Cichociemni

Artykuły - Cichociemni (15)

 • Upamiętniając Cichociemnych, popsujemy relacje polsko-ukraińskie? "Absurd"

  Zamiast upamiętnienia dwóch pochodzących z Wołynia Cichociemnych – kolejny zgrzyt w relacjach polsko-ukraińskich. - To wpisuje się w zafałszowaną tezę niektórych historyków i polityków z Ukrainy, jakoby istniała jakaś "druga wojna polsko-ukraińska" w latach II wojny – w ten sposób zakaz odsłonięcia pamiątkowej tablicy komentuje doktor Maciej Korkuć z krakowskiego Instytutu Pamięci Narodowej.
 • NBP - 75. rocznica pierwszego zrzutu Cichociemnych

  NBP - 75. rocznica pierwszego zrzutu Cichociemnych

  16 lutego 2016 roku Narodowy Bank Polski wprowadza do obiegu srebrną monetę "75. rocznica pierwszego zrzutu Cichociemnych" o nominale 10 zł.
 • Rodziny cichociemnych przyjadą do Warszawy

  Rodziny cichociemnych przyjadą do Warszawy

  W 70 lat od zakończenia II wojny światowej trwa pamięć o cichociemnych. Podtrzymują ją między innymi ich rodziny, których członkowie 17 maja przyjadą do Warszawy. Na zjeździe ma pojawić się ponad 200 osób - pisze "Nasz Dziennik".
 • Lobbing cichociemny

  Lobbing cichociemny

  Rzetelny lobbing z powodu złego prawa w Polsce nie istnieje. Za to interesy różnych grup w uchwalanych przez parlamentarzystów przepisach są starannie zapisywane i chronione, często kosztem interesu publicznego.
 • Ostatni lot legendarnych "cichociemnych" do Polski

  Ostatni lot legendarnych "cichociemnych" do Polski

  70 lat temu, w nocy z 26 na 27 grudnia 1944 roku odbył się ostatni lot legendarnych "cichociemnych". Aby potajemnie przedostać się na teren okupowanej Polski, żołnierze wyruszyli z Brindisi we Włoszech. Po przebyciu samolotami około 1350 kilometrów, zostali zrzuceni w kraju na spadochronach.
 • 16 lutego 1941 r. Pierwszy skok do Polski – początek legendy cichociemnych

  16 lutego 1941 r. Pierwszy skok do Polski – początek legendy cichociemnych

  Pierwszy lot ze zrzutami do kraju odbył się w nocy z 15 na 16 lutego 1941 roku. Operacja lotnicza nosiła kryptonim „Adolphus”.
 • Cichociemni - elita polskich oddziałów specjalnych

  Cichociemni - elita polskich oddziałów specjalnych

  W nocy z 15 na 16 lutego 1941 r. do Polski dotarł pierwszy odział cichociemnych - specjalnie szkolonych żołnierzy, przeznaczonych do zadań wymagających nadzwyczajnych umiejętności.
 • Cichociemni - pierwsza misja. 16 lutego w Muzeum Wojska Polskiego

  Z okazji 73. rocznicy pierwszego zrzutu Cichociemnych do kraju Fundacja im. Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej oraz Muzeum Wojska Polskiego zapraszają na wykład „Nieznani bohaterowie pierwszej misji Cichociemnych” połączony z prezentacją multimedialną.
 • Cielecka kontra cichociemni

  Cielecka kontra cichociemni

  W 5. serii "Czasu honoru" bohaterowie będą zmagać się z powojenną rzeczywistością. Jak komuniści potraktują byłych żołnierzy AK? Ada z UB (Magdalena Cielecka) ma zadanie: pojmać cichociemnych.
 • Powracają cichociemni

  Powracają cichociemni

  Z rodzimego samolotu "Antek" zrobiono amerykańską "Dakotę". To nim część cichociemnych razem z nowymi towarzyszami broni wróci z Włoch do Polski.