Chiny

Artykuły - Chiny (4336)

 • Czy jesteśmy gotowi na technologiczną zimną wojnę?

  Czy jesteśmy gotowi na technologiczną zimną wojnę?

  Spółka Huawei znalazła się w centrum obecnych napięć na linii Pekin-Waszyngton po grudniowym zatrzymaniu dyrektor finansowej Huawei, Meng Wanzhou, oraz po zaleceniach ze strony rządu Stanów Zjednoczonych wobec swoich partnerów strategicznych, aby zakazać stosowania urządzeń Huawei 5G ze względów bezpieczeństwa.
 • Chiny w ofensywie na wojnie celnej ze Stanami Zjednoczonymi

  Chiny w ofensywie na wojnie celnej ze Stanami Zjednoczonymi

  Pekin wprowadza kolejne karne taryfy na amerykańską produkcję. Analitycy alarmują, że grozi to kryzysem m.in. rynku rolnego i motoryzacyjnego.
 • Obawy przed eskalacją wojny handlowej USA - Chiny

  Obserwujemy wyraźne osłabienie sentymentu inwestorów do akcji. Główną przyczyną są obawy przed eskalacją napięć pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i Chinami po zapowiedzi prezydenta Donalda Trumpa o podniesieniu ceł importowych na towary z Chin. Choć pogorszenie nastrojów ma przyczyny globalne, to szybko przeniosło się do Polski, w której spadki są głębsze niż na rynkach zagranicznych.
 • PKP Cargo otworzy w tym roku biuro w Chinach. To strategiczny kierunek rozwoju spółki

  PKP Cargo otworzy w tym roku biuro w Chinach. To strategiczny kierunek rozwoju spółki

  Do końca tego roku PKP Cargo otworzy swoje przedstawicielstwo w Chinach. - Zdecydowaliśmy się na bezpośrednią obecność na tamtejszym rynku, bo to przyniesie wymierne korzyści dla spółki - podkreśla prezes Czesław Warsewicz. Przewoźnik połączy także wszystkie 27 terminali przeładunkowych w ramach jednej spółki. Ich integracja ułatwi zarządzanie, pozwoli oszczędzić koszty i zasoby oraz przedstawić klientom lepszą ofertę. Oba te działania służą strategicznym celom, czyli rozwojowi PKP Cargo w obszarze transportu intermodalnego i w ramach Nowego Jedwabnego Szlaku.
 • Chiny blokują Wikipedię

  Chiny blokują Wikipedię

  Chińczycy rozpoczęli blokowanie Wikipedii we wszystkich językach w kwietniu 2019 roku. To pierwsza taka sytuacja od lat.
 • Wojna handlowa ponownie głównym tematem na rynkach towarowych

  Wojna handlowa ponownie głównym tematem na rynkach towarowych

  Wystarczył jeden tweet prezydenta Donalda Trumpa, aby zburzyć relatywny spokój na światowych rynkach finansowych. Pomimo przewidywań, że ubiegły tydzień przyniesie od dawna oczekiwane porozumienie w sprawie handlu pomiędzy Chinami a Stanami Zjednoczonymi, Trump zapowiedział podniesienie taryf celnych z 10% do 25% w odniesieniu do importowanych z Chin towarów o wartości 200 mld USD.
 • Chiny nie pozwoliły 23 milionom osób na podróż

  Chiny nie pozwoliły 23 milionom osób na podróż

  Miliony osób na terenie Chin nie mogły swobodnie podróżować – wszystko przez niski poziom „kredytu” zaufania.
 • Najgorszy scenariusz dla światowej gospodarki

  Najgorszy scenariusz dla światowej gospodarki

  Ubiegły tydzień przyniósł rynkowy wstrząs wywołany przez prezydenta Trumpa, który zapowiedział nałożenie ceł na dodatkowy import z Chin i w piątek dotrzymał słowa. Inwestorzy początkowo sądzili, że jest to jedynie element gry negocjacyjnej, ale coraz więcej wskazuje na trwały charakter sporu. To złe wieści dla światowej gospodarki.
 • Chińskie obligacje w morzu niepewności

  Chińskie obligacje w morzu niepewności

  Kiedy rynek uspokoił się po publikacji lepszych niż oczekiwano danych ekonomicznych i po korzystnej zmianie retoryki banków centralnych, nastąpiło nieoczekiwane pogorszenie warunków obrotu po tym, jak Trump zagroził nałożeniem wyższych taryf celnych na towary z Chin.
 • USA podniosły cła na chiński eksport wart 200 mld dolarów rocznie

  USA podniosły cła na chiński eksport wart 200 mld dolarów rocznie

  USA wprowadziły w piątek zapowiadaną przez prezydenta Donalda Trumpa podwyżkę karnych ceł na chiński eksport wart 200 mld dolarów rocznie. Pekin wyraził ubolewanie z powodu tej decyzji i zapowiedział odwet. W Waszyngtonie trwają dwustronne negocjacje handlowe.

Filmy - Chiny (128)