CPK

Artykuły - CPK (44)

Filmy - CPK (4)

 • Polska na dobrych torach

  W sercu Polski powstanie Centralny Port Komunikacyjny z nowym Lotniskiem i siedzą kolejową. Pociągi dojadą do CPK nowymi trasami z 10 kierunków. 1600 km nowych linii umożliwi szybkie i wygodne podróżownie po kraju. 120 miast zostanie bezpośrednio połączonych z CPK i Warszawą, z czasem nie dłuższym niż 2,5 godziny.
 • Kolejne miliardy na CPK. Jaka jest przyszłość rządowej inwestycji?

  Wciąż trwają powolne działania rządu, dotyczące budowy Centralnego Portu Lotniczego. Inwestycja, której pomysł pojawił się już dobrych parę lat temu, wciąż jest na etapie planowania i analizowania. W ostatnich dniach pojawiła się uchwała rządu, w której przeznacza on na dalsze planowanie lotniska i infrastruktury pomocniczej 13 miliardów złotych. Mimo, że ten wydatek nie obciąży bezpośrednio skarbu państwa, wciąż pozostaje kontrowersyjny. Budowa CPK nie ma bowiem dużego poparcia politycznego.
 • Inwestycje infrastrukturalne w Polsce – co z transportem publicznym, koleją i CPK?

  Inwestycje publiczne – nie tylko w naszym kraju – są jedną z recept na wychodzenie z kryzysu gospodarczego. Dzisiaj spodziewamy się bardzo dużych środków, które trafią do Polski w ramach funduszu odbudowy z Unii Europejskiej. Czekamy także na nowy budżet unijny.
 • Wild: Nie doglądam łąki. Przygotowuję największą inwestycję realizowaną przez RP od zaborów

  "Nie doglądam żadnej łąki. Przygotowuję największą inwestycję przygotowywaną przez Rzeczpospolitą od czasów zaborów" - mówi w Porannej rozmowie w RMF FM prezes zarządu Centralnego Portu Komunikacyjnego Mikołaj Wild. "Koncepcja rządowa mówi jasno: CPK ma być gotowy na 2027 rok. Sieć kolei, która doprowadzi do CPK, cały system, ma być ukończony w 2034" - zapewnia gość Roberta Mazurka. Wild pytany o swoje zarobki (49 tys. miesięcznie - przyp. red.) mówi: Mogę przeprosić wszystkich, że zarabiam tak bardzo mniej niż Aleksander Grad, który odpowiadał za elektrownię atomową. (...) Jest to 3 do 5-krotnie razy mniej niż w firmach budowlanych i również mniej niż średnia w spółkach giełdowych. I stwierdza: Oderwijmy spór o pieniądze ode mnie i zastanówmy się, czy osoba odpowiedzialna za taki projekt (budująca CPK - przyp. red.) powinna zarabiać takie pieniądze? Uważam, że powinna. Wild: Z Krakowa na Pomorze - w trzy odcinki Netflixa, plus kawa Budujemy największe lotnisko w tej części Europy, 1800 km nowych tras kolejowych, które zepną Polskę (...), przygotowujemy budowę, rozwój miasta wokół CPK - mówi w Porannej rozmowie w RMF FM Mikołaj Wild. Lotnisko jest elementem nowego systemu transportowego, dzięki któremu będzie pan mógł dojechać z Krakowa na Pomorze oglądając trzy odcinki Netflixa, plus kawa - twierdzi prezes zarządu Centralnego Portu Komunikacyjnego. Przyznaję, prace budowlane rozpoczną się w 2023, natomiast dzięki dobremu przygotowaniu będą mogły potrwać krócej - mówi Wild. Czy pierwszy samolot wystartuje z CPK w 2027 roku? Tak jest - zapewnia Mikołaj Wild.