ceny w Polsce

Artykuły - Ceny w Polsce (34)

 • Inflacja bazowa najwyższa od lutego 2002 r.

  Wczorajsze dane o inflacji zaskoczyły wszystkich. Warto zwrócić uwagę na strukturę inflacji bazowej, gdzie dalszy wzrost cen odnotowano w takich kategoriach jak „usługi stomatologiczne” (14,7 proc. r/r w czerwcu wobec 14,3 proc. w maju”, „usługi lekarskie” (9,0 proc. wobec 8,8 proc.), czy też „usługi fryzjerskie, kosmetyczne i pielęgnacyjne” (12,8 proc. r/r wobec 11,4 proc.). Zdaniem analityków Credit Agricol w czerwcu nadal obserwowano zjawisko przerzucania przez firmy kosztów związanych z koniecznością spełnienia wymogów bezpieczeństwa w warunkach pandemii na konsumentów.
 • Tak drogo w Polsce jeszcze nie było

  Tak drogo w Polsce jeszcze nie było

  Według analityków PIE ceny żywności w naszym kraju rosną wyraźnie szybciej niż długoterminowy trend od prawie roku. "W ostatnich dziesięciu latach średni roczny wzrost cen żywności wynosił ok. 2,5 proc., czyli był mniej więcej trzykrotnie niższy niż obecnie" - czytamy w najnowszym "Tygodniku Gospodarczym PIE".
 • Ceny skupu podstawowych produktów rolnych rosną

  Ceny skupu podstawowych produktów rolnych rosną

  https://biznes.interia.pl/gospodarka/news-gus-ceny-skupu-podstawowych-produktow-rolnych-na-placach-ros,nId,4450393
 • Ceny produktów rolnych nadal wysokie

  Zdaniem analityków biura analiz sektora rolno-spożywczego, CAIB
 • Inflacja uderzy z początkiem nowego roku

  Inflacja uderzy z początkiem nowego roku

  Ceny będą rosnąć, zwłaszcza żywności. Na początku 2020 r. inflacja zwiększy się do 3,4-3,5 proc. Pierwszy kwartał przyszłego roku będzie szczytowym okresem inflacji w Polsce. Jednak nie powinno to doprowadzić do podwyższenia stóp procentowych przez RPP w pierwszym półroczu.
 • To nie koniec wzrostu cen żywności?

  To nie koniec wzrostu cen żywności?

  Analitycy Credit Agriciol zrewidowali prognozy makroekonomiczne dotyczące scenariuszu inflacji w Polsce, co w znacznym stopniu jest efektem założonej przez nas wyższej dynamiki cen żywności. Poniżej prezentujemy opis naszej zrewidowanej ścieżki cen żywności.
 • GUS podał szacunek inflacji w lipcu 2019 r.

  GUS podał szacunek inflacji w lipcu 2019 r.

  Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu 2019 r. wzrosły rdr o 2,9 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny nie zmieniły się - podał Główny Urząd Statystyczny. W lipcu 2019 r. wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych znajdował się w granicach odchyleń od celu inflacyjnego określonego przez Radę Polityki Pieniężnej (2,5 proc. +/- 1 p. proc.).
 • W maju na targowiskach bardzo drogo!

  W maju na targowiskach bardzo drogo!

  Z danych GUS wynika, że na targowiskach ceny większości produktów rolnych wzrosły, najbardziej ziemniaków - o 138 proc. rdr.
 • GUS podał ważne dane o inflacji w marcu

  GUS podał ważne dane o inflacji w marcu

  Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w marcu 2019 r. wzrosły rdr o 1,7 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,3 proc.- podał Główny Urząd Statystyczny. Głównym czynnikiem stającym za większym od oczekiwań wzrostem inflacji były komponenty bazowe.
 • Polacy dostali inflacyjny prezent na święta

  Polacy dostali inflacyjny prezent na święta

  Ostatnie dane GUS dotyczące inflacji okazały się nieco gorsze, niż wskazywano we wstępnym szacunku. Wyniosła ona w listopadzie 1,3 proc. Wiele wskazuje na to, że ceny nie wzrosną za bardzo także w grudniu, więc konsumenci skorzystają przed świętami z inflacyjnego prezentu, tym bardziej że ta swego rodzaju promocja może niedługo się skończyć.

Filmy - Ceny w Polsce (1)

 • Co się dzieje z cenami w Polsce?

  Przed dwudziestu laty inflacja wynosiła 15 proc. Przed dzięsięciu, czyli w 2007 r. wynosiła zaledwie 2,6 proc. Ostatnie dwa lata to była deflacja. Natomiast w lipcu br. ceny wzrosły o 1,7 proc. rok do roku, a w porównaniu z czerwcem o 0,2 proc. Czy inflacja zacznie przyśpieszać, a wraz z nią przed nami wzrost stóp procentowych? - Jeżeli wyeliminujemy czynniki zewnętrzne, to czynniki składowe wynikające z zachowań konsumentów nie wskazują na powstanie presji inflacyjnej - mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB. - Są szanse, że inflacja w Polsce pozostanie na niskim poziomie.