cholera

Artykuły - Cholera (40)

 • Coraz bliżej pokonania cholery

  Coraz bliżej pokonania cholery

  ​Naukowcy są coraz bliżej opracowania skutecznej szczepionki przeciwko cholerze.
 • Coraz bliżej stworzenia szczepionki przeciwko cholerze

  Coraz bliżej stworzenia szczepionki przeciwko cholerze

  Cholera to niebezpieczna choroba, która każdego dnia dotyka miliony ludzi na całym świecie. Szacuje się, że od 21 do 143 tysięcy tych przypadków kończy się śmiercią. Już wkrótce może się to zmienić dzięki obiecującym szczepionkom.
 • Grożą nam epidemie cholery

  Grożą nam epidemie cholery

  Globalne zmiany klimatu oznaczają coraz bardziej gwałtowne zjawiska pogodowe, niszczycielskie susze i powodzie. Naukowcy ostrzegają jednak, że kolejnym ogromnym ryzykiem, jakie ze sobą niosą, jest wybuch epidemii jednej z najgroźniejszych chorób zakaźnych – cholery.
 • Są ogniska cholery w Sudanie Południowym

  W stolicy Sudanu Południowego Dżubie pojawiły się ogniska cholery. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, zmarło tam na tę chorobę 9 osób. Zarejestrowano 138 osób, zarażonych cholerą w mieście i w okolicach.
 • Zagrożenie epidemią cholery w Meksyku

  Zagrożenie epidemią cholery w Meksyku

  Meksyk obawia się epidemii cholery. W kraju odnotowano już 159 przypadków cholery, w tym jeden śmiertelny. To ten sam szczep bakterii, który w 2010 roku pojawił się na Wyspach Karaibskich, między innymi na Kubie i Haiti. Rząd apeluje o wzmożone środki ostrożności.
 • ONZ pozwana do sądu za Haiti

  ONZ pozwana do sądu za Haiti

  Wniosek do sądu złożyły rodziny ofiar epidemii cholery na Haiti sprzed trzech lat. Epidemia dotknęła kraj w kilka miesięcy po tragicznym trzęsieniu ziemi.
 • Alarm po przypadkach cholery w Meksyku

  W Meksyku - stan podwyższonej gotowości służb medycznych po stwierdzonych przypadkach zachorowań na cholerę w tym kraju. Zmarła jedna osoba, chorych jest co najmniej kolejnych dziewięć. Alert dotyczy stanu Hidalgo w centralnej części kraju.
 • Supernowoczesne laboratorium do walki z chorobami

  Supernowoczesne laboratorium do walki z chorobami

  Radzieccy uczeni zostawili po sobie nie tylko bezpańskie składowiska materiałów radioaktywnych, ale również patogeny wykorzystywane do produkcji broni biologicznej. Czy powstające w Kazachstanie supernowoczesne laboratorium zajmie się ich neutralizacją i pomoże tamtejszej ludności w walce ze śmiertelnym zagrożeniem?
 • Kuba: Wybuch epidemii cholery, trzy osoby zmarły

  Ministerstwo zdrowia Kuby poinformowało we wtorek o wybuchu epidemii cholery na wyspie, gdzie w ciągu około 10 dni zachorowało 417 osób, z których trzy zmarły. Według ministerstwa sytuację już opanowano, ale nadal zachowywana jest czujność.
 • Ukraina: Ścieki przyczyną cholery

  Źródłem zachorowań na cholerę w Mariupolu, na wschodzie Ukrainy, są prawdopodobnie ścieki kanalizacyjne, wpuszczone do rzeki Kalmius, które trafiły następnie do Morza Azowskiego - podały we wtorek służby sanitarne obwodu donieckiego.

Filmy - Cholera (3)

 • Zachorowania na cholerę po przejściu cyklonu

  Potwierdziły się doniesienia o pięciu przypadkach zachorowań na cholerę po przejściu cyklonu Idai w Mozambiku. Tragiczne warunki życiowe, w jakich egzystują mieszkańcy tego afrykańskiego państwa sprzyjają rozprzestrzenianiu się choroby.
 • Zachorowania na cholerę po przejściu cyklonu

  Potwierdziły się doniesienia o pięciu przypadkach zachorowań na cholerę po przejściu cyklonu Idai w Mozambiku. Tragiczne warunki życiowe, w jakich egzystują mieszkańcy tego afrykańskiego państwa sprzyjają rozprzestrzenianiu się choroby.
 • Toną w odchodach. Ten kraj to bomba sanitarna!

  To jedna z największych epidemii cholery odnotowanych w czasach współczesnych. Wybuchła na Haiti w październiku 2010 r. – dziewięć miesięcy po katastrofalnym trzęsieniu ziemi. W jej wyniku zmarło już około 9 tysięcy osób, a zachorowało ponad 700 tysięcy. Cholera jest wysoce zaraźliwa, prowadzi do gwałtownego odwodnienia organizmu wskutek biegunek i wymiotów – i może zabić w ciągu kilku godzin. Chory umiera w męczarniach. Międzynarodowe organizacje i haitański rząd walczą z epidemią, ale wiele osób zadaje sobie pytanie, jak to się stało, że cholera w ogóle została przywleczona na Haiti. Trop prowadzi do… ONZ. Najprawdopodobniej nepalski kontyngent uczestniczący w Misji Stabilizacyjnej Narodów Zjednoczonych – skierowany na Haiti po wspomnianym trzęsieniu ziemi – sprowadził z Azji szczep chorobotwórczej bakterii. Dziennikarze mówią o fatalnych warunkach panujących w obozie żołnierzy. Mieli oni wyrzucać nieczystości wprost do rzek zaopatrujących miasta i wioski w wodę pitną. ONZ i działająca w jej ramach Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaprzeczają, jakoby wina spoczywała na siłach pokojowych Narodów Zjednoczonych. Wskazują na kryzys sanitarny na wyspie, związany ze zniszczeniami po trzęsieniu ziemi. Z pewnością sprzyjał on szybkiemu rozprzestrzenieniu się choroby, ale raczej nie ma już wątpliwości co do tego, że sama bakteria przybyła na Haiti z zewnątrz. Haiti to kraj, gdzie warunki sanitarne należą do najgorszych na Ziemi. Wciąż powszechne są tam latryny ziemne, a ludzkie odchody palone lub wrzucane do rzek. Wielu Haitańczyków załatwia potrzeby fizjologiczne wprost na ulicy lub do plastikowych worków, porzucanych gdzie popadnie.