ceny zbóż

Artykuły - Ceny zbóż (63)

 • Do końca roku ceny zbóż wzrosną

  Do końca roku ceny zbóż wzrosną

  Do końca roku ceny zbóż powinny rosnąć - wynika z kwartalnych prognoz Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Opublikowane dane GUS potwierdzają szeroki zakres wzrostu cen zbóż w ujęciu rocznym.
 • ARR: Mniejsze zbiory w tym roku

  ARR: Mniejsze zbiory w tym roku

  Susza spowodowała, że w Polsce znacznie mniejsze niż przed rokiem będą zapasy i zbiory zbóż. Zdaniem analityków, ich ceny mogą być wyższe, jednak ich dynamika będzie hamowana dużymi światowymi zasobami zbóż.
 • IERiGŻ: W 2014 r. pogorszyły się warunki produkcji rolnej

  IERiGŻ: W 2014 r. pogorszyły się warunki produkcji rolnej

  W 2014 r. pogorszyły się rynkowe warunki produkcji rolnej - podaje Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. Spadki cen skupu surowców rolnych w okresie od grudnia 2013 r. do grudnia 2014 r. były głębsze niż obniżki cen środków produkcji.
 • W IV kwartale dynamika cen żywności przyspieszy - IERiGŻ W

  W IV kwartale 2013 roku dynamika cen żywności powinna przyspieszyć - ocenia w raporcie Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.
 • GUS notuje wysoki wzrost cen ziemniaków

  GUS notuje wysoki wzrost cen ziemniaków

  Na rynku rolnym w sierpniu 2013 r., w porównaniu z analogicznym okresem ub.r., odnotowano zarówno w skupie, jak i na targowiskach spadek cen zbóż, przy jednoczesnym wysokim wzroście cen ziemniaków. W obrocie targowiskowym ceny ziemniaków jadalnych są prawie o 100 proc. wyższe w odniesieniu do tego samego okresu ub. roku.
 • Izba Zbożowo-Paszowa: rosną ceny zbóż, spada podaż

  Chociaż żniwa jeszcze trwają na północy Polski, ceny zbóż zaczęły rosnąć. Dzieje się to na skutek zmniejszonej podaży ziarna - informuje Izba Zbożowo-Paszowa. Obecnie za pszenicę trzeba zapłacić 720-770 zł/t, miesiąc wcześniej kosztowała ona 625-680 zł/t.
 • Jedna firma zaniża ceny w Polsce?

  Jedna firma zaniża ceny w Polsce?

  Tegoroczne ceny zbóż są zbyt niskie - uważają posłowie z sejmowej komisji rolnictwa. Skrytykowali działania państwowej spółki Elewarr skupującej zboża i rzepak. Ich zdaniem firma ta zaniżała ceny ziarna, zamiast stabilizować rynek.
 • Niskie ceny zbóż. Będzie taniej w sklepach

  Niskie ceny zbóż. Będzie taniej w sklepach

  Tegoroczne lato nie będzie "okresem żniw" dla rolników, przede wszystkim z powodu spadających cen zbóż. Jak podkreśla Andrzej Gantner, dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności, korekta cen jest typowym efektem kryzysu, spowodowanym m.in. osłabieniem się popytu na spożywcze produkty zbożowe. Wpływ mają na to również dobre plony w Polsce i w Europie. Efekty są już widoczne na sklepowych półkach.
 • Kalemba: Ceny zbóż i rzepaku zależą od sytuacji rynkowej

  Kalemba: Ceny zbóż i rzepaku zależą od sytuacji rynkowej

  W tym roku ceny zbóż i rzepaku na świecie są niższe niż w ubiegłym, co przekłada się na niskie ceny krajowe - mówił na konferencji prasowej w środę minister rolnictwa Stanisław Kalemba. Zbiory zbóż zapowiadają się na poziomie ubiegłego roku - ocenił.
 • Ceny spadają, jedni się cieszą inni płaczą

  Ceny spadają, jedni się cieszą inni płaczą

  Tegoroczne niskie ceny zbóż wynikają z realiów rynkowych - uważa prezes Elewarru Bronisław Tomaszewski. Zdaniem analityków rynków surowcowych, w efekcie gwałtownego spadku cen zbóż możemy w najbliższych miesiącach liczyć na na tańszą żywność. Skalę obniżek może jednak zmniejszyć rosnący popyt.

Filmy - Ceny zbóż (1)

 • Ceny zbóż zmieniają się w wyjątkowym tempie

  Na rynku zbóż ceny zmieniają się wyjątkowo szybko. Dotyczy to zwłaszcza pszenicy, kukurydzy i soi. Ta zmienność wywołała podwyższone zainteresowanie inwestorów. Po I kw. bardzo spadły ceny pszenicy, co było związane ze wzrostem zapasów. Jednak sytuacja może się bardzo zmienić, bo powodzie w USA spowodowały, że w tym stanie, w którym produkowane są największe ilości tego zboża duża część zapasów uległa zniszczeniu.