cesarskie cięcie

Synonimy:
cesarka, cesarskie
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Cesarskie cięcie (88)

 • Joss Stone urodziła córkę. Pokazała ją podczas transmisji na Facebooku

  Joss Stone urodziła córkę. Pokazała ją podczas transmisji na Facebooku

  Brytyjska wokalistka Joss Stone i jej partner Cody DaLuz po raz pierwszy zostali rodzicami. Para przekazała radosną informację podczas specjalnego wydania facebokowej transmisji "Cooking With Joss".
 • U dzieci po cesarskim cięciu inne bakterie jelitowe

  U dzieci po cesarskim cięciu inne bakterie jelitowe

  Bakterie jelitowe u dzieci po cesarskim cięciu znacznie różnią się od bakterii u dzieci urodzonych drogą naturalną – wykazały badania brytyjskich specjalistów opublikowane przez „Nature”.
 • Zemdlał podczas porodu. Reakcja matki bezcenna

  Zemdlał podczas porodu. Reakcja matki bezcenna

  Współcześni mężczyźni bardzo często chcą być z partnerkami podczas porodu. Okazuje się jednak, że wielu z nich nie jest przygotowanych na to wydarzenie. Efekty bywają zabawne, choć mogą okazać się też groźne w skutkach.
 • Cesarki wykonywane są na potęgę

  Cesarki wykonywane są na potęgę

  W niektórych krajach ponad połowa porodów odbywa się przez cesarskie cięcie - mówią eksperci. W wielu klinikach zabieg ten wykonywany jest bez jednoznacznych wskazań medycznych.
 • Niepożądany skutek zabiegu

  Niepożądany skutek zabiegu

  Badania prowadzone na myszach wykazały, że gryzonie urodzone poprzez cesarskie cięcie przybierały na wadze wyraźnie więcej w porównaniu z myszami urodzonymi w sposób naturalny - informuje pismo "Science Advances".
 • "Dziennik Gazeta Prawna": Epidemia cesarskich cięć

  "Dziennik Gazeta Prawna": Epidemia cesarskich cięć

  Padł kolejny rekord na polskich porodówkach. W 2014 r. 42 proc. porodów odbyło się przez cesarskie cięcie – pisze "Dziennik Gazeta Prawna", powołując się na wstępne szacunki Instytutu Matki i Dziecka.
 • Cesarskie cięcie a karmienie piersią

  Cesarskie cięcie a karmienie piersią

  Niektóre mamy rezygnują z podawania piersi po cesarskim cięciu, bojąc się, że będą zbyt osłabione i obolałe. Dla innych trudnością jest przystawianie dziecka po operacji. Czy poród zabiegowy jest przeszkodą w udanym karmieniu smyka? Na pytanie mam odpowiada nasz ekspert.
 • Po ilu godzinach robi się cesarkę

  Po ilu godzinach robi się cesarkę

  Słyszałam od kilku młodych mam, że najpierw namawiano je, by rodziły naturalnie, a dopiero po kilkunastu godzinach męczarni zrobiono im cesarkę. Boję się, że czeka mnie to samo. Czy nie ma jakichś norm, które określają, po ilu godzinach porodu należy zrobić cesarskie cięcie?
 • Obudziła się w trakcie cesarskiego cięcia. Co czuła?

  Obudziła się w trakcie cesarskiego cięcia. Co czuła?

  - Usłyszałam głos lekarza. Potem poczułam, jak chirurg rozcina mi brzuch. Umierałam z bólu - opowiada pani Bernarda. 31-latka twierdzi, że obudziła się podczas cesarskiego cięcia. Kobieta cierpi na padaczkę, dlatego rodziła w znieczuleniu ogólnym. Choć odczuwała koszmarny ból, jej ciało było sparaliżowane. Bezradnie poruszała stopami, by pokazać lekarzom, że znieczulenie przestało działać. Jednak personel nie zorientował się, że pacje

Filmy - Cesarskie cięcie (4)

 • Jak zrobić omlet cesarski?

