chrześcijaństwo

Synonimy:
chrześciajnie,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Chrześcijaństwo (57)

 • Kod Biblii: Na początku była liczba

  Kod Biblii: Na początku była liczba

  Czy w hebrajskim tekście Starego Testamentu zaszyfrowano informacje dotyczące największych zagadek tego i tamtego świata? O istnieniu takiego kodu przekonany był już wybitny fizyk Isaac Newton oraz słynni żydowscy kabaliści. Jak jednak poddać matematycznej analizie słowo, które pochodzi od Boga?
 • Konferencja: O biznesie po katolicku

  Konferencja: O biznesie po katolicku

  Jak prowadzić firmę, być wiernym własnemu sumieniu i nie zbankrutować, zastanawiają się uczestnicy cyklu kilkunastu ogólnopolskich konferencji pod tytułem "Katolicka rewolucja w biznesie".
 • Przesłanie na zakończenie X Zjazdu Gnieźnieńskiego

  Przesłanie na zakończenie X Zjazdu Gnieźnieńskiego

  ​Przyszłość świata, Europy i Polski zależy od wspólnego świadectwa chrześcijan różnych wyznań - głosi przesłanie zakończonego w niedzielę X Zjazdu Gnieźnieńskiego. Jak zaznaczono, chrzest Polski owocował "duchem ekumenicznej wolności i tolerancji".
 • Mają "amen" zamiast "lubię to"

  Mają "amen" zamiast "lubię to"

  Chrześcijanie mają portal bez grzechu. Grupa brazylijskich wiernych założyła portal Facegloria - odpowiednik Facebooka.
 • Kardynał Turkson: Niech ONZ stanie w obronie chrześcijan

  Kardynał Turkson: Niech ONZ stanie w obronie chrześcijan

  Przewodniczący Papieskiej Rady Iustitia et Pax (Sprawiedliwość i Pokój) kardynał Peter Kodwo Appiah Turkson powiedział w czwartek, że Organizacja Narodów Zjednoczonych powinna uchwalić przepisy gwarantujące obronę chrześcijan i mniejszości religijnych.
 • "Czarny Jezus" wykastrowany przez wściekły tłum

  "Czarny Jezus" wykastrowany przez wściekły tłum

  Steven Tari, lider groźnej sekty znany jako "Czarny Jezus", został wykastrowany i zadźgany na śmierć przez wściekły tłum, który oskarżył go o zabójstwo młodej dziewczyny - donoszą papuaskie media.
 • Życie jak droga (za kierownicą)

  Życie jak droga (za kierownicą)

  "Nie będziemy mieć porządnych katolików, dopóki ludzie nie zaczną przestrzegać przepisów na drodze. Łamanie zasad ruchu drogowego to łamanie przykazań Bożych". Słyszymy o tym od przynajmniej kilku lat, dlatego nie sposób nie zapytać wreszcie: jak się ma pobożność do przepisów, a ludzkie życie do prowadzenia samochodu?
 • Syryjscy rebelianci ścięli katolickiego księdza. Film trafił do sieci

  Syryjscy rebelianci ścięli katolickiego księdza. Film trafił do sieci

  Syryjscy rebelianci brutalnie zamordowali katolickiego księdza Francoisa Murada, którego oskarżyli o współpracę z reżimem Baszara al-Assada. Jak donosi "The Blaze", ofierze ścięto głowę. Do sieci trafił film z egzekucji.
 • Franciszkanie w Jerozolimie pokażą ukryte skarby

  Franciszkanie w Jerozolimie pokażą ukryte skarby

  W ciągu najbliższych trzech lat Kustodia Ziemi Świętej, sprawująca pieczę nad wieloma sanktuariami chrześcijańskimi, chce stworzyć muzeum historyczne, by pokazać w nim zbierane od wieków skarby. Na realizację tego pomysłu franciszkanie czekają ponad sto lat.
 • Więzienie za nakłanianie do przejścia na chrześcijaństwo

  Na sześć lat więzienia i 300 razów chłosty został skazany przez sąd w Arabii Saudyjskiej Libańczyk za nakłanianie Saudyjki do przejścia na chrześcijaństwo i wyjazdu z kraju - poinformowały lokalne media.

Filmy - Chrześcijaństwo (6)

 • Odchodzi ostatnia generacja „dziewczynek z krzyżami”

  Te symbole miały chronić przed przymusowym przechodzeniem na islam. Dziś ta chrześcijańska tradycja odchodzi w Bośni do lamusa.
 • Michał Piróg: Nie ma podziału na naszą i ich historię, jest wspólna – żydów i chrześcijan

  Michał Piróg twierdzi, że historia świata pełna jest negatywnych wydarzeń, które powinny być lekcją dla współczesnych ludzi. Z minionych wydarzeń należy wyciągać wnioski i nie powielać zachowań lub idei, które w przeszłości doprowadziły do tragedii. Dlatego tak ważna jest pamięć i celebrowanie rocznic, takich jak 19 kwietnia. Jak mówi Piróg, dzień ten przypomina o ludziach, którzy walczyli o marzenia, wolność i lepsze jutro. – W chwili obecnej na Wschodzie sąsiedzi zabijają sąsiadów. Cała Afryka jest zlana krwią, chodzi o wyznanie. Bliski Wschód jest na granicy wojny ze względu na różne podziały. Zaczynamy powielać historię. Jesteśmy w Europie, która jeszcze się przed tym broni. Ale nie obronimy się, jeżeli zapomnimy o historii. 19 kwietnia to jest taki jeden z wielu w naszej polskiej historii dni, który mówi, że kiedyś się już podzieliliśmy i to nic dobrego nie przyniosło – mówi Michał Piróg.
 • Sekrety pierwszych chrześcijan. Tego nie wiedzieliście!

  W tureckim mieście Antakya (które w Nowym Testamencie występuje pod swoją dawną, grecką nazwą - Antiochia) znajduje się tajemnicza budowla, pamiętająca czasy pierwszych uczniów Chrystusa. To maleńki, wykuty w skale kościółek pod wezwaniem świętego Piotra. Według tradycji, to właśnie tutaj modlili się i nauczali apostołowie Piotr, Paweł i Barnaba. Wówczas nie była to jednak budowla sakralna w dzisiejszym rozumieniu tego słowa, a zwykła skalna grota. Historycy nie mają wątpliwości, że w początkach chrześcijaństwa wyznawcy Jezusa Chrystusa spotykali się na modlitwie w ustronnych miejscach, takich jak jaskinie.To właśnie one były pierwszymi kościołami, nie wzniesionymi ręką człowieka. Dziś Antakyę i mały kościółek przypominający o tamtych czasach odwiedzają pielgrzymi z całego świata, spragnieni powrotu do źródeł swojej wiary.
 • Wielki Piątek wśród chrześcijan

  Chrześcijanie na całym świecie obchodzą Wielki Piątek. W australijskim Sydney odbyła się procesja, upamiętniająca Drogę Krzyżową Jezusa Chrystusa i jego śmierć. Aktor, ubrany jak Jezus, niósł duży, drewniany krzyż, idąc ulicami miasta. Droga Krzyżowa jest uroczystą procesją, której towarzyszy modlitwa. Do wiernych zgromadzonych w jednym z kościołów na przedmieściach miasta dołączył australijski premier Tony Abbott. Uroczysta liturgia w Wielki Piątek upamiętnia cierpienie i ukrzyżowanie Jezusa Chrystusa. Wielki Piątek jest dla wiernych także dniem postu i wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych.