ceny gazu

Artykuły - Ceny gazu (446)

 • Surowce. Import gazu będzie rósł

  Surowce. Import gazu będzie rósł

  Popyt na gaz ziemny w Polsce w wyniku transformacji energetycznej będzie rósł. Gaz, jako paliwo przejściowe, zastępować będzie w pierwszej fazie węgiel, uzupełniając i stabilizując odnawialne źródła energii. Krajowe wydobycie jest niewielkie. Konieczny będzie dalszy import LNG, który uzupełni dostawy surowca sprowadzanego z północy gazociągiem Baltic Pipe. Nie obejdzie się też bez dostaw rurociągowych z różnych kierunków.
 • Gaz ziemny łagodzi obyczaje

  Gaz ziemny łagodzi obyczaje

  Nawet przejęcie Krymu nie storpedowało negocjacji w UE z Gazpromem. Gaz ziemny jest "mostem”, który łączy Wschód z Zachodem Europy. Tak twierdzi Thane Gustafson w książce „The Bridge: Natural Gas in a Redivided Europe”.
 • PGNiG szacuje wzrost wolumenu sprzedaży gazu ziemnego w I kw.

  PGNiG szacuje wzrost wolumenu sprzedaży gazu ziemnego w I kw.

  Wolumen sprzedaży gazu ziemnego przez PGNiG w pierwszym kwartale 2021 roku wyniósł 11,25 mld m sześc. wobec 10,60 mld m sześc. przed rokiem - poinformowała spółka w komunikacie, dotyczącym szacunkowych danych operacyjnych.
 • Zmiana taryfy PGNiG Obrót Detaliczny zatwierdzona przez prezesa URE

  Zmiana taryfy PGNiG Obrót Detaliczny zatwierdzona przez prezesa URE

  Po raz pierwszy od 2019 roku rachunki za gaz zwyżkują. Wzrost cen w zmienionej taryfie wynosi 5,6 proc.
 • Tegoroczna zima, czyli żniwa dla Gazpromu

  Tegoroczna zima, czyli żniwa dla Gazpromu

  Tegoroczna zima była dla Gazpromu udana ze względu na korzystne ceny gazu i wysokie wolumeny sprzedaży. Nawet w marcu, który jest już zaliczany do miesięcy wiosennych, sprzedaż utrzymywała się na poziomach z miesięcy zimowych. A to nie koniec sezonu, bo teraz Europa przystąpi do zatłaczania magazynów, które w czasie ostatnich mrozów gwałtownie pustoszały.
 • Topnieją zapasy gazu w Europie

  Topnieją zapasy gazu w Europie

  W Europie mocno spadły zapasy gazu, są one poniżej średniej z pięciu lat. To dobra wiadomość dla eksporterów LNG, ale również dla rosyjskiego Gazpromu. Producenci gazu mogą liczyć na stosunkowo wysoki popyt, a co za tym idzie korzystne ceny, również poza ścisłym sezonem grzewczym, w okresie wiosenno-letnim.
 • Zniesienie taryf gazowych nie powinno wstrząsnąć rynkiem

  Zniesienie taryf gazowych nie powinno wstrząsnąć rynkiem

  Za trzy lata uwolnione zostaną ceny gazu dla gospodarstw domowych. Zdaniem ekspertów, kluczowe dla poziomu cen po 2024 roku będą aktualne warunki rynkowe, a nie samo odejście od taryfowania. Podkreślają oni, że PGNiG ma kluczową pozycję na rynku, ale nie jest jedynym sprzedawcą gazu, ceny będzie wyznaczał rynek.
 • Polska importuje coraz więcej LNG

  Polska importuje coraz więcej LNG

  Już ponad 25 proc. gazu ziemnego sprowadzanego przez PGNiG zza granicy to LNG. Import skroplonego gazu ziemnego w 2020 roku wyniósł ponad 3,76 mld m sześc. po regazyfikacji, co stanowi wzrost o blisko 10 proc. w porównaniu z rokiem 2019.
 • Ceny prądu: Rachunki wzrosną w 2021 roku

  Ceny prądu: Rachunki wzrosną w 2021 roku

  Jak zmienią się nasze rachunki za prąd i gaz w 2021 roku? Prezes URE podsumowuje wyniki postępowań taryfowych dotyczących największych dostawców energii elektrycznej i gazu.
 • Ceny gazu. URE zatwierdził nową taryfę

  Ceny gazu. URE zatwierdził nową taryfę

  Nowa taryfa dystrybucyjna gazu dla Polskiej Spółki Gazownictwa została zatwierdzona przez Urząd Regulacji Energetyki.

Filmy - Ceny gazu (17)

 • Dywersyfikacja źródeł gazu pozwoli na obniżenie cen

  Polityka dywersyfikacji źródeł dostaw gazu to jedyne rozwiązanie, które pozwoli dostarczyć polskim odbiorcom najlepszą możliwą dzisiaj ofertę – czyli jak najniższą cenę. Oprócz tego dostarczanie surowca z różnych kierunków jest gwarantem zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego. Rynek posiadający szeroki, wolny dostęp do wielu źródeł może wybierać najkorzystniejsze oferty. Tylko w ten sposób w Polsce może stać się on zdrowy i płynny, a ceny adekwatne do warunków na pozostałych rynkach. W Niemczech czy Wielkiej Brytanii konsument może sprowadzić sobie gaz z dowolnego źródła. Nie ma tam żadnego zagrożenia, a kryterium wyboru staje się właśnie cena.
 • Jaki gaz popłynie w naszych kuchenkach po zerwaniu umowy z Gazpromem?

  PGNiG oficjalnie wypowiedziało długoterminowy kontrakt jamalski, na mocy którego kupujemy gaz od rosyjskiego Gazpromu. Polska strona nie była zadowolona z kontraktu, gdyż zaczęła na nim tracić. Kontrakt z Gazpromem miał bowiem narzuconą przez Rosjan formułę take-or-pay – według której byliśmy zobowiązani kupić rocznie co najmniej 8,7 miliardów m3 gazu. Kupowanie takiej ilości gazu od jednego dostawcy sprawiało, że za gaz od Gazpromu solidnie przepłacaliśmy. Nie pozwalało to także zdywersyfikować dostaw, co pozwoliłoby Polsce na niezależność w zakresie pozyskiwania paliw. Dlatego PGNiG podjął decyzję o wypowiedzeniu umowy z Gazpromem. Nie oznacza to, że szybko przestaniemy używać rosyjskiego gazu – umowa zakończy się dopiero w 2022 roku. Już teraz jednak trwa dyskusja, czy bez rosyjskiego gazu uda nam się zaspokoić potrzeby na to paliwo.
 • Rosyjsko-amerykańska wojna gazowa o Europę

  Skutki rewolucji łupkowej zaczynają odczuwać europejscy odbiorcy. Gaz z USA zmienił oblicze międzynarodowego rynku, zwłaszcza w Europie. Tych zmian obawiają się przede wszystkim Rosjanie, którzy mogą stracić pozycję monopolisty na rynku błękitnego paliwa.
 • Dlaczego ceny gazu ziemnego rosną w wyjątkowym tempie

  Ceny gazu ziemnego biją rekordy. To skutek bardzo szybko rosnącego popytu. Przed nami dalsze wzrosty cen.