Czarnobyl

Artykuły - Czarnobyl (84)

 • "Czarnobyl" triumfatorem nagród BAFTA TV

  "Czarnobyl" triumfatorem nagród BAFTA TV

  Dziewięć nagród zdobył wyprodukowany przez stacje Sky UK i HBO serial „Czarnobyl” w reżyserii Johana Rencka. Według stacji Sky, to największy triumf serialowy w historii nagród rozdawanych od 1955 roku. Serial poświęcony awarii reaktora nuklearnego w Czarnobylu zdobył m.in. nagrodę dla najlepszego miniserialu. Nagrody zostały ogłoszone 31 lipca.
 • Twórca serialu "Czarnobyl" wyreżyseruje produkcję HBO

  Twórca serialu "Czarnobyl" wyreżyseruje produkcję HBO

  Popularność Johanowi Renckowi przyniósł serial "Czarnobyl", za reżyserię którego został uhonorowany nagrodą Emmy. Teraz filmowiec zajmie się reżyserią pilotowego odcinka serialu HBO "The Last of Us". Będzie to ekranizacja popularnej gry komputerowej pod tym samym tytułem.
 • "Czarnobyl" zdominował nominacje do telewizyjnych BAFTA

  "Czarnobyl" zdominował nominacje do telewizyjnych BAFTA

  4 czerwca ogłoszono nominacje do nagród BAFTA TV, przyznawanych przez Brytyjską Akademię Sztuk Filmowych i Telewizyjnych. Królem polowania została produkcja stacji HBO i Sky - "Czarnobyl". Serial o katastrofie reaktora w elektrowni jądrowej w Czarnobylu został nominowany w 14 kategoriach.
 • Popromienna śmierć: Jak cierpieli w Czarnobylu i Hiroszimie?

  Popromienna śmierć: Jak cierpieli w Czarnobylu i Hiroszimie?

  Po wybuchu bomby atomowej uwalnia się promieniowanie radioaktywne, które ma druzgocący wpływ na ludzkie ciało. Niszczy komórki, szczególnie te, które szybko się dzielą. Przez co przechodzili ludzie cierpiący na chorobę popromienną, zanim miłosierna śmierć ich uwolniła?
 • Marek Szerszyński: Towarzysze przekonywali, że w Związku Radzieckim nie ma wybuchów

  Marek Szerszyński: Towarzysze przekonywali, że w Związku Radzieckim nie ma wybuchów

  W rocznicę katastrofy w Elektrowni Jądrowej w Czarnobylu, Marek Szerszyński wspomina jak komunistyczne władze groźbami zmusiły kolarzy do udziału w Wyścigu Pokoju, który startował 130 kilometrów od miejsca tragedii.
 • Rekwizyty z serialu "Czarnobyl" trafiły do ludzi walczących z koronawirusem

  Rekwizyty z serialu "Czarnobyl" trafiły do ludzi walczących z koronawirusem

  Hiszpańska firma Peris Costumes, która przygotowała kostiumy do hitowego serialu HBO "Czarnobyl", postanowiła oddać maski na twarz i inne zachowane rekwizyty w ręce osób, których starania przyczyniają się do zatrzymania rozprzestrzeniania się koronawirusa.
 • Wdowa oskarża twórców serialu "Czarnobyl"

  Wdowa oskarża twórców serialu "Czarnobyl"

  Los jej i jej męża stał się jedną z głównych historii wychwalanego miniserialu "Czarnobyl". Pół roku po premierze pierwszego odcinka Ludmiła Ignatenko oskarża HBO i producentów serii, twierdząc, że nie wyraziła zgody na wykorzystanie jej historii. W rozmowie z BBC opowiada, jak musiała się mierzyć z krytyką po emisji programu.
 • Napromieniowane trzmiele z Czarnobyla

  Napromieniowane trzmiele z Czarnobyla

  ​Czarnobylska zona to obszar wokół ukraińskiego miasta Prypeć, w którym doszło do katastrofy w elektrowni jądrowej w 1986 r. Z powodu ponadprzeciętnego poziomu promieniowania, obszar ten pozostaje niezamieszkały. Ale wciąż żyje tu wiele zwierząt, w tym "radioaktywne" trzmiele.
 • Nagrody Emmy 2019 rozdane. Triumf "Gry o tron"!

  Nagrody Emmy 2019 rozdane. Triumf "Gry o tron"!

  W Los Angeles rozdano Emmy - nagrody nazywane telewizyjnymi Oscarami. Kto miał po gali najwięcej powodów do radości? Jak zwykle w ostatnich latach, twórcy "Gry o tron", ale nie tylko oni.
 • ​Atomik: Napiłbyś się wódki prosto z Czarnobyla?

  ​Atomik: Napiłbyś się wódki prosto z Czarnobyla?

  "Wyprodukowaliśmy tylko jedną butelkę, ale nie mamy wątpliwości, że to najważniejsza butelka wódki na całym świecie". Atomik nie jest tylko wysokoprocentowym trunkiem. Jego producenci widzą w nim szansę na to, aby Czarnobyl przestał kojarzyć się wyłącznie z jądrową katastrofą.

Filmy - Czarnobyl (9)

 • Jakie tajemnice skrywa Czarnobyl?

  W latach 80. miała miejsce wielka katastrofa w Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej na Ukrainie. Miejsce to zostało okryte bardzo złą sławą, a o wydarzeniach z tego dnia i wszystkim, co działo się po awarii krąży wiele legend. Jakie jeszcze tajemnice skrywa Czarnobyl? O tym opowiedział autor książki „Midnight in Chernobyl” Adam Higginbotham. (Dzień Dobry TVN/ x-news)
 • Tajemnice katastrofy w Czarnobylu

  26 kwietnia 1986 roku doszło do eksplozji czwartego reaktora w Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej. Bezpośrednią przyczyną było podwyższenie mocy reaktora, gdy ta podczas testu spadła bardziej niż planowano. Skutkiem wybuchu były ogromne ilości radioaktywnych substancji w atmosferze. Powstałe promieniowanie było 400-krotnie większe niż zrzucenie bomby atomowej na Hiroszimę. Przypominamy szczegóły katastrofy, która w tym roku po raz kolejny powróciła na usta wszystkich dzięki serialowi opartemu na faktach. (Agencja TVN/x-news) Zdjęcia pochodzą z bazy x-bank gallery.
 • Oni zapobiegli kolejnemu wybuchowi w Czarnobylu

  Trójce bohaterów - Aleksiejowi Ananence, Borysowi Baranowowi i Walery Bezpałowowi cały europejski kontynent zawdzięcza bardzo wiele. To oni podjęli się samobójczej misji i w kilka dni po katastrofie w Czarnobylu weszli do elektrowni by zapobiec jeszcze większej tragedii.
 • Oni zapobiegli kolejnemu wybuchowi w Czarnobylu

  Trójce bohaterów - Aleksiejowi Ananence, Borysowi Baranowowi i Walery Bezpałowowi cały europejski kontynent zawdzięcza bardzo wiele. To oni podjęli się samobójczej misji i w kilka dni po katastrofie w Czarnobylu weszli do elektrowni by zapobiec jeszcze większej tragedii.