cyklon

Artykuły - Cyklon (47)

 • Huraganów wysokiej kategorii będzie coraz więcej

  Huraganów wysokiej kategorii będzie coraz więcej

  Z powodu ocieplenia klimatu frekwencja wysokiej kategorii huraganów będzie coraz większa. Roczny bilans tropikalnych cyklonów w ujęciu globalnym to statystycznie 10 tys. ofiar śmiertelnych i straty materialne na poziomie 700 mld dol. Do badań nad siejącym spustoszenie zjawiskiem naukowcy wykorzystują najnowszej generacji sprzęt, taki jak np. uruchomiony w 2016 r. system dedykowanych satelitów. Ale nie tylko. Coraz większą rolę w planowaniu ewakuacji ludności cywilnej i dostarczaniu pomocy humanitarnej odgrywa też zaawansowana analityka danych.
 • Ile ofiar cyklonu? Kilka czy kilkadziesiąt?

  Ile ofiar cyklonu? Kilka czy kilkadziesiąt?

  Oficjalnie osiem, ale według niepotwierdzonych doniesień co najmniej kilkadziesiąt osób zginęło po uderzeniu cyklonu w wyspy archipelagu Vanuatu, na południowym Pacyfiku. Zniszczenia są ogromne, prezydent prosi o pomoc.
 • "Pogromca burz" w oku cyklonu

  Cotten Rohrschreib z Mayflower w Arkansas, określający się jako "pogromca burz", znalazł się w samym środku tornada i... postanowił zerwać ze swoim niebezpiecznym hobby.
 • Zanieczyszczenia powietrza w Azji zagrożeniem dla pogody w USA

  Zanieczyszczenia powietrza w Azji zagrożeniem dla pogody w USA

  ​Pochodzące z Azji zanieczyszczenia powietrza wpływają na pogodę nad Ameryką Północna. Do takich wniosków doszli naukowcy z NASA.
 • Potężny cyklon przeszedł nad archipelagiem Tonga

  Potężny cyklon przeszedł nad archipelagiem Tonga

  Potężny cyklon "Ian", zaliczany do najwyższej 5. kategorii, nawiedził w sobotę północne wyspy archipelagu Tonga na południowo zachodnim Pacyfiku niszcząc budynki, zrywając dachy i sieć energetyczną. Co najmniej 1 osoba poniosła śmierć.
 • Zalana Sardynia: Ludzie zginęli w swoich domach i autach

  Zalana Sardynia: Ludzie zginęli w swoich domach i autach

  Liczba ofiar cyklonu, który nawiedził Sardynie, od kilku godzin nie zmienia się i wynosi szesnaście. Jedna tylko osoba uznana została za zaginioną, a ponad dwa i pół tysiąca jest bez dachu nad głową. Niszczycielski cyklon śródziemnomorski Kleopatra przetacza się, choć z nieco mniejszą siłą przez znaczną część Włoch. Nawałnice i wichury nękają Rzym i region Kalabria.
 • Nawałnica nad Sardynią. Są ofiary śmiertelne

  Nawałnica nad Sardynią. Są ofiary śmiertelne

  Do 17 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych nawałnic, które przeszły w poniedziałek nad Sardynią i wywołały lokalne powodzie. Rekordowym ulewom towarzyszyła wichura, nazwana "cyklonem Kleopatra". Włoski rząd ogłosił na wyspie stan kryzysowy.
 • Raport ONZ: Ekstremalne zjawiska pogodowe i rekordowy poziom mórz w 2013 r.

  Raport ONZ: Ekstremalne zjawiska pogodowe i rekordowy poziom mórz w 2013 r.

  Opublikowany w środę w Genewie raport Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO) wskazuje, że rok 2013 naznaczyły ekstremalne zjawiska pogodowe, jak tajfun Haiyan, a poziom mórz był rekordowo wysoki.
 • Japonia: Październik rekordowy pod względem tajfunów

  Japonia: Październik rekordowy pod względem tajfunów

  W październiku Japonia doświadczyła najwięcej tajfunów w historii. W ciągu mijającego miesiąca tropikalne cyklony nawiedziły archipelag Wysp Japońskich pięć razy, a w roku 2013 - już 27 razy. Przyczyn tego można upatrywać m.in. w ociepleniu Pacyfiku.
 • Czy Europa powinna się bać cyklonu Didi?

  Czy Europa powinna się bać cyklonu Didi?

  Zachodnia Europa szacuje straty po huraganowym wietrze, a meteorolodzy już przewidują nadejście kolejnego silnego niżu. Cyklon Didi ma uderzyć w północno-zachodnią część Starego Kontynentu w sobotę. Według najnowszych prognoz, Didi będzie nieco słabszy od niżu Christian, który spustoszył Europę.

Filmy - Cyklon (2)