cyberataki

Artykuły - Cyberataki (108)

 • Cyberataki: ​Oszustwo na Coca Colę

  Cyberataki: ​Oszustwo na Coca Colę

  Internauci coraz częściej otrzymują e-maile informujące o wygranej pieniężnej w konkursie rzekomo organizowanym przez Coca Colę. W ciągu ostatnich dwóch tygodni systemy telemetryczne Bitdefendera odnotowały znaczny wzrost kampanii spamowych wykorzystujących właśnie tę markę.
 • "Rz": Nasze finanse na celowniku hakerów

  "Rz": Nasze finanse na celowniku hakerów

  Liczba finansowych oszustw internetowych rośnie lawinowo. W tym roku skalę zjawiska dodatkowo potęguje pandemia koronawirusa - pisze w czwartek "Rzeczpospolita". Jak podaje dziennik podczas pandemii koronawirusa między lutym, a majem 2020 roku liczba ataków cybernetycznych w instytucjach finansowych wzrosła o 238 procent.
 • Rzecznik Finansowy: Uwaga na nieautoryzowane transakcje

  Rzecznik Finansowy: Uwaga na nieautoryzowane transakcje

  Jak podało Biuro Rzecznika Finansowego coraz więcej skarg wpływa na nieautoryzowane transakcje bankowe - podano w komunikacie. Pandemia COVID-19 spowodowała uaktywnienie się oszustów internetowych i wiele prób wyłudzeń środków z kont bankowych czy kart.
 • Cyberprzestępczość: Szokujące ceny usług na dark webie

  Cyberprzestępczość: Szokujące ceny usług na dark webie

  Przynajmniej kilka razy w tygodniu na światło dzienne wychodzą informacje o wyciekach danych i kradzieżach tożsamości. Skradzione rekordy bardzo często trafią do dark webu. Cyberprzestępcy płacą ok. 1000 USD za komplet dokumentów które umożliwiają kradzież tożsamości.
 • ZBP: Bankomaty celem naszych przestępców

  ZBP: Bankomaty celem naszych przestępców

  ​Związek Banków Polskich opublikował w tym tygodniu raport dotyczący sektora bankowego za 2019 r. Jeden z rozdziałów dotyczy przestępczości związanej z bankami. W raporcie czytamy, że w ubiegłym roku ponownie wzrosła liczba ataków na bankomaty.
 • Polskie firmy produkcyjne nieprzygotowane na cyberataki

  Polskie firmy produkcyjne nieprzygotowane na cyberataki

  Polskie firmy są wciąż niedostatecznie przygotowane na cyberzagrożenia, a wiele z nich je bagatelizuje.
 • KPMG: ​Hakerzy wykorzystują pandemię koronawirusa do wyłudzania danych

  KPMG: ​Hakerzy wykorzystują pandemię koronawirusa do wyłudzania danych

  Jak wynika z raportu KPMG, zorganizowane grupy cyberprzestępcze na dużą skalę wykorzystują obawy związane z pandemią koronawirusa. W sieci ruszyły kampanie mające na celu zwabienie nieświadomych użytkowników na fałszywe strony internetowe i wyłudzenie ich danych uwierzytelniających.
 • Na celowniku hakerów trzy wrażliwe sektory

  Na celowniku hakerów trzy wrażliwe sektory

  - Zdaniem analityków zajmujących się cyberatakami, szczególnie narażone na ataki hakerskie są energetyka i wodociągi jako element infrastruktury krytycznej. Cyberprzestępcy coraz częściej za cel obierają sobie też szpitale i placówki ochrony zdrowia, które niemal powszechnie przechowują już dane i dokumentację medyczną pacjentów w formie cyfrowej oraz rzadko kiedy dbają o zabezpieczenia i aktualizacje nowego sprzętu. Ten sektor jest jednym z najbardziej zaniedbanych pod kątem cyberbezpieczeństwa, co wynika zarówno z braku pieniędzy, jak i odpowiednich kadr.
 • Poczta Polska ostrzega przed wyłudzaniem pieniędzy

  Poczta Polska ostrzega przed wyłudzaniem pieniędzy

  Cyberprzestępcy wysyłają na losowe numery wiadomości SMS, w których podszywają się pod Pocztę Polską - ostrzega spółka. Na atak najbardziej podatne są osoby, które dopiero złożyły zamówienie i oczekują na przesyłkę.
 • Największe cyberataki i wycieki danych ostatnich lat

  Największe cyberataki i wycieki danych ostatnich lat

  Hakerzy mają coraz więcej sposobów przeprowadzania ataków - od ransomware1, poprzez koparki kryptowalut (cryptojacking), do tzw. socjotechnik, czyli metod wyłudzania lub kradzieży danych. Na celowniku przestępców są już nie tylko komputery, ale także smartfony, telewizory czy samochody. Oto siedem cyberataków z ostatnich lat, które najbardziej zapamiętamy.

Filmy - Cyberataki (6)

 • Cyberataki na małe i średni przedsiębiorstwa – nie daj się nabrać

  Ostatnie doświadczenia pokazują, że obszar cyberzagrożeń ewoluuje. Znaczącym trendem, z którym mamy ostatnio do czynienia, jest przeniesienie środka zainteresowania cyberprzestępców z dużych organizacji na firmy należące do sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Z punktu widzenia polskiego rynku bardzo wyraźny staje się wzrost liczby odnotowywanych ataków, który rok do roku wynosi ok. 40 proc. W praktyce każde takie działanie rozpoczyna się od etapu, w którym intruzi stosują wybrane socjotechniki. Jeżeli firmy i zatrudnieni w nich użytkownicy nabiorą się na takie sztuczki, droga do zainfekowania komputera złośliwym oprogramowaniem zostaje otwarta. Może spowodować pojawienie się niechcianych działań, takich jak szyfrowanie zasobów w celu wymuszenia okupu czy wprowadzenie nieautoryzowanego dostępu do zgromadzonych w systemie wrażliwych danych. Małe firmy są bezbronne wobec dobrze przygotowanej socjotechnicznej kampanii. Nie są w stanie zneutralizować negatywnych skutków takich akcji.
 • Dlaczego hakerzy mieliby atakować drukarki?

  Urządzenie drukujące to bardzo często jedyna część infrastruktury podpięta do firmowej sieci, która ma możliwość komunikacji z każdą stacją roboczą w firmie (niekiedy z ograniczeniem np. do konkretnego piętra lub działu). Oznacza to, że po przejęciu kontroli nad drukarką, z jej adresu IP często można dostać się do zasobów, do których pracownicy niższego szczebla dostępu nie mają. Innymi słowy można drukarkę wykorzystać do eskalacji uprawnień.
 • Szydło i Błaszczak o decyzji rządu ws. cyberataków (TV Interia)

  Szydło i Błaszczak o decyzji rządu ws. cyberataków (TV Interia).
 • Szydło i Błaszczak o decyzji rządu ws. cyberataków (TV Interia)

  Szydło i Błaszczak o decyzji rządu ws. cyberataków (TV Interia).