czas wolny

Artykuły - Czas wolny (43)

 • Gdzie się podziały tamte prywatki?

  Gdzie się podziały tamte prywatki?

  PRL to nie tylko długie kolejki i puste sklepowe półki. To także czas prywatek, leniwych niedziel spędzanych w domu lub na działce, a także wakacyjnych wojaży w ośrodkach wczasowych czy pod namiotem. Dzieci i młodzież spędzały całe dnie na podwórkach: bawiły się na trzepaku, grały w piłkę i kapsle, a z domów wynosiły scyzoryki oraz noże. O czasie wolnym Polaków w minionej epoce z sentymentem opowiedział Interii Wojciech Przylipiak - dziennikarz, autor bloga Bufet PRL oraz książki „Czas wolny w PRL”.
 • Naturalnie wspieraj rozwój dziecka

  Naturalnie wspieraj rozwój dziecka

  Każdy rodzic chce, by jego dziecko rozwijało się jak najlepiej i umiało jak najwięcej – by dobrze się uczyło, zapamiętywało szkolny materiał oraz nabywało inne, pozaszkolne umiejętności. Dlatego oprócz planu lekcji, grafik niejednego ucznia wypełniony jest licznymi zajęciami dodatkowymi. Jednak musimy pamiętać, że dziecko potrzebuje też odpoczynku, by nabrać sił do kolejnych aktywności. Ekspert radzi, jak najlepiej wspierać naturalny rozwój dziecka, zachowując równowagę i zdrowy balans między nauką, zabawą i relaksem.
 • Boom w biurach podróży. Rosną wydatki Polaków na różne formy spędzania czasu wolnego

  Boom w biurach podróży. Rosną wydatki Polaków na różne formy spędzania czasu wolnego

  Polacy kochają długie weekendy. Na wypoczynek na początku maja ze względu na korzystny układ kalendarza zdecydowało się znacznie więcej osób niż przed rokiem. Polacy przywiązują coraz większą wagę do tego, jak i gdzie spędzają czas wolny - ocenia dr Daniel Puciato z Wyższej Szkoły Bankowej w Opolu. Przemysł, który pozwala nam ten czas zagospodarować, to jedna z najprężniej rozwijających się gałęzi gospodarki.
 • Pozostajesz do dyspozycji pracodawcy w czasie wolnym? Należy ci się dodatkowe wynagrodzenie

  Pozostajesz do dyspozycji pracodawcy w czasie wolnym? Należy ci się dodatkowe wynagrodzenie

  Francuzi mają ustawowe prawo do tego, by po godzinach pracy odłączyć się od sieci informatycznej i telefonicznej. Adwokat Patrycja Szałas-Maciąga uważa, że w Polsce na chwilę obecną nie istnieje potrzeba wprowadzania podobnej regulacji. Świadczenie usług w czasie prywatnym zostało już określone jako tzw. nadgodziny.
 • OECD: Polak pracuje coraz więcej

  OECD: Polak pracuje coraz więcej

  1963 godziny – średnio tyle godzin przepracował w ubiegłym roku statystyczny Polak. Jak wynika z danych OECD, to najwięcej od 6 lat.
 • 3 proste sposoby na umilenie codziennych podróży

  3 proste sposoby na umilenie codziennych podróży

  Większość z nas każdego dnia pokonuje tą samą trasę do szkoły, pracy czy na uczelnię. O ile na początku każda przejażdżka jest fascynująca, tak po pewnym czasie przejazd autobusem, tramwajem czy własnym samochodem na tym samym odcinku po prostu nas nudzi. Jak umilić sobie każdą podróż tak, by nie oznaczała ona dla nas zmarnowanego i zupełnie niewykorzystanego czasu? Poznaj proste sposoby, dzięki którym zapomnisz o nudzie w samochodzie czy komunikacji miejskiej.
 • Spadek energii? Zobacz, jak się zmotywować!

  Spadek energii? Zobacz, jak się zmotywować!

  Chyba każdy z nas zna to uczucie, kiedy cały zapał do działania nas opuszcza, a nasze myśli krążą wokół relaksu i słodkiego lenistwa. Codzienne obowiązki zawodowe, nawet jeśli odpowiadają naszym zainteresowaniom, mogą nas wprowadzić w rutynę, której lepiej unikać. Co zrobić kiedy motywacja zanika, a mamy sporo do zrobienia? Wbrew pozorom nie wystarczy tutaj wyłącznie krótka przerwa – zobacz, jak się skutecznie zmotywować i ponownie zacząć wykonywać swoje zadania z prawdziwym zapałem. To wcale nie takie trudne jak Ci się wydaje!
 • "Rzeczpospolita": Czas relaksu i rozrywki z najwyższej półki

  "Rzeczpospolita": Czas relaksu i rozrywki z najwyższej półki

  Jeszcze nigdy Polacy nie mieli tyle pieniędzy do wydania w czasie wolnym. Zarabiają na tym głównie firmy oferujące usługi premium: hotele, spa, restauracje czy branża rozrywkowa – informuje "Rzeczpospolita".
 • Pieniądze na przyjemności: Jeszcze nigdy nie było tak dobrze

  Pieniądze na przyjemności: Jeszcze nigdy nie było tak dobrze

  Jak poinformowała "Rzeczpospolita", Polacy nigdy nie mieli tyle pieniędzy do wydania w czasie wolnym. Zyskują na tym firmy oferujące usługi premium - hotele, spa, restauracje czy branża rozrywkowa

Filmy - Czas wolny (3)