chemiczny

Artykuły - Chemiczny (35)

 • Przemysł chemiczny: Konieczna skuteczna walka z zagranicznymi firmami

  Przemysł chemiczny: Konieczna skuteczna walka z zagranicznymi firmami

  Rodzimy przemysł chemiczny - z historycznych powodów - jest nastawiony przede wszystkim na produkcję masową. Tak się bowiem złożyło, że gdy w Polsce powstawała większość dużych zakładów liczyła się głównie produkcja chemikaliów bazowych. Od tamtego czasu upłynęło wprawdzie wiele lat i we wszystkich dziedzinach przemysłu, także w tej, dużo się zmieniło, ale produkcja masowa wciąż jest domeną naszej chemii.
 • Ineos: Europejski sektor chemiczny może zniknąć w ciągu dekady

  Ineos: Europejski sektor chemiczny może zniknąć w ciągu dekady

  - Przyszłość europejskiego sektora chemicznego jest poważnie zagrożona w efekcie rosnących kosztów wytwarzania i większej konkurencji ze strony rynków azjatyckich i północnoamerykańskich - uważa Jim Ratcliffe, właściciel koncernu chemicznego Ineos.
 • Prezes Dow Polska: Branża chemiczna będzie rosnąć. Nie zagrozi jej porozumienie o wolnym handlu UE-USA

  Prezes Dow Polska: Branża chemiczna będzie rosnąć. Nie zagrozi jej porozumienie o wolnym handlu UE-USA

  Przemysł chemiczny zatrudnia ponad 250 tysięcy Polaków. Dzięki poprawiającej się koniunkturze w kraju i na rynkach Europy Zachodniej branża rozwija się dynamicznie i zdaniem jej przedstawicieli tak też będzie w kolejnych latach. Planowane porozumienie USA-UE o wolnym handlu nie powinno tego zahamować.
 • Niepewność w branży chemicznej. Wszystko przez tańsze nawozy z USA i drogi gaz

  Niepewność w branży chemicznej. Wszystko przez tańsze nawozy z USA i drogi gaz

  Umowa o wolnym handlu ze Stanami Zjednoczonymi i trwająca tam rewolucja łupkowa - to będzie miało największy wpływ na rynek chemiczny w Polsce w tym roku. Tańsze nawozy z Ameryki mogą być zagrożeniem dla krajowych producentów. Dużo zależy także od cen gazu oraz pogody i plonów, bo im więcej rolnicy sprzedadzą, tym więcej zainwestują w nawozy.
 • Grupa Azoty: Chemiczny koncern stara się o rating

  Grupa Azoty: Chemiczny koncern stara się o rating

  Z Andrzejem Skolmowskim, wiceprezesem Grupy Azoty, rozmawia Bartłomiej Mayer.
 • Niemcy: Wypadek chemiczny w fabryce koncernu Kraft

  Niemcy: Wypadek chemiczny w fabryce koncernu Kraft

  Do wypadku chemicznego i wydostania się szkodliwych oparów doszło w fabryce koncernu spożywczego Kraft w mieście Bad Fallingbostel w Dolnej Saksonii, w Niemczech. Jak podała we wtorek agencja dpa, mieszkańcy okolicznych domów zostali ewakuowani.
 • Związki zawodowe za konsolidacją branży chemicznej

  Związki zawodowe za konsolidacją branży chemicznej

  Związki zwawodowe Zakładów Azotowych Puławy, Zakładów Azotowych w Tarnowie-Mościcach i Zakładów Chemicznych Police poparły przestawioną przez ministra Skarbu Państwa koncepcję konsolidacji branży chemicznej, polegającą na połączeniu Zakładów Azotowych w Puławach, Tarnowie, Policach i Kędzierzynie.
 • Sektor chemiczny czeka restrukturyzacja i konsolidacja

  Polskie firmy branży chemicznej czeka restrukturyzacja i konsolidacja, jeśli chcą przetrwać na światowym rynku - ocenili prezesi największych firm tego sektora podczas wtorkowego panelu dyskusyjnego w ramach III Forum Inwestycyjnego w Tarnowie.
 • Wykrywanie autyzmu na podstawie moczu

  Wykrywanie autyzmu na podstawie moczu

  Mocz dzieci z autyzmem ma inny skład chemiczny niż uryna zdrowych maluchów. Badacze z Imperial College London i Uniwersytetu Południowej Australii mają nadzieję, że dzięki ich odkryciu uda się opracować prosty test do wczesnego wykrywania zaburzenia.
 • Wykrywanie autyzmu na podstawie moczu

  Wykrywanie autyzmu na podstawie moczu

  Mocz dzieci z autyzmem ma inny skład chemiczny niż uryna zdrowych maluchów. Badacze z Imperial College London i Uniwersytetu Południowej Australii mają nadzieję, że dzięki ich odkryciu uda się opracować prosty test do wczesnego wykrywania zaburzenia.