choroby serca

Artykuły - Choroby serca (54)

 • Zadyszka przy wchodzeniu po schodach? To zły znak!

  Zadyszka przy wchodzeniu po schodach? To zły znak!

  Wiele osób o tym, że mają niewydolne serce, dowiaduje się wtedy, gdy ląduje w szpitalu z zawałem serca. Są jednak subtelne objawy, które pozwalają na wcześniejsze dostrzeżenie problemu i dzięki temu jest olbrzymia szansa na uniknięcie takiego scenariusza. Alarmującym sygnałem jest przede wszystkim zmniejszenie tolerancji wysiłku, czyli na przykład zadyszka przy czynnościach, podczas których wcześniej jej nie było.
 • Najprzyjemniejsze sposoby dbania o serce

  Najprzyjemniejsze sposoby dbania o serce

  Zdrowe serce to długie życie, więc warto uczynić dla niego wszystko, co się da. Zacząć trzeba - tu bez niespodzianek - od profilaktyki, czyli dobrej diety i właściwego trybu życia. Najlepsze jest jednak to, że dbanie o serce nierzadko oznacza robienie tego, co lubisz. Przekonaj się!
 • Sztuczna inteligencja przewidzi problemy z chorobami serca

  Sztuczna inteligencja przewidzi problemy z chorobami serca

  Rozwój sztucznej inteligencji może niebawem wpłynąć na nasze zdrowie. Naukowcy z uniwersytetu w Cambridge opracowali system, który jest w stanie oszacować ryzyko śmierci z powodu choroby serca.
 • Martwisz się, że masz kłopoty z sercem? To nie musi być groźne

  Martwisz się, że masz kłopoty z sercem? To nie musi być groźne

  Nawet jeśli dokuczają ci niepokojące objawy, jak kłucie w okolicy serca czy zaburzenia jego rytmu, nie musi to oznaczać choroby wymagającej leczenia.
 • Statyny działają u co drugiej osoby

  Statyny obniżające poziom cholesterolu, które są przepisywane aż milionowi Brytyjczyków, mogą nie działać wystarczająco dobrze aż w połowie przypadków.
 • Poród o 14 proc. zwiększa ryzyko choroby serca i udaru

  Poród o 14 proc. zwiększa ryzyko choroby serca i udaru

  Analiza stanu zdrowia ponad 3 mln kobiet pokazała wyraźną zależność między liczbą dzieci a ryzykiem schorzeń układu krążenia w późniejszym życiu. Naukowcy twierdzą jednak, że ciąża to dobry moment aby zadbać o dietę, odpowiednio dozowany ruch i inne zdrowe nawyki.
 • Choroby serca mają płeć

  Choroby serca mają płeć

  Myślisz, że zawał to męska rzecz? Błąd. Z jego powodu to kobiety częściej przedwcześnie tracą życie – 55 proc. pań wobec 43 proc. mężczyzn. Obie płcie inaczej chorują na serce, a co gorsza, naukowcy dopiero od niedawna dokładniej badają te różnice.
 • Utrata wagi szkodzi osobom z chorobą serca

  Utrata wagi szkodzi osobom z chorobą serca

  Zwiększona aktywność fizyczna, a nie utrata wagi, pomaga osobom z chorobą niedokrwienną serca żyć dłużej. Ciekawe ustalenia norweskich naukowców dowodzą, że lepiej ćwiczyć niż chudnąć, by zachować zdrowie.
 • Kawa a serce. Sprawdź czy szkodzi, czy pomaga?

  Kawa a serce. Sprawdź czy szkodzi, czy pomaga?

  Cztery kawy dziennie chronią serce przed uszkodzeniem. A to dlatego, że zawarta w niej kofeina wpływa dobrze na funkcjonowanie komórek mięśnia sercowego.
 • W Japonii komórki macierzyste już naprawiają serca

  W Japonii komórki macierzyste już naprawiają serca

  Japońscy naukowcy dostali pozwolenie na wykorzystanie komórek macierzystych do leczenia osób z chorobami serca.

