Chiny

Artykuły - Chiny (3256)

 • Ostrożność jest nudna

  „No news is good news”? Wydaje się, że takie nastawienie jest motywem przewodnim na początku tygodnia. Inwestorzy najwyraźniej z ulgą przyjmują brak eskalacji sporu USA-Chiny, a jednoczenie chcą wycisnąć jak najwięcej z sygnałów restartu gospodarek. Ważne co tu i teraz, zapomnijmy o reszcie.
 • Spadnie znaczenie Chin w globalnej gospodarce

  Spadnie znaczenie Chin w globalnej gospodarce

  Pandemia przewartościuje układ sił w globalnej gospodarce i zmieni relacje handlowe między krajami. Spadnie znaczenie Chin jako globalnej fabryki świata.
 • Chiny w ogniu krytyki. Powstanie raport oceniający globalną reakcję na wybuch pandemii

  Chiny w ogniu krytyki. Powstanie raport oceniający globalną reakcję na wybuch pandemii

  Podczas Światowego Zgromadzenia Zdrowia szef WHO zapowiedział przygotowanie raportu z oceną globalnej reakcji na wybuch pandemii SARS-CoV-2. W ostatnich tygodniach coraz częściej słychać głosy krytyki wobec działań samej organizacji w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa, ale także reakcji Chin na początku epidemii w Wuhanie.
 • Hongkong to nowy zapalnik świata?

  Hongkong to nowy zapalnik świata?

  ​Piątek to kolejny nerwowy dzień z mocniejszym dolarem, silniejszy jest tylko japoński jen. Widać wzrost awersji do ryzyka, zwłaszcza podczas handlu w Azji po tym, jak indeks giełdy w Hongkongu spadł o ponad 5 proc. To wynik doniesień chińskich mediów, jakoby Chiny planowały ogłosić już dzisiaj nowe prawo dla Specjalnego Regionu Administracyjnego Hongkongu, które pod hasłem wzrostu bezpieczeństwa miałoby ograniczyć prawa demokratyczne obywatel.
 • Sesja parlamentu Chin i starcie z USA w centrum uwagi

  Sesja parlamentu Chin i starcie z USA w centrum uwagi

  Ceny ropy na amerykańskiej giełdzie paliw spadają. Inwestorzy zaczynają wątpić w siłę ożywienia gospodarczego w Chinach i obawiają się skutków rosnącego napięcia pomiędzy Waszyngtonem a Pekinem. W centrum uwagi jest zaczynająca się dziś sesja chińskiego parlamentu. Wśród głównych tematów rozmów będzie prawdopodobnie szalejąca na świecie pandemia i jej bolesne skutki dla gospodarki ChRL. Wedłg Fitch Ratings w związku z epidemią pracę w chińskich miastach stracić 130 mln osób.
 • Lekceważenie ryzyk nie może trwać wiecznie

  Napięcia na linii USA-Chiny kolejny raz psują nastroje, stając się kotwicą dla rynków za każdym razem, kiedy apetyt a ryzyko stara się wzmocnić. Niewykluczone, że cała nerwowość z ostatnich godzin ponownie usunie się w cień (jeśli lepsze PMI w tym pomogą), choć wydaje się nieprawdopodobne, aby zaostrzenie retoryki Trumpa wobec Chin można było ignorować w nieskończoność i nie wierzyć, że konflikt nie zakłóci oczekiwanego odbicia gospodarczego.
 • Chiny bliskie wprowadzenia suwerennej cyberwaluty

  Chiny bliskie wprowadzenia suwerennej cyberwaluty

  Wielu ekspertów spodziewało się, że Chiny w odpowiedzi na amerykańskie oskarżenia o przyczynienie się do rozwoju pandemii koronawirusa, zaczną wobec USA reagować symetrycznie, oskarżając je również o "stworzenie koronawirusa" i załamanie światowej gospodarki.
 • Czy Chińczycy przejmą amerykańskie łupki?

  Czy Chińczycy przejmą amerykańskie łupki?

  Już wkrótce Chiny mogą wyruszyć na globalne łowy na najlepsze biznesowe okazje, jakie pojawią się po kryzysie gospodarczym wywołanym przez koronawirusa, pisze Alex Kimani dla oilprice.com.
 • Przełożenie zwrotnicy

  Przełożenie zwrotnicy

  Epidemia koronawirusa pokazuje, jak groźne dla Zachodu, w tym Polski, jest tak duże uzależnienie od Chin, od importu z tego kraju i ulokowanej tam produkcji. Europa, idąc za przykładem USA, powinna tę sytuację zmienić, zacząć uniezależniać się od Państwa Środka. I wiele wskazuje, że to zrobi. Dla Polski byłaby to duża szansa.
 • Wirus wykorzystywany w wojnach handlowych

  Wirus wykorzystywany w wojnach handlowych

  Złe dane napływające z amerykańskiej gospodarki podwyższają przedwyborczą gorączkę. Koronawirus został wplątany w powracającą wojnę handlową USA-Chiny.

Filmy - Chiny (146)

 • Wirus wykorzystywany w wojnach handlowych

  Złe dane napływające z amerykańskiej gospodarki podwyższają przedwyborczą gorączkę. Koronawirus został wplątany w powracająca wojnę handlową USA-Chiny. Zatrudnienia poza rolnictwem w USA zmniejszyło się w kwietniu o 20,5 mln osób wobec spadku o 870 tys. Najsilniej obniżyło się w turystyce i rekreacji (-7,7 mln osób), oświacie i służbie zdrowia (-2,5 mln), w usługach biznesowych (-2,1 mln) oraz handlu detalicznym (-2,1 mln).
 • Roboty w walce z koronawirusem

  W szpitalu w prefekturze Jiangsu w Chinach powstał inteligentny robot dezynfekujący, który ma za zadanie odkażać ambulatorium w mieście Nantong. Robot korzysta z lamp ultrafioletowych i środków dezynfekujących, które poprzez natryskiwanie i inne tryby mają poradzić sobie w każdym środowisku.
 • Pierwsze gospodarcze powody do optymizmu w czasach koronawirusa

  Odżywa gospodarka Chin i Korei. To pierwsza optymistyczna informacja dla krajów, które są osłabione z powodu tzw. łańcucha dostaw, a wśród nich jest Polska.
 • Zarażony koronawirusem opowiada swoją historię

  Xiao Yao, pacjent zarażony koronawirusem z chińskiej prowincji Hubei opowiada o swoim doświadczeniu po zakończeniu kwarantanny.