co robić

Artykuły - Co robić (69)

Filmy - Co robić (3)

  • Można przeżyć katastrofę lotniczą! Praktyczny poradnik

    Każdego dnia na całym świecie około 8 milionów 300 tysięcy osób wsiada na pokład jednego z prawie 94 tysięcy samolotów, które wzbijają się w powietrze. Ogromna większość z nich bezpiecznie dociera do miejsca przeznaczenia. Według serwisu analiz lotniczych Ascend, w ciągu ostatniej dekady doszło tylko do 138 katastrof lotniczych z ofiarami śmiertelnymi – w skali całego globu! Mimo to zawsze lepiej być przygotowanym na najgorsze... Właśnie dlatego wiodące linie lotnicze coraz chętniej organizują specjalne kursy poświęcone praktykom bezpieczeństwa i procedurom postępowania w obliczu nieprzewidzianych wypadków w przestworzach, ale też na płycie lotniska. Uczestnicy kursu dowiadują się też, jaką pozycję przyjąć w sytuacji, kiedy wiadomo już, że samolot się rozbije. Wskazówki są bardzo praktyczne i dotyczą m.in. tego, w jaki sposób można zabezpieczyć się przed urazami. Poznają też dokładnie zasady stosowania kamizelek ratunkowych i masek tlenowych. Ćwiczą otwieranie drzwi ewakuacyjnych i sprawne przemieszczanie się w ich kierunku. Kursy są płatne - ale, jak twierdzi wielu, warte swej ceny. Co prawda, zdobytej podczas nich wiedzy możemy nigdy nie wykorzystać - jeśli wierzyć statystykom, prawdopodobieństwo, że nasz samolot się rozbije wynosi 1 do 9 milionów!
  • "Terapia piaskiem" robi furorę, choć jest mało przyjemna

    Maroko słynie z licznych zabytków i wspaniałych krajobrazów - od niedawna jednak turyści przyjeżdżają tam także po to, by poddać się... "terapii piaskiem". Wiąże się ona z 10-minutową koniecznością leżenia pod palącym piaskiem Sahary, w którym pacjent zostaje zakopany po szyję. Podobno taki zabieg usuwa toksyny z organizmu, łagodzi reumatyzm i leczy choroby skóry. Trzeba tylko przezwyciężyć lęk przed niemal całkowitym zakopaniem się w piasku, co dla niektórych może być problemem. „Piaskowa kąpiel” kosztuje około 13 dolarów. Po jej zakończeniu pacjent owijany jest w gorące ręczniki, co ma zabezpieczyć go przed doznaniem szoku termicznego wynikającego z nagłego ochłodzenia ciała. Później przychodzi czas na relaks w tradycyjnym namiocie, przywodzącym na myśl schronienia pustynnych nomadów.
  • Uwaga na te gady! Kryją się w wysokich trawach

    W 2011 r. w Birmie zanotowano ponad 8 tysięcy przypadków ukąszeń przez jadowite węże. Odsetek śmiertelnych ofiar tych „spotkań” wyniósł aż 8 procent. Niebezpieczne gady kryją się w wysokich trawach, w związku z czym na ich ukąszenia najbardziej narażeni są rolnicy. Często nie mogą oni liczyć na pomoc medyczną – birmański system opieki zdrowotnej nie dysponuje dostatecznymi ilościami surowicy neutralizującej skutki działania trucizny.