ceny prądu

Artykuły - Ceny prądu (245)

Filmy - Ceny prądu (33)

 • Czekają nas kolejne podwyżki cen energii elektrycznej

  Sensowne inwestycje w polskiej energetyce były opóźniane. Teraz trzeba będzie ponieść tego koszty. We własna energetykę powinny inwestować firmy spoza branży energetycznej. Perspektywiczne może okazać się inwestowanie w małe reaktory jądrowe.
 • Ceny energii dla małych firm wzrastają aż o 30 proc.

  Rachunki za energię wzrosną dla gospodarstw domowych o ponad 10 proc. Dla małych firm aż o 30 proc. Jednak to dopiero początek podwyżek. Ich tempo nie jest jeszcze przesądzone.
 • Padnie historyczny rekord polskiego importu energii bo mamy najwyższe ceny prądu

  Pobijemy rekord importu prądu. To dlatego, że obroniliśmy wydobycie węgla kamiennego. I mamy w ten sposób najdroższą energię elektryczna w Europie.
 • Mimo chwilowego załamania podczas epidemii, ceny prądu wzrosną

  Ceny energii elektrycznej spadły podczas epidemii. Stało się tak, ponieważ zmalał popyt na prąd – zamrożenie gospodarki oznaczało mniejsze zużycie energii. Był to jednak tylko spadek punktowy. Średnie ceny energii wciąż są wyższe niż w roku poprzednim, a na początku 2021 roku mają wzrosnąć jeszcze bardziej. Wynika to z kilku względów. Po pierwsze są to rosnące koszty pozwoleń na emisję CO2, które w Polsce musi mieć aż 80% dostawców prądu. Głównym źródłem energii elektrycznej jest u nas nadal węgiel kamienny i brunatny – obłożony dużymi kosztami emisyjnymi. Na wzrost cen wpłynie również program ratunkowy dla sektora elektroenergetycznego – czyli tak zwany Rynek Mocy.