Człowiek z żelaza

Artykuły - Człowiek z żelaza (8)

 • Stracił dwie ręce. Zbudował je sobie sam

  Stracił dwie ręce. Zbudował je sobie sam

  Kiedy w jego dłoniach wybuchła bomba, wydawało się, że do końca życia pozostanie kaleką skazanym na pomoc rodziny. Dzięki pomysłowości i pracowitości udało mu się jednak tragedię obrócić w sukces. Dziś pomaga innym potrzebującym, a o jego wyczynach wie niemal cały świat.
 • "Człowiek z żelaza" odzyskał dawny blask

  "Człowiek z żelaza" odzyskał dawny blask

  "Niech pan teraz zrobi film o nas" - poprosił młody stoczniowiec Andrzeja Wajdę, gdy ten w sierpniu 1980 roku przyjechał na Wybrzeże. I tak się stało. O tym, że "Człowiek z żelaza" (1981), jedyny film reżysera zrealizowany na społeczne zamówienie, 30 lat później nie tylko nie pokrył się rdzą, ale - dzięki rekonstrukcji cyfrowej - odzyskał dawny blask, przekonać się będzie można już 10 grudnia (poniedziałek) w warszawskim kinie Kultura, gdzie odbędzie się uroczysty pokaz zrekonstruowanego cyfrowo filmu "Człowiek z żelaza".
 • "Człowiek z żelaza", czyli krzyk wolności

  "Człowiek z żelaza", czyli krzyk wolności

  "Człowiek z żelaza" Andrzeja Wajdy wciąż jest jednym z największych sukcesów polskiej kinematografii, ale większe znaczenie niż przyznana obrazowi w 1980 roku Złota Palma w Cannes miało przed laty "polityczne rażenie" filmu. Dziś mija 30 lat od jego premiery.
 • To był historyczny triumf polskiego kina

  To był historyczny triumf polskiego kina

  W piątek mija 30 lat od dnia, gdy - w 1981 roku - Andrzej Wajda otrzymał na Festiwalu Filmowym w Cannes Złotą Palmę, a także Nagrodę Jury Ekumenicznego za film "Człowiek z żelaza".
 • 29 lat "Człowieka z żelaza"

  29 lat "Człowieka z żelaza"

  We wtorek, 27 lipca, mija 29 lat od premiery "Człowieka z żelaza" Andrzeja Wajdy, produkcji poświęconej wydarzeniom 1980 roku w Stoczni Gdańskiej. Obraz otrzymał Złotą Palmę w Cannes i nominowany był do Oscara w kategorii "najlepszy film obcojęzyczny".
 • "Człowiek z żelaza" a upadek muru

  "Człowiek z żelaza" a upadek muru

  "Człowiek z żelaza" Andrzeja Wajdy zainauguruje w poniedziałek w Brukseli tygodniowy cykl pokazów filmowych i debat zorganizowany w 20. rocznicę demokratycznych przemian w Europie Środkowo-Wschodniej.
 • "Człowiek z żelaza": CZOŁÓWKA

  Tytuł polski: „Człowiek z żelaza” Gatunek: film polityczny Reżyseria: Andrzej Wajda Scenariusz: Aleksander Ścibor-Rylski Zdjęcia: Edward Kłosiński Scenografia: Allan Starski Muzyka: Andrzej Korzyński Obsada: Maciek Tomczyk, syn Birkuta – Mateusz Birkut - Jerzy Radziwiłowicz Agnieszka – Krystyna Janda Czas trwania: 147 minut Kraj produkcji: Polska Rok produk
 • "Człowiek z żelaza": NAGRODY

  1981 Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes - nagroda Jury Ekumenicznego 1981 Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes - Złota Palma 1981 Festiwal Polskich Filmów Fabularnych Gdańsk-Gdynia - nagroda "Solidarności" 1981 Łagów - Srebrne Grono - nagroda specjalna przyznana przez społeczeństwo Łagowa oraz dyrekcję Lubuskiego Lata Filmowego 1982 nominacja do Oscara w kategorii: ‘film obcojęzyczny’