chirurgia

Artykuły - Chirurgia (49)

Filmy - Chirurgia (4)

 • Robot Da Vinci. Rewolucja w chirurgii

  Dr Jacek Sobczak zachorował na raka prostaty. W „Dzień Dobry TVN” powiedział o objawach choroby i leczeniu. – Rak prostaty w krajach zachodnich jest najczęstszą chorobą nowotworową mężczyzn – powiedział dr Paweł Salwa. Szansą dla chorych jest rewolucyjne urządzenie – robot Da Vinci. – Pozwala na operowanie pod ogromnym powiększeniem z milimetrową precyzją – zaznaczył Salwa. Jak wyglądają takie operacje?(Dzień Dobry TVN/x-news)
 • Nowatorska rekonstrukcja twarzy. Jak przebiegała?

  52-letnia pani Barbara z Lubelszczyzny 12 lat temu przeszła skomplikowaną operację onkologiczną języka. W jej wyniku straciła prawie połowę dolnej części twarzy. Teraz zespół specjalistów z Miejskiego Szpitala Zespolonego w Olsztynie przeprowadził skomplikowaną rekonstrukcję ubytku. Takiego zabiegu w Polsce jeszcze nie było. Trwał dziewięć godzin i zakończył się sukcesem. O przebiegu rekonstrukcji opowiedziała w „Dzień Dobry TVN” dr Anna Bromirska-Małyszko. (Dzień Dobry TVN/x-news)
 • Pionierska operacja – pierwszy w Polsce jednoczesny przeszczep serca i wątroby. Jak przebiegł?

  U Marka Wlazia rozpoznano bardzo rzadką wadę genetyczną powodującą uszkodzenie mięśnia sercowego. Niezbędna okazała się operacja przeszczepu serca i wątroby. Dwa zespoły specjalistów z Instytutu Kardiologii i Szpitala Klinicznego na Banacha w Warszawie podjęły się tego wyzwania i uratowały życie 51-letniemu pacjentowi. Jak przebiegł przeszczep? Chirurg prof. Krzysztof Zieniewicz i kardiochirurg prof. Mariusz Kuśmierczyk opowiedzieli o swoim sukcesie. Jak obecnie czuje się pacjent? (Dzień Dobry TVN/x-news)
 • Zdrowie setek tysięcy pacjentów jest zagrożone!

  Współczesna chirurgia coraz częściej i chętniej korzysta z implantów. Wszczepianie ich pacjentom wiąże się jednak z poważnym ryzykiem, związanym głównie z jakością implantów i materiałów, z których je wykonano. Przeprowadzone w Wielkiej Brytanii badania osób, którym wszczepiono protezę stawu biodrowego, przynoszą zatrważające wnioski...