Chruszczow

Artykuły - Chruszczow (6)

 • Rozgromić "Burzę"

  Według planu akcji "Burza" Armia Krajowa miała zakaz walki z czerwonoarmistami. Jedynym wyjątkiem była obrona konieczna. Kreml doskonale o tym wiedział i przygotował własną "Anty-Burzę" - o tym, jak Moskwa niszczyła polskie podziemie pisze w swojej książce "Powstanie Warszawskie widziane z Moskwy" rosyjski historyk, Nikołaj Iwanow.
 • Tierieszkowa - kobieta w kosmosie

  Tierieszkowa - kobieta w kosmosie

  O tym, że była pierwszą kobietą w przestrzeni kosmicznej zadecydował sam Nikita Chruszczow. Na pokładzie Wostoka 6 Walentyna Tierieszkowa spędziła 2 dni, 22 godziny i 50 minut. Był to jej jedyny lot kosmiczny.
 • Kopenhaga: "Skamielina Dnia" dla Polski

  Kopenhaga: "Skamielina Dnia" dla Polski

  Sieć Climate Action Network (CAN) skupiająca ponad 450 organizacji pozarządowych z całego świata przyznała w czwartek w Kopenhadze "Skamielinę Dnia" Polsce. Jest to forma krytyki za zarzucane nam blokowanie podniesienia przez Unię Europejską docelowej redukcji emisji CO2 z 20 proc. do 30 proc.
 • Jak Chruszczow stał się "towarzyski"

  Jak Chruszczow stał się "towarzyski"

  Okres Zimnej Wojny to czas walki między USA i ZSRR. W tej regule jest tylko jeden wyjątek - amerykańska wystawa w Moskwie i "towarzyski" Chruszczow.
 • Murowany pokój

  Murowany pokój

  Dokładnie 45 lat temu sowiecki Wschód oddzielił się od demokratycznego Zachodu berlińskim murem. Alianci byli tym kompletnie zaskoczeni, mimo że mieli wysoko postawionego w radzieckim wywiadzie wojskowym szpiega. Betonowa zapora wieńczyła kilkunastoletni okres sporów między byłymi sojusznikami o losy podzielonego miasta.
 • Wielka rewolucja referatowa

  Gdy Nikita Siergiejewicz Chruszczow, I sekretarz Komitetu Centralnego partii radzieckiej, wygłaszał przez ponad cztery godziny podczas nocnego zamkniętego posiedzenia XX Zjazdu KPZR swój referat o zbrodniach Stalina, kilku delegatów zemdlało. To była rewolucja, przez niektórych porównywana do Wielkiej Październikowej.

Filmy - Chruszczow (1)

 • Jak Chruszczow uległ pepsi

  Okres Zimnej Wojny to czas walki między USA i ZSRR. W tej regule jest tylko jeden wyjątek - amerykańska wystawa w Moskwie i "towarzyski" Chruszczow.