ćwiczenia

Artykuły - ćwiczenia (418)

 • Im intensywniej trenujesz, tym lepiej? Nie do końca

  Im intensywniej trenujesz, tym lepiej? Nie do końca

  Umiarkowane częstotliwości ćwiczeń są optymalne, ale zbyt częste lub zbyt rzadkie, mogą być szkodliwe. - Popierane przeze mnie zalecenie, polega na ćwiczeniu od 20 do 30 minut dziennie cztery razy w tygodniu – podkreśla lekarz Sara Gottfried.
 • Jak zadbać o kręgosłup podczas pracy zdalnej (i nie tylko)?

  Jak zadbać o kręgosłup podczas pracy zdalnej (i nie tylko)?

  Trwa pandemia koronawirusa, więc w trosce o swoje zdrowie wielu z nas ogranicza wychodzenie z domu. W domach pracujemy, a potem relaksujemy się, czytając książki, oglądając telewizję, filmy czy seriale. Wszystko to w pozycji siedzącej.
 • Pięć głupich i niebezpiecznych mitów na temat treningów

  Pięć głupich i niebezpiecznych mitów na temat treningów

  Zakwasy są dobre, bo dowodzą, że trening był solidny. Robienie przysiadów to prosty sposób na zniszczenie sobie stawów kolanowych, a ćwiczenie z hantlami prowadzi do wyglądu Pudziana. To tylko kilka popularnych twierdzeń, które nie mają nic wspólnego z prawdą. Stosowanie tych "złotych rad" może osłabić efekty ćwiczeń, a niekiedy nawet zaszkodzić.
 • Branża fitness jedną z najdynamiczniej rozwijających się w Polsce

  Branża fitness jedną z najdynamiczniej rozwijających się w Polsce

  Na koniec ubiegłego roku na polskim rynku działało już ponad 2,5 tys. klubów fitness, z których usług korzystało prawie 3 mln osób. To zaledwie 8 proc. Polaków, co oznacza że potencjał do rozwoju branży wciąż jest bardzo duży.
 • Naukowcy z UW poprawią treningi sportowców

  Naukowcy z UW poprawią treningi sportowców

  Nowy system na podstawie bieżącej analizy parametrów biologicznych i biochemicznych pozwoli dostosowywać poziom aktywności fizycznej i treningu do aktualnych możliwości organizmu. Rozwiązanie ma automatycznie modyfikować planowane obciążenia treningowe, dzięki czemu zawodnik utrzyma się w granicach optymalnego dla niego poziomu intensywności treningu a jego praca przyniesie najlepsze możliwe efekty.
 • Niekorzystna przerwa w ćwiczeniach

  Niekorzystna przerwa w ćwiczeniach

  Ruch to zdrowie, bo pomaga zapobiegać rozmaitym chorobom. Przerwa w ćwiczeniach może zaś być bolesna, bo mogą się pojawić objawy depresji. Zjawisko to w szczególności dotyczy kobiet.
 • Tak wspomożesz mózg

  Tak wspomożesz mózg

  Aktywność fizyczna podjęta tuż po nauce nowych rzeczy pomaga kobietom utrwalać zdobyte informacje – wynika z badania, które zamieszcza internetowe wydanie pisma „Cognitive Research: Principles and Implications”.
 • Zaskakujące wnioski kanadyjskich naukowców

  Zaskakujące wnioski kanadyjskich naukowców

  Do ćwiczenia mięśni nie trzeba używać największych ciężarów jakie tylko jesteśmy w stanie udźwignąć. Wystarczą mniejsze, trzeba tylko częściej ich używać w jednym treningu – sugerują kanadyjscy specjaliści na łamach „Journal of Applied Physiology”.
 • Od biegania staniesz się mądrzejszy

  Od biegania staniesz się mądrzejszy

  ​Chcesz wzmocnić swój umysł? Może najpierw powinieneś wzmocnić mięśnie nóg. Tego dowodzi nowy, wyrafinowany eksperyment z udziałem ludzi, myszy i małp. Wyniki badań sugerują, że długotrwałe ćwiczenia wytrzymałościowe, takie jak bieganie, mogą wpłynąć na mięśnie w sposób, który następnie szybko uruchomi zmiany w mózgu, a w rezultacie wzmocni umiejętność uczenia się i pamięć.

Filmy - ćwiczenia (94)