CO2

Artykuły - CO2 (168)

 • Rewolucja rozproszona

  Rewolucja rozproszona

  Polsce nie uda się zmienić kierunku unijnej polityki klimatycznej. Jest jednak sposób, by nie ponosić związanych z nią wielkich kosztów. To energetyka rozproszona, która szybko rozwija się w wielu krajach świata.
 • Ten zapis eliminuje 80 proc. energii z węgla

  Ten zapis eliminuje 80 proc. energii z węgla

  Europejscy energetycy ze stowarzyszenia Eurelectric są przeciwni propozycjom ograniczania wsparcia dla istniejących mocy wytwórczych. W ich opinii w planach dekarbonizacji trzeba uwzględniać specyfikę energetyki poszczególnych państw - wskazał Polski Komitetu Energii Elektrycznej.
 • Sejmowa komisja ds. UE zaniepokojona pakietem zimowym

  Sejmowa komisja ds. UE zaniepokojona pakietem zimowym

  Sejmowa komisja ds. UE wyraziła w zeszłym tygodniu zaniepokojenie zapisami zawartymi w niektórych propozycjach aktów legislacyjnych w tzw. pakiecie zimowym. Zaapelowała też o realizację Programu dla Śląska. Program dla tego regionu, zostanie przedstawiony 4 grudnia na Barbórkę.
 • Świat powinien się zainteresować projektem leśnych gospodarstw węglowych

  Świat powinien się zainteresować projektem leśnych gospodarstw węglowych

  Świat i Europa powinny zainteresować się naszym projektem leśnych gospodarstw węglowych (LGW) - podkreślił wczoraj w Poznaniu minister środowiska Jan Szyszko. Przedsięwzięcie ma być polskim sposobem na uzyskanie neutralności klimatycznej.
 • Polski szturm energetyków na Brukselę

  Polski szturm energetyków na Brukselę

  Przedstawiciele trzech największych polskich koncernów energetycznych lobbowali w Brukseli za korzystnymi dla Polski zapisami w negocjowanych obecnie unijnych przepisach dotyczących węgla. Według ekspertów, plany Komisji doprowadzą do wyeliminowania elektrowni węglowych, które w Polsce stanowią prawie 90 procent mocy.
 • Polska ratyfikuje poprawkę dauhańską ws. redukcji CO2

  Polska ratyfikuje poprawkę dauhańską ws. redukcji CO2

  Polska rozpoczęła proces ratyfikacji poprawki dauhańskiej do Protokołu z Kioto - poinformowało PAP źródło zbliżone do sprawy. Tym samym Polska na arenie ONZ potwierdzi, że zredukuje emisje CO2 o 20 proc. do 2020 r. Dwa lata temu prezydent Andrzej Duda zawetował jednak ustawę w tej sprawie.
 • Rynek mocy i nowe normy CO2

  Rynek mocy i nowe normy CO2

  Polscy producenci energii elektrycznej obawiają się unijnych norm, dotyczących emisji dwutlenku węgla. Nakładanie limitów emisji CO2 na elektrownie, które miałyby działać w ramach rynków mocy, grozi utratą niezależności energetycznej Polski i wyższymi kosztami dla odbiorców - ostrzegają zrzeszenie polskich firm energetycznych. Komisja Europejska chce, żeby nowe elektrownie, które będą czerpały z publicznych pieniędzy (Rząd PiS planuje specjalną dopłatę, która będzie dodawana do rachunków za energię elektryczną), były bardziej ekologiczne.
 • Rząd broni węgla w zgodzie z Unią

  Minister energii chce wypracowania nowego modelu wsparcia dla elektrociepłowni. Mimo że będą oparte głównie na węglu, smog ma być mniejszy - informuje poniedziałkowa "Rzeczpospolita".
 • Energetyka - ważny sygnał dla Polski

  Energetyka - ważny sygnał dla Polski

  Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, komisarz ds. unii energetycznej Marosz Szefczovicz ocenił, że w polityce klimatycznej Polskę czeka trudny okres przejściowy. Wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski określił , że te propozycje dla Polski nie są do przyjęcia.
 • W Brukseli przegłosowano zaostrzenie norm emisji dla elektrowni; Polskę może to kosztować 10 mld zł

  W Brukseli przegłosowano zaostrzenie norm emisji dla elektrowni; Polskę może to kosztować 10 mld zł

  Przedstawiciele państw członkowskich przegłosowali w piątek nowe standardy zaostrzające normy emisji dla przemysłu, w tym elektrowni węglowych. Polska i kilka innych państw były temu przeciwne. Według resortu środowiska może nas to kosztować 10 mld zł.

Filmy - CO2 (1)

 • Manipulacje przy systemie emisji CO2 niekorzystne dla gospodarki

  Ani polscy konsumenci, ani przedsiębiorcy nie skorzystają na proponowanych zmianach w europejskim systemie handlu uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla. A koszty jego funkcjonowania mają być wysokie. Dlatego na propozycji Komisji Europejskiej, by sztucznie podnieść cenę uprawnień, zyskałyby przede wszystkim zagraniczne koncerny energetyczne i instytucje finansowe. – Wydaje się, że propozycja Komisji Europejskiej jest raczej ukłonem wobec silnych grup nacisku, takich jak duże koncerny energetyczne czy instytucje finansowe jak np. banki inwestycyjne, które mogą być głównymi beneficjentami podwyżki cen za CO2 – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Jerzy Kurella, doradca zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego ds. projektów energetycznych.