Biznes - choinka

Artykuły - Choinka (17)

 • Żywe choinki odchodzą do lamusa. Teraz jest "moda" na sztuczne

  Żywe choinki odchodzą do lamusa. Teraz jest "moda" na sztuczne

  Blisko 70 proc. ankietowanych kupi w tym roku choinkę. Ponad połowa osób z tej grupy zainwestuje w sztuczną, a niespełna 40 proc. sprawi sobie żywą. Zwolennicy naturalnych drzewek głównie podnoszą aspekt ekologii - 38 proc. Wskazują też na tradycję - 37 proc. Plastikowy iglak cieszy się większym zainteresowaniem, bo jest tańszy - 49 proc. Może również posłużyć na kolejne święta - 32 proc. Ponadto jest bardziej dostępny - 11 proc. Takie są wyniki badania Hiper-Com Poland i Grupy Mobilnej Qpony-Blix.
 • Złodzieje choinek z lasów przenieśli się na plantacje. Teraz tam łatwiej pozyskać łup

  Złodzieje choinek z lasów przenieśli się na plantacje. Teraz tam łatwiej pozyskać łup

  W ub. roku na blisko 1800 akcji Straży Leśnej wykryto tylko ponad 40 przypadków kradzieży świątecznych drzewek. Odkąd rynek przejęły specjalistyczne plantacje, złodzieje zmienili teren działania. Kilkaset skradzionych choinek oznacza nie tylko straty materialne, ale też problem z wypełnieniem zobowiązań kontraktowych.
 • Co roku przed Bożym Narodzeniem wycina się 6 mln choinek. W walce ze smogiem i zanieczyszczeniem powietrza pomóc może wypożyczalnia drzewek

  Co roku przed Bożym Narodzeniem wycina się 6 mln choinek. W walce ze smogiem i zanieczyszczeniem powietrza pomóc może wypożyczalnia drzewek

  Co roku w ramach bożonarodzeniowej tradycji w Polsce wycina się nawet 6 mln drzew. Każda wycięta choinka to więcej dwutlenku węgla, bardziej zanieczyszczone powietrze i większe ryzyko smogu. Rozwiązaniem może być wypożyczenie świątecznego drzewka, które po Bożym Narodzeniu trafi z powrotem do szkółki. Firma Volvo już po raz drugi rusza z akcją "Wypożyczalnia choinek". W tym roku do domów może trafić 500 choinek. Za każde wypożyczone drzewko Volvo zasadzi kolejne dziesięć, czyli łącznie nawet 5 tysięcy.
 • Kradzież choinki z lasu sposobem na świąteczne oszczędności? Kara to nawet 5 tys. zł

  Kradzież choinki z lasu sposobem na świąteczne oszczędności? Kara to nawet 5 tys. zł

  Siewierskie nadleśnictwo (woj. śląskie) postanowiło walczyć z kradzieżami drzewek z lasu. - Patrolujemy w sposób wzmożony tereny leśne, aby odstraszyć amatorów nielegalnych choinek. Wykorzystujemy też monitoring lasu, by wykryć potencjalnych sprawców. W lesie są umieszczane fotopułapki - mówił Mariusz Kowalski, z Nadleśnictwa Siewierz.
 • Choinkę można zareklamować. Potrzebny jednak dowód zakupu

  Choinkę można zareklamować. Potrzebny jednak dowód zakupu

  Choinka, jak każdy inny produkt, powinna być w taki sposób oznaczona ceną, by kupujący nie miał żadnej wątpliwości co do jej wysokości. Przed zakupem warto też upewnić się, czy podana kwota to cena za całe drzewko, czy np. za metr. Po transakcji należy poprosić o potwierdzenie zakupu - nie musi być to paragon fiskalny, wystarczy kartka z podpisem lub pieczątką. Bez tego w razie ewentualnej reklamacji trudno będzie udowodnić, że to tu zostało zakupione drzewko świąteczne.
 • Twoje pieniądze w RMF FM: Tania choinka? To możliwe

  Twoje pieniądze w RMF FM: Tania choinka? To możliwe

  Święta to ciężki czas dla portfela. Da się jednak zaoszczędzić. Także na bożonarodzeniowym drzewku. Choinka wcale nie musi kosztować stu złotych, wystarczy o świerk poprosić... leśników.
 • Choinkowe bomby zapalające w naszych domach

  Choinkowe bomby zapalające w naszych domach

  Choinka żywa czy sztuczna jest łatwopalnym materiałem- ostrzegają strażacy. Zalecają, byśmy postawili drzewko jak najdalej od urządzeń grzewczych. "Natomiast świąteczne oświetlenie kupujmy u sprawdzonych sprzedawców"- mówi brygadier Paweł Motyka z Sądeckiej Straży Pożarnej.
 • Polska rodzina w tym roku na zakupy świąteczne wyda około 1126 zł

  Polska rodzina w tym roku na zakupy świąteczne wyda około 1126 zł

  Polacy, choć przywiązani do tradycji Bożego Narodzenia, podchodzą do finansowania świąt zdroworozsądkowo. Najbliższych zamierzamy obdarzyć praktycznymi prezentami, a sami marzymy, by pod choinką znaleźć gotówkę. Upominki coraz chętniej kupujemy przez internet, ale zakupy spożywcze planujemy przede wszystkim w dyskontach. W tym roku na bożonarodzeniowe prezenty, jedzenie oraz spotkania z najbliższymi polska rodzina wyda ok. 1126 zł.
 • Za taką choinkę grozi nawet 5 tysięcy złotych kary

  Za taką choinkę grozi nawet 5 tysięcy złotych kary

  Wzmożone patrole w lasach, szczegółowe kontrole na drogach, bazarach i targowiskach. Rozpoczyna się ogólnopolska akcja "Choinka", która ma ochronić drzewka przed kradzieżą i zniszczeniami. Lasów poza Strażą Leśną będą chronić straże miejskie, policja, Inspekcja Transportu Drogowego i Państwowa Straż Łowiecka.
 • Choinka, komin i chińskie gumki, czyli ekologiczne tempora mutantur

  Choinka, komin i chińskie gumki, czyli ekologiczne tempora mutantur

  Jeszcze 30 lat temu ustawienie w domu plastikowej choinki było wtedy najwyższym przejawem myślenia ekologicznego. Właśnie takie sztuczne drzewko pozwalało Polakowi spędzić święta w głębokim przeświadczeniu, że... dba o ojczystą przyrodę - pisze na łamach najnowszego miesięcznika "Biznes&Ekologia", Bartłomiej Mayer.