  Omlet cesarski to przepis na prawdziwie królewskie śniadanie dla tych, którzy cenią sobie delikatne, słodkie smaki nie tylko w ramach deseru. Co wyróżnia omlet cesarski? Słodki dodatek konfitury i rodzynek, który podkreśla smak tego prostego dania.
 • Groźna moda na cesarskie cięcie. Lekarze zaniepokojeni

  W Brazylii ponad połowa dzieci (56 procent) przychodzi na świat przez cesarskie cięcie. Popularność rodzenia „z pomocą” chirurga niepokoi tamtejsze władze, ale kobiety bronią swojego prawa do tej metody porodu. - To sposób na uniknięcie bólu – przekonuje Paula Bachi, mama małego Raphaela. – Można też wybrać datę porodu, tak, by mieć pewność, że w tej ważnej chwili będzie przy nas rodzina. Zabieg cesarskiego cięcia jest szczególnie rozpowszechniony w prywatnych klinikach położniczych działających na brazylijskim rynku. Jest szybki i przewidywalny, a lekarz poświęca na jego przeprowadzenie mniej czasu niż na czuwanie przy rodzącej przez wiele godzin kobiecie. Specjaliści przestrzegają jednak: cesarka wykonywana na życzenie nie jest pozbawiona ryzyka. Często wykonuje się ją jeszcze przed pierwszymi skurczami; może spowodować u noworodka zaburzenia oddychania. – Musimy na nowo zacząć doceniać poród naturalny. Ta ogromna liczba cesarskich cięć to prawdziwy problem - mówi Arthur Chioro, minister zdrowia Brazylii. Ministerstwo podjęło już konkretne działania, by skłonić kobiety do rodzenia siłami natury. Wdrożono m.in. program pilotażowy mający uczynić poród naturalny bardziej „przyjaznym” dla rodzącej.
 • Anna Wendzikowska: Decyzja o porodzie przez cesarskie cięcie to nie fanaberia

  Anna Wendzikowska twierdzi, że decyzję o urodzeniu dziecka przez cesarskie cięcie podjęła świadomie, znając swoje możliwości i stopień odporności na ból. Przyznaje również, że nie zwraca uwagi na krytyczne komentarze na temat jej wypowiedzi w programie "Dzień Dobry TVN". A te posypały się lawinowo. W programie "Dzień Dobry TVN" Wendzikowska powiedziała, że boi się bólu związanego z porodem. Jej obawa przed rodzeniem siłami natury wynika z zasłyszanych historii innych matek i doświadczeń jej kuzynki, która pierwsze dziecko rodziła... ponad dobę. – Moje decyzje, opinie i plany to nie jest fanaberia. To wszystko jest uzasadnione i wyważone, poparte przemyśleniami, argumentami - mówi dziennikarka. Jak dodaje, nie zdawała sobie sprawy z tego, że jej wypowiedź może być tak szeroko komentowana w mediach. - Czasami w różnych takich sytuacjach przypominam sobie, że żyjemy w Polsce i że tutaj bardzo dużo osób uzurpuje sobie prawo do oceniania działań innych osób, nie zwracając uwagi na to, że to nie dotyczy nikogo innego poza mną - mówi Wendzikowska. Wypowiedź Wendzikowskiej, a zwłaszcza jej wyznanie o cierpieniu spowodowanym bolesnymi miesiączkami, wykpiła m.in. Karolina Korwin-Piotrowska. Wystąpienie przyszłej matki w programie śniadaniowym określiła jako „zejście poniżej pasa”.
 • Niezwykły poród! Gorylątko urodziło się przez cesarskie cięcie

  Takie zabiegi nie zdarzają się często! Imani, 18-letnia gorylica z zoo w San Diego, musiała zostać poddana cesarskiemu cięciu. Operację przeprowadziła grupa doświadczonych weterynarzy-chirurgów. Tym sposobem na świat przyszła 2-kilogramowa mała gorylica, którą natychmiast umieszczono na oddziale intensywnej opieki weterynaryjnej, by podać jej tlen i niezbędne kroplówki.