąsiedzkie biblioteki to pomysł, który narodził się w 2009 r. – i od tego czasu podbija Stany Zjednoczone. Wystarczy niewielka skrzynka na książki zamontowana przed domem, w której właściciel może pozostawić wartościowe pozycje ze swojego księgozbioru. Wypożyczyć je może każdy. W zamian może (ale nie musi) pozostawić w skrzynce jedną ze swoich książek. Osoby korzystające z takich bibliotek podkreślają, że to nie tylko świetny sposób na promocję czytelnictwa, ale też budowanie sąsiedzkiej wspólnoty.