chrystus

Artykuły - Chrystus (52)

 • Papież do Polaków: Chrystus nie odciąga was od świata

  Papież do Polaków: Chrystus nie odciąga was od świata

  Benedykt XVI wziął udział w sobotę wieczorem w Watykanie w czuwaniu modlitewnym uczestników Europejskiego Spotkania Młodych, zorganizowanego przez ekumeniczną Wspólnotę z Taize. Na spotkanie z papieżem przybyło ponad 40 tysięcy osób.
 • Elżbieta II: Chrystus od początku był natchnieniem dla ludzi

  Elżbieta II: Chrystus od początku był natchnieniem dla ludzi

  Chrystus był natchnieniem dla ludzi od pierwszego dnia gdy przyszedł na świat, inspirował do służby dla innych - powiedziała Elżbieta II w tradycyjnym bożonarodzeniowym orędziu. Wszyscy powinniśmy mu ofiarować swoje serca - wezwała brytyjska królowa.
 • Chrystus narodzony 7 lat "przed Chrystusem"

  Chrystus narodzony 7 lat "przed Chrystusem"

  Chrystus urodził się wcześniej niż to przyjęliśmy, określając początek naszej ery. Różnica wynosi siedem lat. Błąd powstał w szóstym wieku, kiedy to papież Jan I zlecił pewnemu mnichowi reformę kalendarza.
 • Biskupi: Nie trzeba Chrystusa ogłaszać królem

  Biskupi: Nie trzeba Chrystusa ogłaszać królem

  "Nie trzeba Chrystusa ogłaszać królem, wprowadzać Go na tron; Bóg Ojciec wywyższył Go ponad wszystko - podkreślają biskupi w liście pasterskim z okazji uroczystości Chrystusa Króla Wszechświata. Będzie on odczytywany w kościołach w najbliższą niedzielę.
 • Wygrać Euro dla Chrystusa

  Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej Euro 2012 to oprócz wydarzenia sportowego także duże wyzwanie ewangelizacyjne - pisze "Nasz Dziennik".
 • Piękna i oddana prababka Jezusa

  Piękna i oddana prababka Jezusa

  Według średniowiecznej legendy babką Marii, czyli prababką Jezusa, była pobożna Ismeria, która później została ogłoszona świętą.
 • "Ścigamy się, kto będzie miał większego Chrystusa"

  "Ścigamy się, kto będzie miał większego Chrystusa"

  - Moi kumple to bardzo rock'n'rollowi panowie przed 50. Ja ich bardzo kocham, ale oni potrafią być trudni. W tym zespole często dochodziło do bijatyk - Mueniek Staszczyk ze śmiechem opowiada INTERIA.PL o pierwszym wcieleniu swojego zespołu, który jako T. Love Alternative wydał właśnie płytę "Częstochowa 19822011". Album zawiera archiwalne utwory sprzed blisko trzech dekad, ale też nową piosenkę "Chrystus Tesco i nic", która opowiada o "ściganiu się na Chrystusy".
 • Kiedy naprawdę urodził się Chrystus?

  Kiedy naprawdę urodził się Chrystus?

  Wielu z nas podziela przekonanie, że Chrystus urodził się zimą, 25 grudnia, że towarzyszyła temu Gwiazda Betlejemska, i że dzień jego narodzin rozpoczyna w kalendarzu "nową erę". Tymczasem ustalenie dokładnej daty narodzin Chrystusa oraz rozwiązanie zagadki Gwiazdy jest przedmiotem wielowiekowych wysiłków uczonych, w tym astronomów.
 • Skąd wiemy, kiedy są święta?

  Skąd wiemy, kiedy są święta?

  O trudnościach związanych z ustaleniem daty narodzin Jezusa i koncepcjach wyjaśniających, dlaczego świętujemy 25 grudnia opowiada dr Andrzej Mrozek, pracownik katedry Porównawczych Studiów Cywilizacji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
 • Kolędy

  Kolędy

  Nic tak nie łączy jak okres świąt, a podczas nich wspólne kolędowanie. Dla tych, którzy zapomnieli od zaszłego Bożego Narodzenia słów, przedstawiamy teksty najpopularniejszych polskich kolęd.

Filmy - Chrystus (2)

 • Zupełnie nagi Chrystus. Ta rzeźba wzbudziła sensację

  Michał Anioł (Michelangelo Buonarroti) był artystą, którego twórczość wykraczała poza ramy wyznaczone przez jego epokę. Pozostawił po sobie arcydzieła, które należą dziś do najcenniejszych skarbów ludzkości. W tym roku przypada 450. rocznica śmierci tego renesansowego geniusza. Z tej okazji Muzea Kapitolińskie w Rzymie prezentują niezwykłą wystawę dzieł Buonarrotiego, na którą składają się jego rzeźby, obrazy, szkice, projekty architektoniczne, a także próbki jego poetyckiej twórczości. Największe zainteresowanie wśród zgromadzonych na wystawie eksponatów budzą dwa wyjątkowe wyobrażenia Chrystusa – „Chrystus z Krzyżem” i tzw. Krucyfiks. Pierwotna wersja sławnego „Chrystusa z Krzyżem” została odnaleziona dopiero w 1998 r. Przez wieki jej los pozostawał tajemnicą. Mistrz porzucił prace nad nią, kiedy odkrył, że marmur, w którym rzeźbił postać Chrystusa, ma skazę. Z kolei Krucyfiks wykonany dla kościoła Santo Spirito we Florencji był prezentem dla mnichów, którzy udostępniali artyście ciała ludzi zmarłych w przyklasztornym szpitalu, by mógł zgłębiać na nich tajniki ludzkiej anatomii… Sensacją na owe czasy był fakt, że Chrystus został przedstawiony nagi, bez tradycyjnej przepaski zasłaniającej biodra.
 • Chrystus zmartwychwstał! Alleluja!

  Niedziela Wielkanocna, ostatni dzień Triduum Paschalnego, pełna jest radości, u której leży cud zmartwychwstania - mówi ks. Bogdan Bartołd.