wydarzenia - czarna dziura

Synonimy:
brak
Inne znaczenia:
Czarna dziura (Film (2006)[The Black Hole] Reż.Tibor Takacs) ,

Artykuły - Czarna dziura (7)

 • Hawking „zmienia” czarne dziury

  Hawking „zmienia” czarne dziury

  Kosmiczne czarne dziury mogą wyglądać inaczej, niż do tej pory sądzono. Tak mówi jeden z najważniejszych twórców teorii dotyczących czarnych dziur, znany astrofizyk, profesor Stephen Hawking.
 • Naukowcy znaleźli rekordowo wielką czarną dziurę

  Astronomowie zaobserwowali niezwykłą, gigantyczną czarną dziurę. Choć należy ona do gatunku tak zwanych supermasywnych czarnych dziur, zamieszkuje nadzwyczaj małą i ubogą galaktykę.
 • Protest działaczy Greenpeace na dachu ministerstwa gospodarki

  Działacze Greenpeace protestują na dachu ministerstwa gospodarki. Umieścili tam transparent z napisem "kopalnie odkrywkowe - czarna dziura gospodarki".
 • Słynna czarna dziura zbadana przez polskich astronomów

  Polsko-amerykański zespół astronomów kierowany przez naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego opublikował wyniki szczegółowej analizy źródła rentgenowskiego Cygnus X-1, zawierającego masywną czarną dziurę.
 • Czarna dziura hoduje sobie galaktykę?

  Czarna dziura hoduje sobie galaktykę?

  Pytanie, co było pierwsze, jajko czy kura, dręczy wiele osób, w tym astrofizyków. Dla nich jajkiem i kurą są galaktyki i czarne dziury. Najnowsze obserwacje wskazują, że pierwsza mogła być czarna dziura, która "wybudowała" sobie galaktykę. Jeśli tak jest w rzeczywistości to zyskujemy również odpowiedź na pytanie, dlaczego czarne dziury są bardziej masywne gdy znajdują się wewnątrz bardziej masywnych galaktyk.
 • "New Scientist": Dźwiękowa czarna dziura

  Podczas eksperymentów mających potwierdzić teorię Stephena Hawkinga na temat czarnych dziur, udało się uzyskać sztuczną "czarną dziurę", która zamiast światła może więzić dźwięki - informuje "New Scientist".
 • Nowa czarna dziura

  Nowa czarna dziura

  Naukowcy z Anglii i USA - na podstawie danych dostarczonych przez znajdujący się na orbicie teleskop Chandra - odkryli czarną dziurę w galaktyce M82. Obiekt ten, wielkości ziemskiego Księżyca, ma masę około 500 Słońc.