chmura

Artykuły - Chmura (78)

 • Nowa usługa w chmurze Cyfrowego Polsatu

  Nowa usługa w chmurze Cyfrowego Polsatu

  Cyfrowy Polsat sukcesywnie wprowadza nowe rozwiązania. Od czerwca w ramach telewizji satelitarnej i kablowej IPTV będzie dostępna usługa nagrywania w chmurze - nPVR, która pozwoli na przechowywanie nawet do 1500 godzin nagrań przez 120 dni.
 • Google uruchomił region Google Cloud Warszawa

  Google uruchomił region Google Cloud Warszawa

  To pierwsza w Europie Środkowo-Wschodniej infrastruktura obliczeniowa globalnego dostawcy chmury publicznej. Powstała w wyniku partnerstwa strategicznego Google i Chmury Krajowej. Półtora roku od ogłoszenia tego porozumienia każda polska firma i instytucja może skorzystać z najnowszych światowych rozwiązań chmurowych dostępnych w regionie Google Cloud zlokalizowanym w Polsce.
 • Google od 1 stycznia kończy wsparcie dla jeden ze swoich usług

  Google od 1 stycznia kończy wsparcie dla jeden ze swoich usług

  Od nowego roku technologiczny gigant wyłącza jedną ze swoich usług. Choć firma ogłosiła swoje plany już 2019 roku, to jednak przez dłuższy czas nie potwierdzała tych informacji.
 • Co przemawia za wykorzystaniem chmury?

  Co przemawia za wykorzystaniem chmury?

  Elastyczność w dostępie do zasobów i szybkość budowania, testowania i wdrażania nowych pomysłów - to podstawowe atuty chmury. Ale jest ona również wsparciem w skomplikowanych procesach jak fuzje i przejęcia, czy w analizie coraz większych baz danych. Dlatego korzystają z niej nie tylko startupy, ale również duże firmy.
 • GAIA-X - sposób na niezależność infrastruktury chmurowej od USA i Chin

  GAIA-X - sposób na niezależność infrastruktury chmurowej od USA i Chin

  Francja oraz Niemcy uruchomiły projekt GAIA-X. Jego celem jest dążenie do zniwelowania zależności od infrastruktury amerykańskiej oraz chińskiej. To także sposób na szybsze rozwiązywanie potencjalnych konfliktów między przepisami UE a resztą świata.
 • Microsoft chce ułatwić drukowanie

  Microsoft chce ułatwić drukowanie

  Amerykański gigant zaprezentował Universal Print – nową metodę umożliwiająca drukowanie z pominięciem serwerów wydruku.
 • Rozwój IT w bankach: Bankowa informatyka dwóch prędkości

  Rozwój IT w bankach: Bankowa informatyka dwóch prędkości

  Dostawcy rozwiązań IT mocno liczą, że sektor finansowy będzie w najbliższych latach odważniej stawiać na technologie chmurowe. Banki wolą zachować jednak ostrożność, wskazując na wymogi regulacyjne. Dziś wiele z nich strategiczne zasoby IT ma na własnych serwerach, a chmurę wykorzystuje do obsługi standardowych funkcjonalności.
 • Microsoft podpisuje ogromny kontrakt z Pentagonem. Firma wygryzła Amazon

  Microsoft podpisuje ogromny kontrakt z Pentagonem. Firma wygryzła Amazon

  Microsoft wygrał bitwę o kontrakt z Pentagonem opiewający na wartość 10 miliardów dolarów. Amerykańska firma tym samym pokonała swojego głównego konkurenta – Amazon Jeffa Bezosa.
 • Przywrócenie systemu z chmury? Już niebawem w Windows 10

  Przywrócenie systemu z chmury? Już niebawem w Windows 10

  Microsoft chce wprowadzić do swojego systemu nową funkcję. Ma ona umożliwić przeinstalowanie czystego Windowsa bez potrzeby korzystania z zewnętrznych urządzeń.
 • Pegasus – izraelski wirus, który potrafi włamać się do chmury

  Pegasus – izraelski wirus, który potrafi włamać się do chmury

  Izraelska firma NSO Group produkująca oprogramowanie szpiegowskie stworzyła narzędzie, które pozwala dostać się do popularnych usług chmurowych. Pegasus może zostać wykorzystany do pozyskania danych należących do dowolnego użytkownika.

Filmy - Chmura (5)

 • Niesamowita chmura nadciąga w stronę wybrzeża

  Świadkami niesamowitej sceny byli ostatnio ludzie przebywający na Rhode Island. Mogli zobaczyć spektakularnych rozmiarów chmurę, która zbliżała się do wybrzeża. Jak mówi Steven Miller, jeden ze świadków zjawiska, jej ogrom i majestat współgrał z powagą sytuacji i obawą przed panoszącym się dziś koronawirusem. S. Miller podkreślił, że nigdy nie zapomni tego widoku i uczucia podziwu wobec sił przyrody.
 • W Polsce z chmury korzysta tylko 11 proc. firm. Wydatki na ten cel rosną jednak o ponad 20 proc. rocznie

  Rynek chmury rośnie w błyskawicznym tempie – w ubiegłym roku wart był już 250 mld dol. W Polsce z rozwiązań chmurowych korzysta obecnie raptem 11 proc. przedsiębiorstw, ale wydatki na ten cel rosną w tempie 20 proc. rok do roku. Największe zapotrzebowanie dotyczy usług software-as-a-service, czyli oprogramowanie jako usługa, które rosną w tempie 30 proc. rocznie. Ten model umożliwia przedsiębiorstwom m.in. zoptymalizowanie wydatków na IT i odciążenie programistów, którzy mogą skupić się na dostarczaniu firmie wartości biznesowej. Kierując się rynkowym zapotrzebowaniem, F5 rozszerzyło właśnie swoje portfolio o ofertę SaaS – F5 Cloud Services.
 • Film dla ludzi lubiących adrenalinę

  Niesamowite nagranie pokazujące spadochroniarza, który zeskakując z klifu wykonał salto w przód. Chmura skrywająca ziemię przez zasięgiem wzroku dodatkowo potęguje cały efekt. Szacunek dla mężczyzny za ten wyczyn.
 • Za kilka lat chmura będzie tak powszechna jak Internet

  Polskie firmy chcą chmury. W ostatnich 12 miesiącach nastąpił olbrzymi wzrost zainteresowania chmurą – wynika z danych Oracle. Niestety dane pokazują także, że pod względem adaptacji chmury, dystans pomiędzy Europą Środkowo-Wschodnią a Zachodnią jest znaczący i będzie się zwiększał. Jak wynika z danych IDC, w 2017 r. wydatki na chmurę prywatną i publiczną wyniosą 594 mln dolarów. W 2020 r. wzrosną do 876 mln dolarów. Dla porównania, wydatki na chmurę w Europie Zachodniej wzrosną w tym czasie z 6,19 mld dolarów do 9,11 mld dolarów. Do końca 2017 roku aż 80% globalnych firm zainicjuje projekty w zakresie cyfrowej transformacji. To poważne wyzwanie dla polskich przedsiębiorstw.