Chorwacja

Artykuły - Chorwacja (429)

 • Strefa euro: Chorwacja i Bułgaria przystąpią do mechanizmu ERM II

  Strefa euro: Chorwacja i Bułgaria przystąpią do mechanizmu ERM II

  W weekend oficjalnie potwierdzone ma zostać dołączenie Chorwacji i Bułgarii do mechanizmu ERM II, czyli kursów walutowych. Wejście do mechanizmu poprzedza przyjęcie waluty euro. Proces zastępowania narodowych walut europejską miałby się zakończyć w 2023 roku.
 • Chorwacja zaprasza turystów z Polski

  Chorwacja zaprasza turystów z Polski

  Decyzją Państwowego Sztabu Obrony Cywilnej Republiki Chorwacji obywatele wskazanych państw Unii Europejskiej, również Polski, które mają podobną sytuację epidemiczną w momencie przekraczania granicy Republiki Chorwacji nie muszą przedstawiać powodu wjazdu do Chorwacji.
 • Jak wygląda Wielkanoc w Chorwacji?

  Jak wygląda Wielkanoc w Chorwacji?

  Tradycje wielkanocne w Chorwacji są podobne do naszych polskich. Jest jednak sporo ciekawostek, które mogą bardzo zaskoczyć! Jak wygląda Wielkanoc w Chorwacji?
 • Chorwacja nieoczywista: Region sisacko-moslawiński i jego atrakcje

  Chorwacja nieoczywista: Region sisacko-moslawiński i jego atrakcje

  Polacy pokochali Chorwację już w drugiej połowie lat 90. Okazuje się jednak, że chętnych do kąpieli w lazurowych wodach Adriatyku i wylegiwania się na piaszczystych plażach z roku na rok przybywa.
 • Chorwackie MiG-i-21. Pora wymienić zabytek

  Chorwackie MiG-i-21. Pora wymienić zabytek

  Chorwaci kolejny raz szukają samolotów, które zastąpią muzealne MiG-i-21. Poprzednie podejście zostało zablokowane przez Amerykanów. Tym razem ma być inaczej. W dodatku wybrali zupełnie inną drogę zakupu sprzętu niż Polacy.
 • Oryginalny chorwacki burek

  Oryginalny chorwacki burek

  Burek to rodzaj placka z ciasta wypełnionego wytrawnym nadzieniem - najczęściej z mięsa mielonego. Każdy, kto był w Chorwacji, przynajmniej raz go spróbował.
 • Chorwacja nieodkryta: rejon Kutiny-Moslaviny

  Chorwacja nieodkryta: rejon Kutiny-Moslaviny

  „Wino mówi we wszystkich językach” - usłyszałam od Tomislava Trdenicia, właściciela winnicy położonej na wzgórzach chorwackiego regionu Moslavina. W trakcie kilkudniowego pobytu przekonałam się, że tutejsi winiarze robią wszystko, by ich gościom rozmawiało się jak najlepiej.
 • Chorwacja złożyła wniosek o przyjęcie do ERM II

  Chorwacja złożyła wniosek o przyjęcie do ERM II

  Chorwacja złożyła formalny wniosek o przyjęcie do europejskiego mechanizmu stabilizacji walutowej (ERM II), czyli dwuletniej "poczekalni" przed przystąpieniem do strefy euro.
 • Zakochaj się w Chorwacji! Wyspy Hvar i Brač na rowerze

  Zakochaj się w Chorwacji! Wyspy Hvar i Brač na rowerze

  Polscy turyści kochają Chorwację! W 2018 roku państwo nad Adriatykiem odwiedziło prawie milion rodaków, co plasuje nas na piątym miejscu, tuż po Włochach i jedno oczko przed Brytyjczykami. Wielu ten kierunek wybiera od lat, by wracać do ukochanych miasteczek lub odkrywać coraz to nowe zakątki.
 • UE płaci, a Chiny budują i zarabiają

  UE płaci, a Chiny budują i zarabiają

  Szczyt "16+1" zapowiadany jest jako największe spotkanie gospodarcze w historii Chorwacji. 11 państw południowej i wschodniej Europy oraz pięć państw spoza UE ma nadzieję na wielkie chińskie inwestycje.

Filmy - Chorwacja (33)

 • To musisz wiedzieć, planując wyjazd do Chorwacji

  Chorwacja bez wątpienia jest jednym z najczęściej obieranych kierunków wakacyjnych. Jeśli decydujemy się na samodzielny dojazd, musimy pamiętać o odcinkach drogi płatnej. Austria, Czechy, Węgry i Słowenia korzystają z winiet, które możemy zakupić na stacjach benzynowych bądź przez Internet.
 • Smaczna Chorwacja Roberta Makłowicza

  Od wielu lat Robert Makłowicz dzieli swoje życie między Polskę i Chorwację. Nawet pandemia nie powstrzymała go przed wyjazdem do swojego domu w Dalmacji. Jakie dania i smaki sprawiają, że Chorwacja jest dla niego taka wyjątkowa? Dlaczego warto wyjechać na wakacje do jego ukochanego miasta? (Dzień Dobry TVN/x-news)
 • Na tej wyspie kręcono kultowy film

  „Mamma Mia!” to niewątpliwie kultowy film, który podbił serca tysięcy widzów dzięki wykorzystaniu muzyki zespołu ABBA. Zdjęcia do „Mamma Mia!” powstały na greckiej wyspie Skopelos. Drugą część pt. „Mamma Mia! Here We Go Again” kręcono na chorwackiej wyspie Vis. Co skłoniło producentów do zmiany miejsca nagrań? Nic innego, jak niskie podatki. Vis dzięki produkcji zyskało na rozgłosie i natychmiastowym przyroście turystów, jednakże czy możemy znaleźć tam jakiekolwiek ślady filmowe?
 • Polacy za granicą - Chorwacja

  Jak żyją i czym się zajmują Polacy w Chorwacji? Czy tęsknią za krajem?