czarny kot

Artykuły - Czarny kot (4)

 • Magdalena Walach i przesądy

  Magdalena Walach i przesądy

  Magdalena Walach, czyli podkomisarz Lucyna Szmidt z "Komisarza Aleksa", nie jest osobą przesądną, ale przyznaje, że czasami korci ją, by odpukać w niemalowane drewno lub splunąć za siebie, gdy czarny kot przebiegnie jej drogę.
 • Pechowa 13, czarny kot i czterolistna koniczyna

  Pechowa 13, czarny kot i czterolistna koniczyna

  Szczęście i pech, to nieodłączne elementy tradycji wielu kultur. Dobrze zatem wiedzieć, w którym kierunku splunąć, by uchronić się przed złym omenem, jaki może ściągnąć na nas czarny kot...
 • Przesądy i ewolucja

  Przesądy i ewolucja

  Większość Polaków wierzy, że czarny kot lub stłuczone lustro przynosi pecha. Rozliczne badania dowodzą, że podobnie sądzi znaczny procent ludzkości. Według naukowców, wszystko to uboczny skutek ewolucji.
 • Czy czarny kot wieszczy śmierć?

  Czy czarny kot wieszczy śmierć?

  Koci żywot nie jest łatwy. Czarne koty mają przechlapane we Włoszech, w Stanach to białoszare, ponoć, wieszczą śmierć.

Filmy - Czarny kot (2)

 • Czy czarny kot przynosi pecha?

  Nawet ci, którzy nie wierzą w zabobony, są lekko wytrąceni z równowagi, kiedy ich drogę przebiegnie wielka, złowroga bestia - czarny kot. Ale czy kiedyś udowodniono mu jakieś nieszczęście? Święto czarnego kota wywodzi się z Włoch, gdzie zwierzęta te są wyjątkowo prześladowane. 17 listopada w Italii uważany jest za ten najbardziej pechowy. Co o tym sądzą Polacy?
 • Oszukujemy się po to, by poczuć się lepiej?

  Kiedyś, gdy lustra nie były jeszcze tak popularne, wierzono, że wykradają duszę. W związku z tym, osoby, które często przeglądały się w lustrze stawały się bezduszne. Dziś wierzymy jedynie, że zbicie lustra powoduje siedem lat nieszczęścia, ale - z drugiej strony - siódemka to szczęśliwa liczba... Ponad połowa Polaków przyznaje, że wierzy w przynajmniej jeden przesąd. Na co najmniej pięciu polega 17 procent badanych, a 13 procent odpowiedziało, że według nich sprawdzają się trzy lub cztery przesądy. Najpopularniejszym w Polsce przesądem jest trzymanie za kogoś kciuków. Co czwarty dorosły wierzy, że kominiarz może przynieść szczęście, a zbicie lustra to siedem lat nieszczęścia. Na kolejnym miejscu wymieniamy pechowego czarnego kota, znalezienie czterolistnej koniczyny i podawanie ręki przez próg. Co piąty Polak codziennie czyta horoskop. Ponad połowa z nas sprawdza raz w miesiącu, co ją czeka, a prawie każdy Polak choć raz w życiu przeczytał horoskop. Jednak aż 77 procent z nas uważa, że nie można się nimi kierować.