cudzoziemcy w Polsce

Artykuły - Cudzoziemcy w Polsce (16)

 • Imigranci zarobkowi przedłużają pozwolenia na pracę nad Wisłą

  Imigranci zarobkowi przedłużają pozwolenia na pracę nad Wisłą

  85 proc. cudzoziemców pracujących nad Wisłą woli zostać w Polsce na czas trwania pandemii. Prawie dwie trzecie zamierza skorzystać z automatycznego przedłużenia ważności dokumentów zezwalających na pobyt i pracę w Polsce - wynika z badania "Pracownik zagraniczny w dobie pandemii", przeprowadzonego przez EWL oraz Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.
 • Potrzeba lepszego systemu zatrudniania cudzoziemców

  Potrzeba lepszego systemu zatrudniania cudzoziemców

  Jedną z największych przeszkód, na jakie natrafiają polscy przedsiębiorcy, jest trudność w znalezieniu pracowników. Stopa bezrobocia utrzymuje się poniżej 3 proc., a Polska dodatkowo mierzy się z kryzysem demograficznym - więc pula osób na rynku pracy jest dosyć niska.
 • Miliony Niemców na zakupach w Polsce. Ukraińcy wydają przeciętnie 799 zł

  Miliony Niemców na zakupach w Polsce. Ukraińcy wydają przeciętnie 799 zł

  9,8 mld zł - tyle w I kw. wydali cudzoziemcy w naszych sklepach, na bazarach, w restauracjach i różnych punktach usługowych. Najwięcej zostawili przyjezdni zza zachodniej granicy, ale pod względem wydatków na osobę wygrywają Ukraińcy.
 • Potrzebujemy coraz więcej cudzoziemców, ale rząd opóźnia przedstawienie strategii migracyjnej

  Potrzebujemy coraz więcej cudzoziemców, ale rząd opóźnia przedstawienie strategii migracyjnej

  ​Polscy przedsiębiorcy szukają teraz pracowników w Brazylii. Zatrudnianie cudzoziemców byłoby łatwiejsze, gdyby rząd przedstawił strategię migracyjną. Może skończyłaby się gra pozorów, że ograniczamy napływ cudzoziemców, gdy rekordowe jest ich zatrudnienie.
 • Językowa luka w Kodeksie pracy. Co z obcokrajowcami?

  Językowa luka w Kodeksie pracy. Co z obcokrajowcami?

  Przepisy nie nakazują wprost, aby informacje o warunkach zatrudnienia lub te związane z bhp były przekazywane w języku zrozumiałym dla pracownika. To ryzyko nie tylko dla zatrudnionych, lecz także dla firm.
 • Filipińczycy i Wietnamczycy przyjadą pracować w Polsce

  Filipińczycy i Wietnamczycy przyjadą pracować w Polsce

  Polskie agencje pracy sięgają coraz dalej w poszukiwaniu chętnych do pracy w naszych zakładach. W azjatyckich konsulatach trwa wizowy zator, jednak nadzieję budzą Filipiny i Wietnam. Agencje pracy chcą też lobbować za zmianą prawa migracyjnego. – Stawka jest dużo wyższa niż tylko nasze interesy. Chodzi o kondycję polskiej gospodarki – mówi Michał Podulski, wiceprezes Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia (SAZ).
 • Zezwolenia na pracę: Ukraińcy liderem, Nepalczycy na drugim miejscu

  Zezwolenia na pracę: Ukraińcy liderem, Nepalczycy na drugim miejscu

  W ubiegłym roku wydano niemal 329 tys. zezwoleń na pracę dla cudzoziemców - wynika z najnowszych danych GUS*. Zdecydowana większość, bo aż 238 tys. została wydana obywatelom Ukrainy. Na drugim miejscu znaleźli się pracownicy z Nepalu (niemal 20 tys.), a trzecie zajęły osoby z Białorusi (19 tys.).
 • Ruch graniczny oraz wydatki cudzoziemców w Polsce

  Ruch graniczny oraz wydatki cudzoziemców w Polsce

  W 2018 r. szacunkowa liczba przekroczeń granicy Polski wyniosła 296,4 mln osób i było to o 3,2% więcej niż w roku 2017, z tego 175,4 mln dotyczyło cudzoziemców i 121,0 mln Polaków. Według danych lądową granicę Polski z Ukrainą w 4 kw. 2018 przekroczyło 4,9 mln osób (ruch w obie strony, liczone też kilkukrotne przejścia przez jedną osobę), co oznacza spadek o 5,9% r/r. Granicę z Białorusią przekroczono 2 mln razy, o 4,3% rzadziej niż przed rokiem. Dane wpisują się w obserwowaną w 2018 tendencję hamowania napływu pracowników z kierunku wschodniego do Polski. Szacunkowa wartość wydatków poniesionych przez cudzoziemców przekraczających granicę polsko-ukraińską spadła o 34,7% mniej niż w roku 2017.
 • MSWiA: Cudzoziemiec poszukujący pracy będzie musiał posiadać min. 200 zł

  MSWiA: Cudzoziemiec poszukujący pracy będzie musiał posiadać min. 200 zł

  Cudzoziemiec poszukujący pracy w Polsce, a także inni cudzoziemcy, m.in. wykonujący działalność gospodarczą, czy podejmujący naukę, będą musieli posiadać od 200 do 2.500 zł, na pokrycie kosztów podróży powrotnej - wynika z projektów rozporządzeń MSWiA, zamieszczonych w RCL, wykonujących upoważnienie ustawowe.
 • Jeszcze nigdy nie mieliśmy tylu imigrantów. Ale trend chyba się odwraca

  Jeszcze nigdy nie mieliśmy tylu imigrantów. Ale trend chyba się odwraca

  ​Spada liczba cudzoziemców ubezpieczonych w ZUS. Od dwóch miesięcy ubywa nawet Ukraińców.

Filmy - Cudzoziemcy w Polsce (1)

 • Potrzeba lepszego systemu zatrudniania cudzoziemców

  Jedną z największych przeszkód, na jakie natrafiają polscy przedsiębiorcy, jest trudność w znalezieniu pracowników. Stopa bezrobocia utrzymuje się poniżej 3%, a Polska dodatkowo mierzy się z kryzysem demograficznym – więc pula osób na rynku pracy jest dosyć niska. Dlatego coraz więcej firm przyjmuje do pracy obcokrajowców. Jednak nie jest to prosty i szybki sposób na znalezienie nowych pracowników. Chociaż chętnych nie brakuje, procedura otrzymania pozwolenia na pracę stałą jest nieefektywna. Brak drożności w urzędach sprawia, że na pozwolenie stałe czeka się bardzo długo – zaś bez niego pracę można powierzyć cudzoziemcowi tylko na sześć miesięcy. Następne pół roku musi on zaś spędzić poza granicami Polski. Większość przedsiębiorstw nie jest w stanie w taki sposób zatrudniać pracowników. Cudzoziemcom pozostaje więc długie oczekiwanie na pozwolenia, a najwięcej tracą na tym polskie firmy.