czołg

Artykuły - Czołg (89)

 • Eurotank - kolejne kraje zaangażują się w budowę czołgu przyszłości

  Eurotank - kolejne kraje zaangażują się w budowę czołgu przyszłości

  We wrześniu tego roku odbędzie się konferencja prasowa na temat rozwijanego od pewnego czasu programu rozwoju bojowego MGCS (Main Ground Combat System). Niemiecki resort obrony ma nadzieję, że międzynarodowe wydarzenie przyciągnie inne kraje Unii Europejskiej oraz NATO.
 • Powstanie czołgu. Winston Churchill i lądowe okręty

  Powstanie czołgu. Winston Churchill i lądowe okręty

  Od zakończenia I bitwy pod Marną, wojska na froncie zachodnim gniły w okopach przepychając się na wąskim froncie o kilka kilometrów to w jedną, to w drugą stronę. Kolejne szturmy rozbijały się o linie zasieków i ogień karabinów maszynowych. Obie strony szukały sposobu wyjścia z impasu. Brytyjczycy rozpoczęli prace nad czołgami.
 • Elektryczny czołg-zabawka o mocy 479 KM

  Elektryczny czołg-zabawka o mocy 479 KM

  Twórcy filmów na platformie YouTube prześcigają siebie samych w coraz bardziej szalonych pomysłach. Tym razem jeden z nich postanowił przerobić elektryczny samochodzik dla dziecka w potężną maszynę o ogromnej mocy.
 • Rosjanie przygotowują zabytkowe czołgi na Paradę Zwycięstwa

  Rosjanie przygotowują zabytkowe czołgi na Paradę Zwycięstwa

  Rosjanie posiadają specjalny batalion czołgów. Znajdują się w nim wyłącznie zabytkowe pojazdy, które są wykorzystywane podczas parad. Przed zbliżającą się kolejną rocznicą zakończenia drugiej wojny światowej w batalionie wre praca nad przywróceniem pojazdów do stanu jezdnego.
 • Obiekt 477 - tak mógłby wyglądać ukraiński czołg nowej generacji

  Obiekt 477 - tak mógłby wyglądać ukraiński czołg nowej generacji

  Chiński projektant pokusił się o stworzenie trójwymiarowej grafiki przedstawiających czołg określany jako Obiekt 477. Początki projektu sięgają jeszcze lat 80. Opracowywany aż do około 2001 roku czołg nowej generacji miał zmienić oblicze tego typu maszyn.
 • Latające czołgi - dlaczego nigdy nie weszły do służby?

  Latające czołgi - dlaczego nigdy nie weszły do służby?

  Siły zbrojne wiele lat temu eksperymentowały z konceptem zakładającym działanie latających czołgów. Dlaczego pomysły tego typu nie weszły w życie?
 • Estoński zrobotyzowany mini-czołg

  Estoński zrobotyzowany mini-czołg

  Firma Milrem Robotics zajmująca się produkcją zrobotyzowanych pojazdów, pokazała swoją innowacyjną i w pełni automatyczną platformę bojową.
 • Rosjanie zaprezentują nowy czołg

  Rosjanie zaprezentują nowy czołg

  Podczas zbliżających się targów sprzętu bojowego IDEX 2021, Rosjanie zaprezentują nowy czołg podstawowy nowej generacji. Pojazd ma bazować na zaprezentowanej w 2015 roku uniwersalnej platformie Armata.
 • Nowy turecki czołg to hybryda dwóch konstrukcji

  Nowy turecki czołg to hybryda dwóch konstrukcji

  W zakładach tureckiego przedsiębiorstwa BMC zaprezentowano nowy czołg bojowy. Pojazd łączy najlepsze właściwości słynnego Leoparda 2A4 z wieżą tureckiego czołgu Altay.
 • Polski czołg? Czcze gadanie i mrzonki

  Polski czołg? Czcze gadanie i mrzonki

  W PRL był taki czas, w latach 70., w którym Polska była - wedle rządzących - ósmą potęgą gospodarczą świata. Jak wiadomo, można mówić, że maluch jest szybszy od ferrari, ale to nie ma większego wpływu na rzeczywistość.

Filmy - Czołg (7)

 • Odkryli podwodny skarb! Niesamowite

  Podwodne skarby wciąż czekają na odkrycie. Na jeden z nich udało się trafić grupie nurków, eksplorujących wody Mikronezji. Znaleźli oni japoński statek wojenny, przewożący m.in. czołgi. Od zatonięcia minęło już 70 lat i przez ten czas to natura, a nie człowiek, sprawowała pieczę nad tą masą stali.
 • Jak narysować czołg?

  Rysowanie to świetna zabawa - nie tylko dla najmłodszych. Niezwykle popularne w ostatnich latach stały się kolorowanki dla dorosłych - to doskonały sposób na relaks i wyciszenie negatywnych emocji po ciężkim dniu. Jeśli do tej pory uważaliście, że wasze zdolności plastyczne nie są najwyższej próby, zobaczcie nasz poradnik - tym razem dowiecie się, jak narysować czołg. W parę chwil poznacie proste schematy, które pomogą wam potem z powodzeniem odwzorowywać przedmioty na papierze!
 • Leopard - niezawodne, pancerne cacko

  W Polsce w Leopardy wyposażona jest 11. Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej z Żagania. Dysponuje ona czterema batalionami czołgów. Dwoma w 10. Brygadzie Kawalerii Pancernej (Leopard 2A4, które będą modernizowane) i dwoma w 34. Brygadzie Kawalerii Pancernej (Leopard 2A5).
 • Leopard - niezawodne, pancerne cacko

  W Polsce w Leopardy wyposażona jest 11. Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej z Żagania. Dysponuje ona czterema batalionami czołgów. Dwoma w 10. Brygadzie Kawalerii Pancernej (Leopard 2A4, które będą modernizowane) i dwoma w 34. Brygadzie Kawalerii Pancernej (Leopard 2A5).