wydarzenia - choroba Alzheimera

Artykuły - Choroba Alzheimera (8)

 • ​"Gazeta Wyborcza": Choroba Alzheimera może dotknąć nawet dzieci

  ​"Gazeta Wyborcza": Choroba Alzheimera może dotknąć nawet dzieci

  Badania pokazały, że w pewnych sytuacjach choroba Alzheimera może dotknąć rozwijający się mózg trzylatka. Swoistą sytuacją wczesnego rozwoju choroby jest posiadanie wariantu genu, który wpływa na formowanie się blaszek beta-amyloidu - pisze "Gazeta Wyborcza".
 • DDT wywołał Alzheimera?

  DDT wywołał Alzheimera?

  Używany kiedyś środek owadobójczy DDT mógł częściowo wywołać chorobę Alzheimera u dzisiejszych cierpiących. Takiego zdania są naukowcy z USA.
 • Lek na Alzheimera? Przełomowe badania

  Czy to nowa nadzieja dla chorych na Alzheimera? Wkrótce rozpoczną się testy nowego typu leku opracowanego przez naukowców z uniwersytetu w szwedzkiej Uppsali. Profesor Lars Lannfelt, specjalizujący się w geriatrii, ma nadzieję, że dzięki lekowi po raz pierwszy uda się zahamować rozwój choroby. Obecnie stosowane specyfiki jedynie łagodzą jej objawy.
 • "Rzeczpospolita": Nikt nie pomoże otępiałym

  Za 15 lat będzie ponad milion chorych na alzheimera. Państwo nie robi nic, by się na to przygotować - alarmuje "Rzeczpospolita".
 • Im większa głowa, tym mniejsze skutki Alzheimera

  Im większa głowa, tym mniejsze skutki Alzheimera

  Duży obwód głowy może chronić przed spustoszeniem, jakie w mózgu wyrządza choroba Alzheimera - wynika z najnowszych badań naukowców z Niemiec, o których informuje pismo "Neurology".
 • Alzheimer to cukrzyca typu 3.

  Przez lata zajęć ze studentami Bill Klein z Northwestern University zaprzeczał, jakoby choroba Alzheimera miała cokolwiek wspólnego z cukrzycą. Prowadząc badania z Wei-Qin Zhao, odkrył jednak, że mózgi osób z tą postacią demencji są insulinooporne. To zmusiło neurologa do zmiany zdania.
 • RMF: Opryszczka a choroba Alzheimera

  Wirus opryszczki może odgrywać istotną rolę w rozwoju choroby Alzheimera - alarmują naukowcy z Uniwersytetu Rochester.
 • Rewolucja w leczeniu choroby Alzheimera

  Zespół japońskich naukowców odkrył substancję, która zapobiega zwyrodnieniu komórek nerwowych w mózgu. Choroba Alzheimera objawia się utratą pamięci, kłopotami z myśleniem abstrakcyjnym, a w zaawansowanym stadium - chory ma kłopoty z wykonaniem nawet prostych zadań.