choroby serca

Artykuły - Choroby serca (80)

 • Przyczyny uporczywego kaszlu

  Przyczyny uporczywego kaszlu

  Na początek wyjaśnijmy jedno – kaszel to nie choroba. To objaw. Leczenie kaszlu bez ustalenia, co jest jego przyczyną, z założenia jest więc skazane na porażkę. Natomiast łagodzenie samego objawu, poprzez podawanie leków zmniejszających odruch kaszlu, może być wręcz szkodliwe. Bo kaszel natura wymyśliła po to, by ratować nas przed zadławieniem czy uduszeniem.

Filmy - Choroby serca (5)

 • Zdrowa w każdym detalu - Choroby serca

  Choroby serca i naczyń krwionośnych to seryjni podstępni zabójcy. Większość z tych chorób rozwija się powoli, przez wiele lat, a ich pierwsze objawy mogą pojawić się dopiero wtedy, gdy choroba jest już poważnie zaawansowana. Wszyscy możemy być pacjentami kardiologów. W dzisiejszym programie powiemy jakie są przyczyny powstawania chorób serca, jak im zapobiegać i parę słów o diecie dla serca.
 • Kardiolodzy zaniepokojeni. Boją się sieci szpitali

  Czy sieć szpitali zagraża polskiej kardiologii? Co stanie się z małymi ośrodkami, które leczą serca? – To jedne z wielu obaw i pytań jakie stawiają kardiolodzy. Środowisko boi się, że proponowane zmiany mogą pogorszyć dostęp do leczenia chorób serca. Kardiolodzy zwrócili uwagę na dwa różne podejścia do sieci szpitali, które będą generowały zupełnie inne konsekwencje dla przyszłości opieki kardiologicznej w Polsce. Ich zdaniem negatywne konsekwencje powstaną z powodu utrzymania podejścia pomysłodawców ustawy: Wiceminister Piotr Gryza uważa, iż tylko duże ośrodki w medycynie zapewniają jakość i bezpieczeństwo leczenia pacjentów. Innego zdania są eksperci w ochronie zdrowia m.in. Andrzej Sośnierz, Wiceprzewodniczący Komisji Zdrowia, który jest zdania, że wielkość ośrodka nie zawsze oznacza jakość, a na kontrakty zasługują te szpitale, które osiągają dobre wyniki leczenia pacjentów bez względu na wielkość ośrodka.
 • Zaburzenia seksualne mogą oznaczać chore serce

  Aktywność seksualna świadczy nie tylko o naszych relacjach z partnerem, ale także pozwala stwierdzić czy jesteśmy zdrowi. Eksperci kampanii „Ciśnienie na Życie” ostrzegają zaburzenia seksualne w wielu przypadkach, mogą być wczesnym sygnałem rozwijającej się choroby serca lub oznaczać problemy w funkcjonowaniu całego układu krwionośnego. - Kilka lat przed wystąpieniem poważnych chorób sercowo-naczyniowych i zawału bardzo często u pacjentów występują zaburzenia erekcji. Bardzo ważne jest żeby tego nie bagatelizować i nie zawsze tłumaczyć to stresem – mówi dr Monika Łukasiewicz, seksuolog i ginekolog-położnik. Dysfunkcje seksualne, według danych szacunkowych Polskiego Towarzystwa Urologicznego, dotykają blisko 4 mln osób. Zwłaszcza zmiany miażdżycowe, już na wczesnych etapach, mogą prowadzić do zaburzenia erekcji u mężczyzn i nieprawidłowości seksualnych u kobiet. Rocznie w Polsce zawał serca przechodzi blisko 90 tysięcy osób. Na taki dramatyczny koniec, miliony ludzi w naszym kraju „pracuje” latami, cierpiąc na choroby przewlekłe: nadciśnienie, miażdżycę, chorobę niedokrwienna serca, czy powiązaną z nimi cukrzycę. Schorzenia te, oprócz postępującego z czasem obciążenia układu sercowo-naczyniowego, wiążą się również z ogromnym ryzykiem zaburzeń seksualnych.
 • 400 Polaków dziennie ma zawał. Czy jesteś w grupie ryzyka?

  Choroby układu sercowo-naczyniowego są w Polsce głównym problemem medycznym i powodują blisko 50% przedwczesnych zgonów. Choć większość z nas wie, jakie są przyczyny tych schorzeń, nie zawsze potrafimy wyeliminować ryzyko. Brak aktywności fizycznej i palenie tytoniu wpływają negatywnie na stan naszego układu krążenia. – Dużym problemem jest również nadmierne spożywanie kalorii i tłuszczów, zwłaszcza zwierzęcych. Wiąże się to bowiem z ryzykiem podwyższenia poziomu cholesterolu, w tym cholesterolu frakcji promiażdżycowej – zauważa prof. dr hab. med. Artur Mamcarz, kierownik III Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Odpowiedni styl życia jest więc w profilaktyce chorób układu sercowo-naczyniowego kluczowy. Sport, rezygnacja z używek i właściwe odżywianie się to podstawa. – Nie popadajmy jednak w skrajności. Pamiętajmy, że tłuszcze są człowiekowi potrzebne, dlatego nie chodzi o ich ograniczenie, ale spożywanie zamiast tłuszczów zwierzęcych tych roślinnych, które pozwalają utrzymać stężenie cholesterolu w odpowiednich normach – podkreśla ekspert.