ceny węgla

Synonimy:
cena węgla,
Inne znaczenia:
brak

Artykuły - Ceny węgla (2)

Filmy - Ceny węgla (4)

 • Jeżeli ceny węgla spadną polskie kopalnie będą potrzebowały dokapitalizowania. Tylko skąd?

  Branża energetyczna mówi, że kolejnego dokapitalizowania kopalń nie będzie. Pytanie co się będzie działo dalej, jeżeli ceny węgla spadną. A takiego scenariusza nie można wykluczyć. W takiej sytuacji polskie kopalnie będą potrzebowały dokapitalizowania. Problemem może być jednak to, że nikt nie będzie chciał pożyczyć pieniądze. O tym mówił Rafał Zasuń z portalu WysokieNapięcie.pl. Więcej w materiale wideo.
 • Wreszcie dobre wiadomości dla polskiego górnictwa

  Ceny węgla koksującego w europejskich portach wzrosły do poziomu 100 USD za tonę. Ten wzrost cen wpłynął pozytywnie na giełdowe notowania Jastrzębskiej Spółki Węglowej, kurs akcji tej spółki wzrósł trzykrotnie od początku tego roku. - Przez kilka miesięcy utrzymywał się wysoki poziom przetwórstwa rud żelaza, dlatego rosło zapotrzebowanie na węgiel koksujący, potrzebny do produkcji stali - mówi Michał Stajniak z giełdowej spółki XTB. W polskim górnictwie skutki tego najbardziej widać po notowaniach JSW SA. W ciągu 2016 r. kurs akcji tej spółki wzrósł z 9 zł do poziomu 30 zł. Jednak jest to kurs nadal bardzo niski wobec debiutu giełdowego, gdy wynosił 136 zł, a akcje tej spółki były promowane jako akcjonariat obywatelski.
 • "Górnictwo potrzebuje odważnych decyzji politycznych"

  Ratunkiem dla polskiego górnictwa jest wzrost cen węgla na światowych rynkach lub cięcie kosztów działalności spółek wydobywczych. Środowisko związane z górnictwem nie ma wpływu na ceny surowca, ale może zrestrukturyzować kopalnie. – Rozwiązania są dwa: albo ceny węgla pójdą do góry, albo koszty zostaną obniżone. Oczywiście na pierwszy czynnik spółki wydobywcze nie mają większego wpływu, a ceny węgla na razie raczej nie wzrosną, w związku z tym spółki muszą obniżać koszty – podkreśla w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Inwestor Bartosz Zawadzki, analityk rynku kapitałowego Admiral Markets.
 • DM Citi Handlowy: Ceny węgla nie wzrosną w najbliższym czasie

  Nic nie zapowiada, żeby ceny węgla miały teraz rosnąć. Mamy dużą nadpodaż węgla, co powoduje, że presję na ceny. W tej chwili węgiel w Polsce jest droższy niż za granicą. Wynika to z kurczącego się popytu na węgiel, to efekt zmian w systemie energetycznym. Nowe moce, głównie OZE, wypierają elektrownie węglowe, co wpływa na to, że konsumpcja nie rośnie tak szybko, by zrównoważyć wypieranie tych mocy węglowych – ocenia w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Inwestor Piotr Dzięciołowski, analityk sektora energetycznego DM Citi Handlowy.