Ceny surowców

Artykuły - Ceny surowców (171)

 • Nauka z 2008 r. – złoto to wskaźnik wyprzedzający

  Nauka z 2008 r. – złoto to wskaźnik wyprzedzający

  ​Czwartek 12 marca przejdzie do historii jako jeden z najbardziej brutalnych dni na giełdach po tym, jak pęd do gotówki osiągnął rekordowy poziom. Po przecenie, która uderzyła we wszystkie rynki, indeks kasowy S&P 500 zamknął się ze spadkiem o 9,5%. Jeszcze gorsza sytuacja była w Europie: indeks Euro Stoxx 600 stracił na zamknięciu 11,5%. To jednak, co odróżniało tę wyprzedaż od innych i odzwierciedlało typowe zachowanie bessowe, to fakt, iż straty poniosły wszystkie klasy aktywów. Wysokojakościowe obligacje spadły w wyniku presji kredytowej, a złoto straciło na wartości ponad 3%.
 • Fed pcha cenę złota w górę

  Fed pcha cenę złota w górę

  Ubiegły tydzień minął pod znakiem jednego, kluczowego wydarzenia - obniżki stóp procentowych przez amerykański FED. W środę wieczorem dowiedzieliśmy się, że stopy procentowe w USA zostały obniżone o 25 p.b., po raz pierwszy od kryzysu z 2008 roku. Tymczasem polski rynek osiąga rekordowe poziomy sprzedaży w tym roku.
 • 10 000 ludzi bez pracy? U nas już nawet skupy złomu się nie opłacają

  10 000 ludzi bez pracy? U nas już nawet skupy złomu się nie opłacają

  Zwolnienia i zamknięcia grożą skupom złomu i stacjom recyklingu samochodów. Powód? Niskie ceny surowców, głównie metali.
 • TTIP: Polska czeka na tanie surowce i miejsca pracy

  W lipcu odbędzie się kolejna dziesiąta już runda negocjacji TTIP. Mają one doprowadzić do zawarcia umowy o wolnym handlu pomiędzy Unia Europejską a Stanami Zjednoczonymi. Zdaniem analityków ma ona zwiększyć liczbę miejsc pracy w Polsce. Powinna spowodować tez spadek cen energii i surowców energetycznych w Europie.
 • Indeks cen surowców spadł o 31,7 proc. rdr - MFW

  Indeks globalnych cen surowców mierzonych w USD w maju 2015 r. spadł o 31,7 proc. rdr, po spadku o 35,1 proc. w ubiegłym miesiącu. W ujęciu mdm indeks wzrósł o 4,9 proc. - wynika ze wstępnych obliczeń MFW.
 • Ropa wraca na usta wszystkich

  Ropa wraca na usta wszystkich

  Ubiegły tydzień na rynkach surowcowych zakończył się mocnym akcentem spadkowym. W piątek notowania indeksu CRB spadły o 1,84 proc. do poziomu 210,70 pkt. Zniżkowały ceny surowców energetycznych, a także większości towarów rolnych. Na plusie sesję zakończyły jednak notowania większości metali.
 • Ceny gazu ziemnego wciąż bardzo zmienne

  Duża zmienność cen nadal króluje na rynkach towarowych. Wczoraj odzwierciedlił to indeks CRB, którego wartość spadła o ponad 2 proc., docierając do poziomu 253,33 pkt. We wtorek rozchwiane były zarówno ceny surowców energetycznych, jak również metali oraz towarów rolnych.
 • Ceny surowców bez negatywnego wpływu na ceny energii

  Ceny surowców bez negatywnego wpływu na ceny energii

  W perspektywie 20 lat ceny surowców nie powinny negatywnie oddziaływać na ceny energii elektrycznej, większy będzie wpływ polityki klimatycznej, efektywności energetycznej i tempa wzrostu gospodarczego - oceniają bank DNB i Deloitte w raporcie "Kierunki 2014".
 • Ceny ropy w N. Jorku spadają, bo Saudyjczycy obniżają cenę surowca

  Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają w reakcji na obniżenie cen surowca przez Arabię Saudyjską - podają maklerzy. Baryłka ropy West Texas Intermediate, w dostawach na grudzień, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, jest wyceniana na 78,02 USD, po zniżce o 76 centów.
 • Embargo na polskie mięso na razie korzystne dla przetwórni. Niskie ceny surowca to większe zyski

  Embargo na polskie mięso na razie korzystne dla przetwórni. Niskie ceny surowca to większe zyski

  Rosyjskie embargo na polską żywność powinno w krótkiej perspektywie poprawić wyniki polskich zakładów przetwórczych. Dzięki niskim cenom mięsa wzrosną ich zyski.

Filmy - Ceny surowców (2)

 • Sok pomarańczowy bardzo potaniał, a rynek surowców ma nowego rekordzistę

  Rok 2019 był przełomowy na rynku surowców. Większość zdrożała, mniejszość straciła. Rekordzistą był pallad, który zyskał ponad 50 proc.
 • Ceny surowców pozostaną stabilne lub będą spadać

  Po realizacji wcześniejszych zysków z akcji i obligacji obecnie na rynku znajduje się sporo wolnej gotówki. Zdaniem Roberta Pietrzaka z Domu Maklerskiego HFT Brokers po osiągnięciu ewentualnego porozumienia między Grecją a Unią Europejską środki raczej trafią znowu na parkiet. Prawdopodobieństwo, że zostaną skierowane na rynek surowców, jest niewielkie. W niedawnej ankiecie agencji Bloomberg Europa została wskazana jako najlepsze obecnie miejsce do inwestowania. – Na rynku jest dzisiaj wiele niezagospodarowanej gotówki – przyznaje Robert Pietrzak z Domu Maklerskiego HFT Brokers. – Inwestorzy zrealizowali wcześniejsze zyski z akcji i obligacji. Obecnie przytrzymują gotówkę, czekając na ostateczne rozwiązanie i dojście do porozumienia Unii Europejskiej z Grecją. Scenariuszem bazowym w dalszym ciągu pozostaje jednak późniejsze skierowanie tych środków na rynki akcyjne w Europie.