Czarnogóra

Synonimy:
czarnogora,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Czarnogóra (364)

Filmy - Czarnogóra (5)

 • Czarnogóra. Niechciane i zabijane dziewczynki

  W Czarnogórze, kraju, który kandyduje do Unii Europejskiej, nadal - szczególnie w regionach wiejskich - kultywuje się tradycję aborcji żeńskiego płodu. Wciąż jeszcze obowiązkiem kobiety jest tu urodzenie męskiego potomka.
 • Czarna przyszłość mieszkańców Czarnogóry

  Coraz więcej Czarnogórzan ucieka do Niemiec, gdzie chce wystąpić o azyl. Determinacja jest wielka, mimo że nie mają szans, by go otrzymać. Skąd ta rozpacz?
 • Unia Europejska znów się powiększy?

  Turcja, Czarnogóra, Była Jugosłowiańska Republika Macedonii, Serbia, Albania, Islandia - te kraje tworzą obecnie listę oficjalnych kandydatów do UE. O zjednoczeniu ze wspólną Europą marzą też Bośnia i Hercegowina oraz Kosowo, którego szanse na członkostwo pozostaję jednak iluzoryczne. Przeciwnicy dalszego rozszerzania UE są zdania, że proces ten musi mieć swoje granice. Także Jean-Claude Juncker, nowo wybrany szef Komisji Europejskiej, zapowiedział, że w ciągu najbliższych pięciu lat nie przewiduje włączenie do Wspólnoty kolejnych państw. Czy osłabiona kryzysem finansowym UE byłaby w stanie poradzić sobie z kolejnym integracyjnym wyzwaniem?
 • Tak będzie zmieniać się Unia Europejska

  Jeszcze niedawno liczni sceptycy wróżyli Unii Europejskiej rychły koniec. Tymczasem wspólna europejska rodzina nie tylko nie rozpada się, ale wkrótce znów się powiększy! 1 lipca dołączy do niej 28. państwo członkowskie, czyli Chorwacja. A w kolejce czekają już następni chętni: Turcja, Macedonia, Czarnogóra, Serbia i Islandia. O członkostwie w UE marzy również nieuznawane przez dużą część świata Kosowo - i wcale nie jest bez szans...