czterodniowy tydzień pracy

Artykuły - Czterodniowy tydzień pracy (6)

 • Czterodniowy tydzień pracy

  Czterodniowy tydzień pracy

  Białe kołnierzyki pracują efektywnie dwie godziny dziennie. To oznacza, że większość pracowników jest w stanie wykonać w cztery dni swoją pracę z całego tygodnia i mieć regularnie, zamiast dwóch dni, trzy dni wolnego - wynika z książki Andrew Barnesa i Stephanie Jones "The 4 Day Week".
 • Praca przez cztery dni w tygodniu? Finlandia nie planuje. Polska może za wiele lat

  Praca przez cztery dni w tygodniu? Finlandia nie planuje. Polska może za wiele lat

  Po informacji o tym, że rząd Finlandii planuje testy, a nawet wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy, w światowych mediach zawrzało. Choć cała sprawa okazała się fake newsem, to jednak zainteresowanie sprawą pokazuje, że temat skrócenia czasu pracy jest na czasie. Potwierdzają to także kolejne testy, prowadzone w różnych zakątkach świata. Jakie są plusy i minusy takiego modelu? Czy w Polsce doczekamy skrócenia tygodniowego czasu pracy?
 • Czy cyfrowa rewolucja doprowadzi do czterodniowego tygodnia pracy?

  Czy cyfrowa rewolucja doprowadzi do czterodniowego tygodnia pracy?

  57 proc. europejskich pracowników wierzy, że dzięki nowoczesnym technologiom czterodniowy tydzień pracy już niedługo może stać się nowym standardem. Badanie przeprowadzono na zlecenie Ricoh w 2019 r. na grupie 4580 respondentów z Austrii, Belgii, Luksemburga, Czech, Danii, Finlandii, Francji, Niemiec, Węgier, Włoch, Holandii, Norwegii, Polski, Portugalii, Rosji, Słowacji, RPA, Hiszpanii, Szwecji, Szwajcarii, Turcji, Wielkiej Brytanii i Irlandii. W puli badawczej znaleźli się przedstawiciele pokoleń: Baby Boomers: 1946 - 1964, X: 1965 - 1980, Y: 1981 - 1995, Z: 1996 - dziś.
 • Czterodniowy tydzień pracy? Pracownicy mówią tak!

  Czterodniowy tydzień pracy? Pracownicy mówią tak!

  Firma ADP® przeprowadziła badanie wśród ponad 10 tys. europejskich pracowników na temat czterodniowego tygodnia pracy. Okazało się, że aż 56 proc. ankietowanych wolałoby pracować przez cztery dni w tygodniu. Co ciekawe, taki system ma też sporo zwolenników w Polsce. Pomimo, że w Polsce nie odbyła się jeszcze debata publiczna dotycząca tego typu zmian na rynku pracy, to aż 37 proc. ankietowanych deklaruje, że zdecydowałoby się na taki kształt pracy.
 • Najwyższy czas na sześciogodzinny dzień pracy?

  Najwyższy czas na sześciogodzinny dzień pracy?

  Polacy to jeden z najbardziej zapracowanych narodów świata. Liczba przepracowanych godzin nie idzie jednak w parze z efektywnością.
 • Czterodniowy tydzień pracy? Dlaczego nie

  Czterodniowy tydzień pracy? Dlaczego nie

  Elastyczne formy zatrudnienia stają się na świecie normą. Coraz więcej branż, nie tylko branża IT, otwiera się na taką formę współpracy z pracownikami. Trendowi sprzyja także rynek pracownika. Międzynarodowa Organizacja Pracy już w 2015 roku oceniła, że czterodniowy tydzień pracy, z 36 godzinami pracy w tygodniu, będzie korzystny zarówno dla pracowników, jak i gospodarki. W Polsce mamy już drugie światełko w tunelu. Poza branżą IT na cztery dni pracy w tygodniu otwiera się także branża produkcyjna.