Charon

Artykuły - Charon (11)

 • Najbardziej ekstremalny ocean w Układzie Słonecznym

  Najbardziej ekstremalny ocean w Układzie Słonecznym

  Pod powierzchnią Plutona może być ukryty ocean. Najnowsze odkrycie rzuca zupełnie nowe światło na całą ewolucję Plutona.
 • Charon wykradł część atmosfery Plutona

  Charon wykradł część atmosfery Plutona

  Sonda New Horizons już dawno zostawiła Plutona za sobą, ale wciąż pomaga rozwiązywać kolejne astronomiczne tajemnice. Ostatnie badania skupiają się na tajemniczej czerwonej plamie na powierzchni Charona, największego księżyca Plutona. Teraz naukowcy potwierdzają, że za powstanie plamy odpowiada metan... skradziony z samego Plutona.
 • "​Lądowanie" na Plutonie

  "​Lądowanie" na Plutonie

  NASA udostępniła specjalny materiał wideo, na którym widać zbliżenie sondy New Horizons do powierzchni Plutona.
 • Czego dowiedzieliśmy się o Charonie?

  Czego dowiedzieliśmy się o Charonie?

  W sieci opublikowano wykład podsumowujący wiedzę zdobytą po przelocie sondy New Horizonsn a temat Charona – największego księżyca Plutona.
 • Ciemna strona Charona na zdjęciu

  Ciemna strona Charona na zdjęciu

  Po minięciu Plutona, sonda New Horizons zrobiła spektakularne zdjęcie ciemnej strony Charona, największego księżyca Plutona.
 • RMF 24: Cała doba Plutona

  RMF 24: Cała doba Plutona

  Po serii coraz dokładniejszych zdjęć powierzchni Plutona od strony charakterystycznego "serca" NASA opublikowała zestaw zdjęć pokazujących pełną dobę na tej planecie karłowatej. Z oczywistych względów zdjęcia te różnią się rozdzielczością, były bowiem wykonywane przez sondę New Horizons z różnej odległości. Na ich podstawie można sobie jednak wyrobić opinię na temat różnorodności powierzchni Plutona. Podobny zabieg wykonano też w przypadku jego największego Księżyca, Charona.
 • RMF 24: Charon ostry jak brzytwa

  RMF 24: Charon ostry jak brzytwa

  NASA opublikowała najnowsze, kolorowe i najdokładniejsze jak dotąd zdjęcie księżyca Plutona, Charona. Obraz wskazuje na jego skomplikowaną i prawdopodobnie dość brutalną przeszłość. Zdjęcie jest złożeniem obrazów zarejestrowanych z pomocą kamery MVIC (Ralph/Multispectral Visual Imaging Camera) w zakresie światła niebieskiego i czerwonego oraz w promieniowaniu podczerwonym. Charon nie jest tak różnorodny, jak Pluton, największe wrażenie robi czerwony, położony wokół bieguna północnego rejon, nazwany nieformalnie Mordor Macula.
 • Pluton - pierwsze zdjęcia i nowe dane z New Horizons

  Pluton - pierwsze zdjęcia i nowe dane z New Horizons

  Na Ziemię spływają kolejne zdjęcia wykonane przez sondę New Horizons. Ujawniają one nieznane dotąd szczegóły z ukształtowania powierzchni planety karłowatej i jej księżyców.
 • Księżyc Plutona z oceanem ciekłej wody?

  Księżyc Plutona z oceanem ciekłej wody?

  Pod lodową powierzchnią Charona mógł istnieć ocean ciekłej wody, podejrzewają naukowcy z NASA.
 • Woda na Plutonie?

  Woda na Plutonie?

  Najnowsze badania astronomiczne wskazują, że we wnętrzu Plutona mogły znajdować się oceany płynnej wody, a na powierzchni istnieją ślady dawnej aktywności tektonicznej.