czyste powietrze

Artykuły - Czyste powietrze (33)

 • Wymiana starych kotłów z problemami. Najuboższi nie mogą dostać wsparcia

  Wymiana starych kotłów z problemami. Najuboższi nie mogą dostać wsparcia

  Od 15 maja najubożsi nie mogą dostać wsparcia na wymianę starego kotła. Luka w przepisach uniemożliwia gminom wydawanie zaświadczeń o dochodach, bez których nie można się ubiegać o dofinansowanie.
 • Jak poprawić jakość powietrza w swoim domu?

  Jak poprawić jakość powietrza w swoim domu?

  Z uwagi na pandemię koronawirusa większość czasu spędzamy teraz w domach. Aby ograniczyć do minimum negatywny wpływ izolacji na nasze zdrowie i samopoczucie, musimy m.in. zadbać o jakość powietrza w mieszkaniu.
 • Raport: Każdy Polak płaci za smog od 300 do 800 euro rocznie

  Raport: Każdy Polak płaci za smog od 300 do 800 euro rocznie

  ​Niska emisja, czyli zanieczyszczenie pyłami i szkodliwymi gazami pochodzącymi głównie z domowych pieców, kosztuje każdego Polaka od 300 do 800 euro rocznie. To m.in. wydatki na leczenie chorób wywołanych smogiem - wynika z zaprezentowanego w czwartek raportu.
 • Od kwietnia wielka zmiana w programie Czyste Powietrze

  Od kwietnia wielka zmiana w programie Czyste Powietrze

  Uproszczenie wniosków i skrócenie czasu ich rozpatrywania, a także preferencje dla bezdymnych rozwiązań i odnawialnych źródeł energii to niektóre elementy zmian w programie Czyste Powietrze, które pozytywnie ocenił Andrzej Guła z Polskiego Alarmu Antysmogowego. Nowa wersja programu powinna - według ostatnich zapowiedzi ministra klimatu Michała Kurtyki - ruszyć na przełomie marca i kwietnia, a zmiany mają na celu m.in. zwiększenie liczby składanych wniosków.
 • "DGP": Chętnie zapłacimy za czyste powietrze

  "DGP": Chętnie zapłacimy za czyste powietrze

  ​Ponad 90 proc. Polaków dostrzega, że klimat się zmienia. Dla dwóch trzecich jest to zmiana na gorsze. Niemal tyle samo byłoby gotowe więcej wydawać na prąd, jeśli nie byłby z węgla - podaje wtorkowy "Dziennik Gazeta Prawna".
 • W tym tempie potrzebują 104 lat na likwidację "kopciuchów"

  W tym tempie potrzebują 104 lat na likwidację "kopciuchów"

  Wiele samorządów uznaje, że uruchomienie centralnego programu "Czyste Powietrze" zwolniło je z obowiązku uczestniczenia w procesie likwidacji "kopciuchów". Tak nie jest, podstawowym warunkiem powodzenia programu Czyste Powietrze jest bliska współpraca pomiędzy gminami a rządem - podkreślają aktywiści Alarmu Smogowego.
 • Od kopciucha do pompy ciepła? Szykują się zmiany w programie "Czyste powietrze"

  Od kopciucha do pompy ciepła? Szykują się zmiany w programie "Czyste powietrze"

  Program "Czyste powietrze" wspierający wymianę trujących powietrze kotłów i termomodernizację czeka poważna reforma. Piece na węgiel nie dostaną dofinansowania unijnego.
 • Program Czyste Powietrze do zmiany

  Program Czyste Powietrze do zmiany

  Od poniedziałku 29 lipca zmianie ulega program "Czyste Powietrze". Jak informuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska, zmiana ma na celu usprawnienie realizacji i ułatwienie do niego dostępu potencjalnym wnioskodawcom.
 • PAS ostrzega - właśnie tracimy finansowanie Czystego Powietrza

  PAS ostrzega - właśnie tracimy finansowanie Czystego Powietrza

  Polski Alarm Smogowy wystosował ponowny apel do premiera Mateusza Morawieckiego o podjęcie natychmiastowych działań naprawczych programu Czyste Powietrze. Brak reformy programu oznacza utratę unijnego finansowania do wymiany kopciuchów i termomodernizacji domów jednorodzinnych. Polska może stracić nawet kilka miliardów euro.
 • Smog na wsiach rośnie. W Europie? Nie, tylko w Polsce

  Smog na wsiach rośnie. W Europie? Nie, tylko w Polsce

  Raport nie pozostawia złudzeń i obala mit o "czystym, wiejskim powietrzu". To właśnie miasta powinny być szczególnie zainteresowane zredukowaniem zjawiska smogu na terenach wiejskich - napływ złej jakości powietrza ze wsi do miast dokonuje się bowiem w praktycznie każdym województwie.