chikungunya

Artykuły - Chikungunya (3)

 • Komar - śmiertelny wróg człowieka

  Komar - śmiertelny wróg człowieka

  Co roku choroby przenoszone przez komary zabijają 725 000 osób na całym świecie. Żadne inne zwierzę na Ziemi nie stanowi tak wielkiego zagrożenia dla człowieka. Ocieplenie klimatu i szybkość przemieszczania się ludzi sprawia, że problem tropikalnych chorób przenoszonych przez te owady nie dotyczy już tylko Afryki czy Ameryki Południowej, ale zaczyna być obecny także w Europie.
 • Coraz bliżej szczepionki na chikungunyę

  Coraz bliżej szczepionki na chikungunyę

  Chikungunya to rzadka choroba tropikalna, która rocznie powoduje co najmniej 3 miliony zgonów. Naukowcy są coraz bliżej stworzenia szczepionki zapobiegającej rozwojowi choroby.
 • Niebezpieczna choroba przenoszona przez komary na Haiti

  Niebezpieczna choroba przenoszona przez komary na Haiti

  Naukowcy z Uniwersytetu Florydy zidentyfikowali pacjenta w Haiti z objawami poważnej choroby przenoszonej przez komary. Nigdy wcześniej nie pojawiła się ona na Karaibach.

Filmy - Chikungunya (2)

 • Czeka nas plaga komarów! To efekt zmiany klimatu

  Naukowcy alarmują: zmiana klimatu będzie sprzyjać wzrostowi populacji komarów na północy Europy - a co za tym idzie, rozprzestrzenianiu się chorób przenoszonych przez te owady, w tym groźnych chorób tropikalnych. W Europie Północnej nie tylko ociepla się klimat, ale też wzrasta ilość opadów. Dla komarów to idealne warunki. W ostatnim dziesięcioleciu tropikalne choroby pojawiły się w miejscach, gdzie dotychczas ich nie odnotowywano: malaria atakowała w Grecji, gorączka Zachodniego Nilu w Europie Wschodniej, a chikungunya – we Włoszech i Francji. Jak się okazuje, to dopiero preludium do tego, co nas czeka...
 • Potworny ból głowy, gorączka... Komary roznoszą groźnego wirusa!

  Potworny ból głowy, gorączka rozpalająca całe ciało i przeszywający ból stawów – tak silny, że ledwo można chodzić czy poruszać rękami. Do tego wysypka na całym ciele... To objawy chikungunya - nowego, groźnego wirusa przenoszonego przez komary, przeciwko któremu nie opracowano jeszcze szczepionki. Tego lata chikungunya sieje spustoszenie w rejonie Karaibów, ale eksperci nie mają złudzeń: to tylko kwestia czasu, zanim wirus dotrze do Stanów Zjednoczonych. Amerykańscy turyści chętnie odwiedzają Dominikanę i inne wyspiarskie państwa na Morzu Karaibskim. We współczesnej globalnej wiosce nawet choroby charakterystyczne tylko dla tropików są realnym zagrożeniem dla ogromnej liczby ludności. W 2007 r. przypadki chikungunya odnotowano nawet w północnych Włoszech... Teraz może dojść do epidemii na znacznie większą skalę.