choroby rzadkie

Artykuły - Choroby rzadkie (3)

Filmy - Choroby rzadkie (5)

 • Pacjenci na diagnozę czekają nawet 18 lat. To choroby rzadkie

  Przeszywający ból towarzyszy od najmłodszych lat 75 proc. pacjentów, uniemożliwiając im normalne funkcjonowanie. Kluczowym objawem choroby jest niewydolność nerek – tak wygląda choroba Fabry’ego, która dotyka w Polsce ok. 70 osób i jest zaliczana do chorób rzadkich.
 • Królik stał się gwiazdą internetu. A wszystko przez

  Stał się popularny w sieci dzięki temu, że jest łysy. Kobieta założyła pupilowi konto na jednym z portali społecznościowych, gdzie ludzie obserwują go z każdego zakątku świata. Niestety królik cierpi na brak genu, który odpowiada właśnie za sierść.
 • Nauka BEZ fikcji: Jak rzadkie są najrzadsze choroby?

  - Każdy z nas lubi czasem poczuć się wyjątkowo i to prawdopodobnie dlatego, kiedy rozmawiamy z innymi ludźmi, często opowiadamy im historie, które są dla nas choć odrobinę niezwykłe - mówi Dawid Myśliwiec. Jak dodaje, czasami są to historie o kontuzjach lub chorobach. Jak rzadkie są najrzadsze choroby na świecie? Zobaczcie! Program Nauka bez fikcji prowadzi dla Was Dawid Myśliwiec. Pozostałe odcinki serii znajdziecie też TUTAJ PREMIERA W INTERII W KAŻDĄ ŚRODĘ O 9:00.
 • Siedem dziwnych chorób, o których nie słyszałeś

  Choroby rzadkie to sporadycznie występujące schorzenia uwarunkowane najczęściej genetycznie, o przewlekłym i często ciężkim przebiegu. Oto 7 dziwnych chorób, o których prawdopodobnie nie słyszałeś. 1. Słoniowacizna czyli nadmierny obrzęk kończyn spowodowany niedrożnością węzłów chłonnych i naczyń limfatycznych. Może być wywołana przez napromieniowanie, zakażenie nitkowcem albo przez nicienia. 2. Progeria to choroba polegająca na niezwykle szybkim procesie starzenia się organizmu. Wiąże się zazwyczaj z niskim wzrostem chorego, bardzo wysokim głosem i nieproporcjonalnie dużą głową w stosunku do reszty ciała. Chorzy zachowują umysł dziecka - zazwyczaj z wyższym od przeciętnej ilorazem inteligencji. 3. Zespół Odoru Rybnego jest zaburzeniem metabolicznym powodującym wydzielanie przez chorego rybiego zapachu. Enzym, który jest odpowiedzialny za metabolizm tri metyloaminy nie działa w sposób prawidłowy. 4. Hipertrichoza to stan występujący zarówno u mężczyzn, jak i kobiet, polegający na nadmiernym owłosieniu jakiejś części ciała. Choroba często nazywana jest też syndromem wilkołaka. 5. Porfirie, potocznie nazywa się chorobą wampirzą, ponieważ u chorych zaobserwowano objawy takie jak wrażliwość na światło i bezsenność. Znane osoby, które prawdopodobnie cierpiały na porfirie to Vincent Van Gogh i Król Jerzy III. 6. Zespół Cotarda to stan, który może być objawem ciężkiej depresji lub schizofrenii. Ludzie, u których go zdiagnozowano są przekonani o tym, że już nie żyją, w związku z tym, nie mogą umrzeć po raz kolejny. U pacjentów często odnotowuje się obniżoną wrażliwość na ból. 7. Śmiertelna bezsenność rodzinna jest nieuleczalną chorobą mózgu, na którą cierpi kilkadziesiąt rodzin na całym świecie. Są cztery główne stadia tej choroby. Na końcu pojawia się demencja, która prowadzi do śmierci.