czołg

Artykuły - Czołg (80)

 • Polski czołg? Czcze gadanie i mrzonki

  Polski czołg? Czcze gadanie i mrzonki

  W PRL był taki czas, w latach 70., w którym Polska była - wedle rządzących - ósmą potęgą gospodarczą świata. Jak wiadomo, można mówić, że maluch jest szybszy od ferrari, ale to nie ma większego wpływu na rzeczywistość.
 • Uran-9, czyli zdalnie sterowany czołg prosto z Rosji

  Uran-9, czyli zdalnie sterowany czołg prosto z Rosji

  Rosja chwali się bezzałogowym pojazdem gąsienicowym o nazwie Uran-9. Co potrafi to niewielkie urządzenie?
 • Polskie Leopardy wyjechały na poligon

  Polskie Leopardy wyjechały na poligon

  Po ciężkim roku 2015 żołnierze Czarnej Dywizji - 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Powietrznej - mieli w grudniu chwilę oddechu. W nowym roku czeka ich wiele poważnych wyzwań.
 • Pancerna rewolucja dla polskich Leopardów

  Pancerna rewolucja dla polskich Leopardów

  Polskie czołgi Leopard 2A4 zostaną zmodernizowane przez spółki należące do Polskiej Grupy Zbrojeniowej, we współpracy z niemiecką firmą Rheinmetall. Koncern opracował wcześniej pakiet modernizacyjny, skierowany głównie do użytkowników czołgu w wariancie Leopard 2A4, w postaci demonstratora technologii nazwanego roboczo MBT Revolution. Jego koncepcja będzie stanowić podstawę w procesie modernizacji polskich czołgów Leopard 2A4, aczkolwiek dokładna konfiguracja zostanie określona przez zamawiającego i obejmować ma np. polskie systemy obserwacji.
 • Czołg Leopard 2 "stuknął" ciężarówkę... Bolało...

  Czołg Leopard 2 "stuknął" ciężarówkę... Bolało...

  Niedawno serwisy informacyjne rozpisywały się o czołgu T-72, który przez kilka godzin blokował drogę krajową nr 1.
 • Czołg zablokował ruch w Pszczynie

  Czołg zablokował ruch w Pszczynie

  Do nietypowej, i potencjalnie niebezpiecznej, sytuacji doszło w godzinach nocnych na jednym ze skrzyżowań.
 • X-18 Fire Support Vessel - indonezyjska hybryda łodzi i czołgu

  X-18 Fire Support Vessel - indonezyjska hybryda łodzi i czołgu

  Indonezyjska stocznia PT Ludin opracowała nowy typ broni – pływający czołg. Co wiemy na temat X-18 Fire Support Vessel, znanej również jako Tank Boat?
 • Próba przemytu czołgu bojowego

  Białoruscy celnicy twierdzą, że udaremnili próbę przemytu bojowego czołgu. Pikanterii zdarzeniu dodaje fakt, że to czołg T-34 wyprodukowany w 1945 roku, czyli ma już 70 lat.
 • Nowy polski wóz bojowy - platforma CV90 dla Borsuka

  Nowy polski wóz bojowy - platforma CV90 dla Borsuka

  Polska stoi przed wyborem wozów bojowych, które za kilka lat będą wykorzystywane przez naszą armię. Jedną z możliwych opcji jest zastosowanie platformy gąsienicowej CV-90, wykorzystywanej w Szwecji, Norwegii, Finlandii czy Danii. Czy to dobry wybór? W jakim stopniu będzie to polski wóz bojowy?
 • Najnowsze wersje T-72. Pancerna pięść wojsk lądowych Rosji

  Najnowsze wersje T-72. Pancerna pięść wojsk lądowych Rosji

  Jednym z głównych elementów przezbrojenia jednostek pancernych i zmechanizowanych wojsk lądowych Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej jest dostarczanie przez UrałWagonZawod (UWZ) zmodernizowanych wersji czołgów rodziny T-72, które – wobec wycofywania z jednostek T-80 - obok T-90 stanowią obecnie trzon rosyjskich sił pancernych. Do tej pory najmocniej zmodernizowaną, a więc i „najnowszą” wersją jest wariant znany pod sygnaturą T-72B3. Niedawno ujawniono, że zamawiana przez ministerstwo obrony będzie jeszcze „lepsza” odmiana, na razie określana nieoficjalnie jako T-72B3M (lub T-72B4).

Filmy - Czołg (10)

 • Przyjaciółki, które połączył czołg. Jak do tego doszło?

  Dominika Woźniak, Katarzyna Toborowicz i Eliza Galiosz-Widuchowska to przyjaciółki, które połączyła pasja do pojazdów gąsienicowych. Są wolontariuszkami Muzeum Techniki Wojskowej w Zabrzu. Dlaczego zdecydowały się tym zająć i co robią na co dzień? W studiu „Dzień Dobry TVN” kobiety opowiedziały o swojej nietypowej pasji. (Dzień Dobry TVN/x-news)
 • Pomysłowy Somalijczyk własnoręcznie zbudował czołg

  27-letni Abdullahi Mohamed Ali jest mechanikiem z Somalii. Mężczyzna własnoręcznie tworzy niezwykłe konstrukcje. Jego ostatnim dziełem jest pojazd, który przypomina czołg. - Mówię młodym Somalijczykom: możecie tworzyć fabryki własnymi rękami. Jeśli będziemy zjednoczeni, naprawdę możemy dokonywać niezwykłych rzeczy w naszej ukochanej ojczyźnie - powiedział.
 • Jak narysować czołg?

  Rysowanie to świetna zabawa - nie tylko dla najmłodszych. Niezwykle popularne w ostatnich latach stały się kolorowanki dla dorosłych - to doskonały sposób na relaks i wyciszenie negatywnych emocji po ciężkim dniu. Jeśli do tej pory uważaliście, że wasze zdolności plastyczne nie są najwyższej próby, zobaczcie nasz poradnik - tym razem dowiecie się, jak narysować czołg. W parę chwil poznacie proste schematy, które pomogą wam potem z powodzeniem odwzorowywać przedmioty na papierze!
 • Leopard - niezawodne, pancerne cacko

  W Polsce w Leopardy wyposażona jest 11. Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej z Żagania. Dysponuje ona czterema batalionami czołgów. Dwoma w 10. Brygadzie Kawalerii Pancernej (Leopard 2A4, które będą modernizowane) i dwoma w 34. Brygadzie Kawalerii Pancernej (Leopard 2A5).