Filmy - Choroby serca (5)

 • Zdrowa w każdym detalu - Choroby serca

  Choroby serca i naczyń krwionośnych to seryjni podstępni zabójcy. Większość z tych chorób rozwija się powoli, przez wiele lat, a ich pierwsze objawy mogą pojawić się dopiero wtedy, gdy choroba jest już poważnie zaawansowana. Wszyscy możemy być pacjentami kardiologów. W dzisiejszym programie powiemy jakie są przyczyny powstawania chorób serca, jak im zapobiegać i parę słów o diecie dla serca.
 • Kardiolodzy zaniepokojeni. Boją się sieci szpitali

  Czy sieć szpitali zagraża polskiej kardiologii? Co stanie się z małymi ośrodkami, które leczą serca? – To jedne z wielu obaw i pytań jakie stawiają kardiolodzy. Środowisko boi się, że proponowane zmiany mogą pogorszyć dostęp do leczenia chorób serca. Kardiolodzy zwrócili uwagę na dwa różne podejścia do sieci szpitali, które będą generowały zupełnie inne konsekwencje dla przyszłości opieki kardiologicznej w Polsce. Ich zdaniem negatywne konsekwencje powstaną z powodu utrzymania podejścia pomysłodawców ustawy: Wiceminister Piotr Gryza uważa, iż tylko duże ośrodki w medycynie zapewniają jakość i bezpieczeństwo leczenia pacjentów. Innego zdania są eksperci w ochronie zdrowia m.in. Andrzej Sośnierz, Wiceprzewodniczący Komisji Zdrowia, który jest zdania, że wielkość ośrodka nie zawsze oznacza jakość, a na kontrakty zasługują te szpitale, które osiągają dobre wyniki leczenia pacjentów bez względu na wielkość ośrodka.
 • Zaburzenia seksualne mogą oznaczać chore serce

  Aktywność seksualna świadczy nie tylko o naszych relacjach z partnerem, ale także pozwala stwierdzić czy jesteśmy zdrowi. Eksperci kampanii „Ciśnienie na Życie” ostrzegają zaburzenia seksualne w wielu przypadkach, mogą być wczesnym sygnałem rozwijającej się choroby serca lub oznaczać problemy w funkcjonowaniu całego układu krwionośnego. - Kilka lat przed wystąpieniem poważnych chorób sercowo-naczyniowych i zawału bardzo często u pacjentów występują zaburzenia erekcji. Bardzo ważne jest żeby tego nie bagatelizować i nie zawsze tłumaczyć to stresem – mówi dr Monika Łukasiewicz, seksuolog i ginekolog-położnik. Dysfunkcje seksualne, według danych szacunkowych Polskiego Towarzystwa Urologicznego, dotykają blisko 4 mln osób. Zwłaszcza zmiany miażdżycowe, już na wczesnych etapach, mogą prowadzić do zaburzenia erekcji u mężczyzn i nieprawidłowości seksualnych u kobiet. Rocznie w Polsce zawał serca przechodzi blisko 90 tysięcy osób. Na taki dramatyczny koniec, miliony ludzi w naszym kraju „pracuje” latami, cierpiąc na choroby przewlekłe: nadciśnienie, miażdżycę, chorobę niedokrwienna serca, czy powiązaną z nimi cukrzycę. Schorzenia te, oprócz postępującego z czasem obciążenia układu sercowo-naczyniowego, wiążą się również z ogromnym ryzykiem zaburzeń seksualnych.
 • 400 Polaków dziennie ma zawał. Czy jesteś w grupie ryzyka?

  Choroby układu sercowo-naczyniowego są w Polsce głównym problemem medycznym i powodują blisko 50% przedwczesnych zgonów. Choć większość z nas wie, jakie są przyczyny tych schorzeń, nie zawsze potrafimy wyeliminować ryzyko. Brak aktywności fizycznej i palenie tytoniu wpływają negatywnie na stan naszego układu krążenia. – Dużym problemem jest również nadmierne spożywanie kalorii i tłuszczów, zwłaszcza zwierzęcych. Wiąże się to bowiem z ryzykiem podwyższenia poziomu cholesterolu, w tym cholesterolu frakcji promiażdżycowej – zauważa prof. dr hab. med. Artur Mamcarz, kierownik III Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Odpowiedni styl życia jest więc w profilaktyce chorób układu sercowo-naczyniowego kluczowy. Sport, rezygnacja z używek i właściwe odżywianie się to podstawa. – Nie popadajmy jednak w skrajności. Pamiętajmy, że tłuszcze są człowiekowi potrzebne, dlatego nie chodzi o ich ograniczenie, ale spożywanie zamiast tłuszczów zwierzęcych tych roślinnych, które pozwalają utrzymać stężenie cholesterolu w odpowiednich normach – podkreśla ekspert.