chiński program kosmiczny

Artykuły - Chiński program kosmiczny (16)

 • Udany start nowej chińskiej rakiety nośnej CZ-5

  Udany start nowej chińskiej rakiety nośnej CZ-5

  3 listopada o 13:43 CET z kosmodromu Wenchang Space Lanuch Center w Chinach wystrzelono pierwszą rakietę z nowej serii CZ-5. Jest to wejście Chin do elitarnego klubu państw posiadających własną ciężką rakietę nośną.
 • Chińczycy chcą zbudować bazę na Księżycu

  Chińczycy chcą zbudować bazę na Księżycu

  Chińska Narodowa Fundacja ds Badań nad Naukami Przyrodniczymi przyznała grant w wysokości 2,4 miliona dol. na studium wykonalności dotyczące załogowej bazy księżycowej, mającej prowadzić radarowe obserwacje Ziemi.
 • Koniec Jadeitowego Królika

  Koniec Jadeitowego Królika

  Jadeitowy Królik (Yutu), pierwszy chiński łazik księżycowy, definitywnie przestał działać. Wiadomość taką przekazały oficjalnie chińskie media.
 • Udany start CZ-7, udane lądowanie modelu kapsuły i megarakieta

  Udany start CZ-7, udane lądowanie modelu kapsuły i megarakieta

  Chiny mogą mówić o potrójnym sukcesie – w sobotę odbył się udany debiut rakiet CZ-7 i kosmodromu Wenchang, a także udane lądowanie modelu kapsuły załogowej.
 • Chińskie plany marsjańskie

  Chińskie plany marsjańskie

  W 2020 roku Państwo Środka wyśle w kierunku Czerwonej Planety dużego orbitera wraz z łazikiem. Sonda zostanie wystrzelona rakietą Długi Marsz 5.
 • Pierwszy start rakiety Długi Marsz 6

  Pierwszy start rakiety Długi Marsz 6

  20 września, minutę po północy czasu polskiego z kosmodromu Taiyuan wystartowała rakieta Długi Marsz 6 (Chang Zheng 6). Był to pierwszy start nowej chińskiej rakiety nośnej. Wyniosła ona na orbitę 20 satelitów.
 • Kolejny start chińskiej rakiety z sekretnym ładunkiem

  Kolejny start chińskiej rakiety z sekretnym ładunkiem

  Chiny wyniosły na orbitę kolejny ładunek o nieznanym przeznaczeniu. Nieoficjalne źródła mówią, że mógł to być satelita konstelacji wczesnego ostrzegania, a nie demonstrator technologii komunikacyjnych, jak informują chińskie media.
 • Kosmiczne podsumowanie 2014 roku

  Kosmiczne podsumowanie 2014 roku

  Rok 2014 obfitował w ważne i przełomowe wydarzenia w sektorze kosmicznym. Doszło także do spektakularnych katastrof. Wiele z nich będzie mieć duży wpływ na rozwój sektora kosmicznego w kolejnych latach. Zapraszamy do naszego podsumowania 2014 roku w sektorze kosmicznym. W tym artykule przedstawiamy dokonania globalne.
 • Kapsuła powrotna Chang’e 5 T-1 wróciła na Ziemię

  Kapsuła powrotna Chang’e 5 T-1 wróciła na Ziemię

  Po ośmiu dniach lotu kapsuła powrotna sondy Chang’e 5-T1 wylądowała w Mongolii Wewnętrznej. Celem misji było sprawdzenie aparatury powrotnej, która za trzy lata zostanie użyta do sprowadzenia próbek gruntu księżycowego.
 • Chińczycy nie chcą zdobywać kosmosu w pojedynkę

  Chińczycy nie chcą zdobywać kosmosu w pojedynkę

  Chiny chcą realizować swój ambitny program kosmiczny we współpracy z innymi krajami, w tym również ze Stanami Zjednoczonymi – czytamy na łamach serwisu PhysOrg.