ceny węgla

Synonimy:
cena węgla,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Ceny węgla (2)

 • Domy ubóstwa - energetycznego - problem dotyczy milionów osób

  Domy ubóstwa - energetycznego - problem dotyczy milionów osób

  Problem ubóstwa energetycznego dotyczy 4,6 mln osób w Polsce, głównie mieszkańców wsi i małych miast. Ponad 1/5 procent budynków zamieszkanych przez ubogie gospodarstwa domowe to zabudowa przedwojenna, a 1/3 to domy wybudowane w okresie 1961-1980. Tak wynika z raportu przedstawionego podczas seminarium w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii.
 • ARP - Ceny węgla nadal będą wysokie

  ARP - Ceny węgla nadal będą wysokie

  W kwietniu br. cena węgla dostarczanego do energetyki była o 3,2 proc. wyższa niż miesiąc wcześniej, natomiast cena węgla dla ciepłownictwa spadła o 0,8 proc. - wskazują indeksy cenowe dla węgla kamiennego, publikowane przez Agencję Rozwoju Przemysłu (ARP). W porównaniu z kwietniem zeszłego roku obecnie ceny węgla dla ciepłowni są wyższe o ponad 20 proc." - wynika z danych ARP.
 • Dobry wyniki Tauronu. Ceny węgla mogą rosnąć

  Dobry wyniki Tauronu. Ceny węgla mogą rosnąć

  Tauron ocenia, że sporym wyzwaniem będzie osiągnięcie w tym roku dodatniego wyniku EBITDA w segmencie wydobycia - poinformował wiceprezes Marek Wadowski. Spółka przewiduje, że w 2019 roku ceny węgla mogą wzrosnąć o kilka procent.
 • W marcu spadki cen na międzynarodowym rynku węgla

  W marcu spadki cen na międzynarodowym rynku węgla

  Tegoroczny marzec przyniósł spadek cen węgla na międzynarodowych rynkach tego surowca. W końcu miesiąca w europejskich portach cena tony węgla energetycznego spadła do niespełna 76 dol. za tonę i była najniższa od maja zeszłego roku - wynika z analizy Agencji Rozwoju Przemysłu.
 • SES Encoal Energy chce wdrożyć technologię zgazowania węgla

  SES Encoal Energy chce wdrożyć technologię zgazowania węgla

  SES Encoal Energy, spółka joint venture utworzona przez Synthesis Energy Systems i EnInvestments, chce wdrożyć w Polsce technologię zgazowania węgla SGT. Prowadzi w tej sprawie rozmowy m.in. z branżą energetyczną, cztery projekty są na zaawansowanym etapie - poinformowali we wtorek przedstawiciele spółki.
 • Będą drakońskie kary na składach węgla

  Będą drakońskie kary na składach węgla

  Rada Ministrów przyjęła w tym tygodniu projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw przedłożony przez ministra energii. Polski Alarm Smogowy przeprowadził badania jakości węgla dostępnego w składach opałowych. Wynik nie jest optymistyczny. Wydając 1000 złotych na tonę węgla otrzymujemy towar warty 800, ponieważ węgiel jest zawilgocony.
 • Górnictwo: Podwyżki uzasadnione, lepiej sprzedawać drogi węgiel

  Górnictwo: Podwyżki uzasadnione, lepiej sprzedawać drogi węgiel

  Wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski za uzasadniony uznał wczoraj postulowany przez związkowców wzrost płac w Polskiej Grupie Górniczej (PGG). Zastrzegł jednak, że ewentualne podwyżki trzeba pogodzić z realizacją planu inwestycyjnego spółki. Jak poinformował prezes PGG Tomasz Rogala, w ub. roku średnie wynagrodzenie w PGG wyniosło 6538 zł. Prezes przestrzegał też przed zwiększaniem wydobycia węgla; ocenił, że dla spółki lepiej sprzedać mniej węgla po w wyższej cenie.
 • Górnictwo na plusie, wydobycie mniejsze, ceny wzrosły o jedną czwartą

  Górnictwo na plusie, wydobycie mniejsze, ceny wzrosły o jedną czwartą

  Górnictwo węgla kamiennego wypracowało w ub. roku ponad 3,6 mld zł zysku netto, zarabiając średnio ok. 40 zł na każdej sprzedanej tonie węgla. Kopalnie wydobyły 4,9 mln ton węgla mniej niż rok, ceny węgla wzrosły o jedną czwartą. Gigantyczny spadek wydobycia zrekompensował większy o 5,1 mln ton import z Rosji.
 • Styczeń kolejnym miesiącem wzrostu cen węgla dla energetyki i ciepłownictwa

