Biznes - ceny owoców

Artykuły - Ceny owoców (27)

 • Ceny niektórych warzyw i owoców sięgają kosmosu

  Ceny niektórych warzyw i owoców sięgają kosmosu

  Mimo pełni sezonu na świeże warzywa i owoce, ceny niektórych produktów kształtują się tak jakbyśmy kupowali nowalijki. Twórcy aplikacji PanParagon sprawdzili, jak w porównaniu do ubiegłego roku zmieniły się ceny sezonowych owoców i warzyw - informuje portal wiadomoscihandlowe.pl.
 • 5 zł za kilogram truskawek. Pod warunkiem, że sam sobie zbierzesz

  5 zł za kilogram truskawek. Pod warunkiem, że sam sobie zbierzesz

  Pięć złotych za kilogram truskawek. Taką cenę - nawet cztery razy mniejszą niż ta, którą znajdziemy na targowiskach - proponuje wielu sadowników z okolic Warki w powiecie grójeckim na Mazowszu. Warunek jest jeden: trzeba przyjechać i samemu zebrać owoce.
 • Pandemia mocno zachwiała cenami owoców. Najbardziej widać to po jabłkach i gruszkach

  Pandemia mocno zachwiała cenami owoców. Najbardziej widać to po jabłkach i gruszkach

  Średnie ceny 10 najczęściej eksponowanych w gazetkach promocyjnych owoców wzrosły o przeszło 17 procent, porównując okres od 9 marca do 5 maja ub. tego roku. Najmocniej zdrożały jabłka - o prawie 94 proc. Gruszki poszły w górę o blisko 31 procent, pomarańcze - o ponad 28 procent, a cytryny i arbuzy - o przeszło 20 proc. Wzrost na poziomie kilkunastu proc. odnotowały też mandarynki i winogrona. Natomiast najmniej podrożały ananasy, bo o 5 proc. Nieznacznie potaniały tylko banany i grejpfruty - spadki między 1 a 2 proc.
 • Owoce i warzywa nie powinny drożeć. Sytuację mogą zmienić sami konsumenci, którzy ulegają panice

  Owoce i warzywa nie powinny drożeć. Sytuację mogą zmienić sami konsumenci, którzy ulegają panice

  Pandemia koronawirusa nie spowoduje znaczących podwyżek cen owoców i warzyw w Polsce. Jednak na rynku już teraz można dostrzec towary, które podrożały. Wpływ na to ma m.in. działalność pośredników, chcących szybko zarobić. Do tego dochodzi panika zakupowa konsumentów. Ponadto eksperci zwracają uwagę na łańcuchy dostaw. Jeśli nie zostaną przerwane, to ceny nie powinny istotnie pójść w górę z powodu COVID-19. Polska jest rynkiem zdecydowanie nadwyżkowym w przypadku owoców i warzyw. Nie powinno więc ich zabraknąć.
 • Ceny pomarańczy i jabłek spadają. Reszta owoców zdrożała. Najbardziej podrożały grejpfruty i banany

  Ceny pomarańczy i jabłek spadają. Reszta owoców zdrożała. Najbardziej podrożały grejpfruty i banany

  Przez ostatnie dwa lata średnie ceny rabatowe najczęściej promowanych owoców w sklepach spadły o 1,4 proc.
 • Mniej owoców, wyższe ceny np. wiśni i malin

  Mniej owoców, wyższe ceny np. wiśni i malin

  - W tym roku plony owoców, m.in. truskawek, malin, czarnych porzeczek i wiśni są niższe. Przetwórcy proponują więc wyższe ceny skupu, drożej jest także w sprzedaży bezpośredniej - poinformowała dr Bożena Nosecka z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.
 • MRiRW ustali cenę referencyjną dla owoców!

  MRiRW ustali cenę referencyjną dla owoców!

  Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi ustali cenę referencyjną dla jabłek, kilku rodzajów zbóż, porzeczek, aronii, wiśni, truskawek i malin - wynika z projektu rozporządzenia. Przepis ma mieć charakter odstraszający dla skupujących owoce od rolników.
 • W maju na targowiskach bardzo drogo!

  W maju na targowiskach bardzo drogo!

  Z danych GUS wynika, że na targowiskach ceny większości produktów rolnych wzrosły, najbardziej ziemniaków - o 138 proc. rdr.
 • Konsumenci: Rolnicy dostają zbyt mało za warzywa i owoce. Jednocześnie w sklepach jest za drogo

  Konsumenci: Rolnicy dostają zbyt mało za warzywa i owoce. Jednocześnie w sklepach jest za drogo

  Blisko 80 proc. konsumentów uważa, że producenci warzyw i owoców otrzymują w skupie zbyt mało za swoje plony. Jednocześnie klienci oczekują niższych cen w sklepach. Dodatkowo, ponad 60 proc. ankietowanych stwierdza, że sieci handlowe za dużo zarabiają na sprzedaży tego typu produktów względem tego, ile płaci się za nie rolnikom.
 • Rolnicy i sadownicy będą protestować w Warszawie

  Rolnicy i sadownicy będą protestować w Warszawie

  Dziś w Warszawie protestować będą rolnicy, sadownicy i hodowcy trzody chlewnej, którzy chcą zwrócić uwagę m.in. na zły stan polskiego rolnictwa i dramatycznie niskie ceny owoców miękkich w skupach. Tegoroczne zbiory owoców miękkich zapowiadają się wyjątkowo dobrze, a w przypadku owoców - nawet rekordowo. Jednak stawki oferowane przez zakłady przetwórcze nie zrekompensują producentom nawet kosztów produkcji.