ceny gazu

Artykuły - Ceny gazu (32)

 • Morawiecki: Rozbudowa terminala LNG w Świnoujściu obniży cenę gazu dla wszystkich odbiorców

  Morawiecki: Rozbudowa terminala LNG w Świnoujściu obniży cenę gazu dla wszystkich odbiorców

  Dzięki rozbudowie terminala cena gazu dla wszystkich odbiorców, w tym dla przemysłu będzie niższa - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas środowej uroczystości podpisania umowy na dofinansowanie ze środków UE rozbudowy Terminalu LNG w Świnoujściu.
 • Nowy blok gazowo-parowy Energi w Grudziądzu

  Nowy blok gazowo-parowy Energi w Grudziądzu

  Należąca do Grupy Energa spółka Energa Wytwarzanie SA ogłosiła przetarg, którego przedmiotem jest budowa nowego bloku gazowo-parowego w Grudziądzu o mocy 450-750 MWe wraz z infrastrukturą pomocniczą oraz towarzyszącą.
 • Litwa poparła Polskę w sporze z Gazpromem

  Litwa poparła Polskę w sporze z Gazpromem

  Litwa poparła Polskę i dołączyła do skargi, którą Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo wysłało w ubiegłym roku do unijnego Trybunału Sprawiedliwości na ugodę Komisji Europejskiej z Gazpromem. Poinformował o tym na Twitterze jeden z ekspertów z litewskiego Ministerstwa Energetyki. Tę informację potwierdził też brukselskiej korespondentce Polskiego Radia Beacie Płomeckiej wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański.
 • Gaz u końcowego odbiorcy - ostatni etap drogi błękitnego paliwa

  Gaz u końcowego odbiorcy - ostatni etap drogi błękitnego paliwa

  Ostatnim etapem "życia" gazu ziemnego jest jego dostawa do odbiorcy końcowego. Tam następuje pomiar ilości dostarczonego gazu i jego zużycie. Potem pozostaje jedynie uregulować rachunek. Klienci mają swobodę w wyszukiwaniu najlepszych ofert, ale ponoszą także ryzyko np. wzrostu cen.
 • Zysk PGNiG spadł do 390 mln zł, konsensus zakładał 920 mln zł

  Zysk PGNiG spadł do 390 mln zł, konsensus zakładał 920 mln zł

  Skonsolidowany zysk netto PGNiG w czwartym kwartale 2018 roku spadł do 390 mln zł z 460 mln zł przed rokiem - wynika ze wstępnych, szacunkowych danych spółki. Konsensus PAP Biznes składający się z 7 prognoz zakładał zysk netto w wysokości 920 mln zł. Wpływ na wyniki miały głównie, wzrost wolumenu sprzedaży ropy naftowej i wyższe jej ceny o 10 proc. oraz wyższe ceny gazu na TGE wyższe o 27 proc.
 • Nocne porozumienie PE, Rady UE i KE ws. dyrektywy dot. Nord Stream 2

  Nocne porozumienie PE, Rady UE i KE ws. dyrektywy dot. Nord Stream 2

  Przedstawiciele Parlamentu Europejskiego, krajów członkowskich (Rada UE) i Komisji Europejskiej porozumieli się w Strasburgu w nocy z wtorku na środę ws. projektu nowelizacji dyrektywy gazowej, który dotyczy gazociągu Nord Stream 2.
 • Ponad połowa domów jednorodzinnych ogrzewana gazem

  Ponad połowa domów jednorodzinnych ogrzewana gazem

  Ponad połowa budowanych w ub. roku domów jednorodzinnych jest ogrzewana gazem, coraz częściej inwestorzy decydują się też na pompy ciepła i instalacje solarne. Na kotły zasilane paliwami stałymi zdecydowało się 28 proc. badanych - wynika z ankiety wśród osób budujących nowe domy.
 • Coraz mniej rosyjskiej ropy płynie do Polski

  Coraz mniej rosyjskiej ropy płynie do Polski

  Polska chce uniezależnić się od surowców energetycznych z Rosji. Już nie tylko gaz, ale też ropa naftowa ma być sprowadzana w coraz większych ilościach z kierunków alternatywnych. Orlen i Lotos w minionym roku zakupiły po około 30 proc. ropy spoza kierunku wschodniego. Surowiec dociera do Polski morzem m.in. z Afryki, USA i z krajów arabskich.
 • Wojciech Jakóbik: Baltic Pipe ma dać tańszy gaz

  Baltic Pipe może doprowadzić do rewolucji kontraktowej na rynku gazu w Polsce, zapewniając trwale konkurencyjne ceny na dostawy tego surowca do kraju - powiedział PAP analityk energetyczny Wojciech Jakóbik. Dodał, że trudno na horyzoncie zobaczyć jakieś zagrożenia, które mogą opóźnić ten projekt.
 • Gaz będzie droższy nawet o 40 proc. Pierwsze po kieszeni dostaną firmy

  Gaz będzie droższy nawet o 40 proc. Pierwsze po kieszeni dostaną firmy

  "Ceny surowca dla odbiorców biznesowych wzrosną w najbliższych miesiącach o ok. 40 proc." - dowiedział się redakcja Dziennika Gazety Prwanej.

Filmy - Ceny gazu (15)

 • Rosyjsko-amerykańska wojna gazowa o Europę

  Skutki rewolucji łupkowej zaczynają odczuwać europejscy odbiorcy. Gaz z USA zmienił oblicze międzynarodowego rynku, zwłaszcza w Europie. Tych zmian obawiają się przede wszystkim Rosjanie, którzy mogą stracić pozycję monopolisty na rynku błękitnego paliwa.
 • Dlaczego ceny gazu ziemnego rosną w wyjątkowym tempie

  Ceny gazu ziemnego biją rekordy. To skutek bardzo szybko rosnącego popytu. Przed nami dalsze wzrosty cen.
 • Gaz będzie tańszy? Gazownicy inwestują 400 mln zł, żebyśmy płacili mniej

  PGNiG, Gaz-System i NCBR uruchamiają program INGA, czyli Innowacyjne Gazownictwo. Cel? Szukanie innowacyjnych rozwiązań, które zwiększą efektywność sektora gazowego i tym samym sprawią, że będziemy płacić mniej za gaz. Ale korzyści ma być więcej, m.in. zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego Polski. W sumie PGNiG będzie szukać innowacji w ośmiu obszarach.
 • Dostawcą gazu do gospodarstw domowych stanie się oddzielna spółka PGNiG

  Gdyby PGNiG musiało realizować zapisy ustawy, tzw. obliga gazowego, to musieliby wysłać ok. 6 mln umów do odbiorców gazu – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Andrzej Czerwiński, poseł PO i jeden ze współautorów projektu. – Dlatego postulujemy o przekazanie pełnomocnictwa i powołanie spółki obrotu detalicznego, która przejmie zobowiązania PGNiG. Dzięki temu obligo gazowe zostanie zrealizowane – dodaje.