  W styczniu br. cena węgla dostarczanego do energetyki była o 6,6 proc. wyższa niż miesiąc wcześniej, natomiast cena węgla dla ciepłownictwa wzrosła o 5,6 proc. - wskazują indeksy cenowe dla węgla kamiennego, publikowane przez Agencję Rozwoju Przemysłu (ARP).
 • W grudniu wzrosły ceny węgla dla energetyki i ciepłownictwa

  W grudniu wzrosły ceny węgla dla energetyki i ciepłownictwa

  W grudniu ub. roku cena węgla dostarczanego do energetyki była o 0,6 proc. wyższa niż miesiąc wcześniej, natomiast cena węgla dla ciepłownictwa wzrosła o 6,7 proc. - wskazują indeksy cenowe dla węgla kamiennego, publikowane przez Agencję Rozwoju Przemysłu (ARP).

Filmy - Ceny węgla (4)

 • Jeżeli ceny węgla spadną polskie kopalnie będą potrzebowały dokapitalizowania. Tylko skąd?

  Branża energetyczna mówi, że kolejnego dokapitalizowania kopalń nie będzie. Pytanie co się będzie działo dalej, jeżeli ceny węgla spadną. A takiego scenariusza nie można wykluczyć. W takiej sytuacji polskie kopalnie będą potrzebowały dokapitalizowania. Problemem może być jednak to, że nikt nie będzie chciał pożyczyć pieniądze. O tym mówił Rafał Zasuń z portalu WysokieNapięcie.pl. Więcej w materiale wideo.
 • Wreszcie dobre wiadomości dla polskiego górnictwa

  Ceny węgla koksującego w europejskich portach wzrosły do poziomu 100 USD za tonę. Ten wzrost cen wpłynął pozytywnie na giełdowe notowania Jastrzębskiej Spółki Węglowej, kurs akcji tej spółki wzrósł trzykrotnie od początku tego roku. - Przez kilka miesięcy utrzymywał się wysoki poziom przetwórstwa rud żelaza, dlatego rosło zapotrzebowanie na węgiel koksujący, potrzebny do produkcji stali - mówi Michał Stajniak z giełdowej spółki XTB. W polskim górnictwie skutki tego najbardziej widać po notowaniach JSW SA. W ciągu 2016 r. kurs akcji tej spółki wzrósł z 9 zł do poziomu 30 zł. Jednak jest to kurs nadal bardzo niski wobec debiutu giełdowego, gdy wynosił 136 zł, a akcje tej spółki były promowane jako akcjonariat obywatelski.
 • "Górnictwo potrzebuje odważnych decyzji politycznych"

  Ratunkiem dla polskiego górnictwa jest wzrost cen węgla na światowych rynkach lub cięcie kosztów działalności spółek wydobywczych. Środowisko związane z górnictwem nie ma wpływu na ceny surowca, ale może zrestrukturyzować kopalnie. – Rozwiązania są dwa: albo ceny węgla pójdą do góry, albo koszty zostaną obniżone. Oczywiście na pierwszy czynnik spółki wydobywcze nie mają większego wpływu, a ceny węgla na razie raczej nie wzrosną, w związku z tym spółki muszą obniżać koszty – podkreśla w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Inwestor Bartosz Zawadzki, analityk rynku kapitałowego Admiral Markets.
 • DM Citi Handlowy: Ceny węgla nie wzrosną w najbliższym czasie

  Nic nie zapowiada, żeby ceny węgla miały teraz rosnąć. Mamy dużą nadpodaż węgla, co powoduje, że presję na ceny. W tej chwili węgiel w Polsce jest droższy niż za granicą. Wynika to z kurczącego się popytu na węgiel, to efekt zmian w systemie energetycznym. Nowe moce, głównie OZE, wypierają elektrownie węglowe, co wpływa na to, że konsumpcja nie rośnie tak szybko, by zrównoważyć wypieranie tych mocy węglowych – ocenia w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Inwestor Piotr Dzięciołowski, analityk sektora energetycznego DM Citi Handlowy.