cement

Artykuły - Cement (38)

 • Branży budowlanej grozi kolejny kryzys. Brakuje popiołów węglowych, a ceny cementu rosną

  Branży budowlanej grozi kolejny kryzys. Brakuje popiołów węglowych, a ceny cementu rosną

  Już teraz brakuje na rynku gipsu syntetycznego, uzyskiwanego w procesie odsiarczania spalin, a także popiołów lotnych, wykorzystywanych do produkcji cementu. Producenci boją się, że będzie tylko gorzej.
 • Ekologiczny beton może się okazać rewolucją w budownictwie

  Ekologiczny beton może się okazać rewolucją w budownictwie

  Na rynku pojawia się coraz więcej urządzeń i gadżetów, które mają pomóc w oczyszczaniu powietrza. Niedługo jednak ich rola może być znacznie mniejsza, bo dzięki nowoczesnym technologiom właściwości oczyszczania powietrza może mieć beton.
 • Materiały budowlane - boom nadejdzie jutro

  Materiały budowlane - boom nadejdzie jutro

  Infrastrukturalna machina wpadła w poślizg. Przez to pomyślne prognozy dotyczące produkcji materiałów budowlanych stały się nieco mniej optymistyczne. Dostawcy materiałów liczyli przede wszystkim na zwiększenie ruchu na budowach nowych dróg ekspresowych. Okazało się jednak, że GDDKiA, która energicznie zrazu zabrała się za rozstrzyganie przetargów i podpisywanie umów, z czasem wyraźnie zwolniła.
 • Boom na materiały budowlane nadejdzie później

  Boom na materiały budowlane nadejdzie później

  Rok 2015 miał być dla producentów materiałów budowlanych preludium do dużych wzrostów. Te mogą jednak nadejść później niż oczekiwano.
 • Rynek materiałów budowlanych oczekuje nowych rekordów

  Rynek materiałów budowlanych oczekuje nowych rekordów

  Za 2-3 lata sprzedaż w przemyśle cementowym może wspiąć się do rekordowych poziomów. Nie oznacza to jednak, że producenci materiałów budowlanych nie mają powodów do trosk. Na nasz rynek może trafić cement rosyjski czy białoruski.
 • Branża cementowa obawia się restrykcyjnej polityki klimatycznej UE i nadmiernej biurokratyzacji

  Branża cementowa obawia się restrykcyjnej polityki klimatycznej UE i nadmiernej biurokratyzacji

  Branża budowlana zyskała na członkostwie w UE, jednak unijne regulacje stają się dla niej coraz bardziej uciążliwe - przekonują przedstawiciele Stowarzyszenia Producentów Cementu. Chodzi przede wszystkim o nadmiernie restrykcyjne regulacje dotyczące emisji dwutlenku węgla, które zachęcają do przenoszenia produkcji poza granice UE. Problemem są także drobne na pierwszy rzut oka sprawy, takie jak konieczność zmiany koloru worków do przechowywania cementu, co może wpłynąć na wzrost cen cementu.
 • Lafarge i Holcim planują fuzję

  Lafarge i Holcim planują fuzję

  Koncerny Lafarge i Holcim planują fuzję, w wyniku której powstanie grupa specjalizująca się w produkcji materiałów budowlanych o obrotach rzędu 32 mld euro i EBITDA na poziomie ok. 6,5 mld euro - podały spółki w komunikacie prasowym.
 • 8 materiałów, które zmienią budownictwo

  8 materiałów, które zmienią budownictwo

  Chcesz zbudować budynek, który będzie wyższy od współczesnych wieżowców? Taki, w którym pęknięcia ścian będą reperować się same, a jego okien nie będzie trzeba otwierać, gdyż budynek będzie sam wietrzył pomieszczenia? Musisz zatem zapoznać się z najnowszymi osiągnięciami laboratoriów inżynierii materiałowej z całego świata. Prezentujemy 8 najciekawszych materiałów, które zmienią świat.
 • Z powodu spowolnienia gospodarczego sprzedaż cementu nadal spada

  Sprzedaż cementu w Polsce spadła w czerwcu br. o 8,5 proc. rok do roku, a produkcja o ok. 6 proc - wynika z danych Stowarzyszenia Producentów Cementu. To efekt spowolnienia gospodarczego. W całym 2013 r. sprzedaż tego surowca może wynieść poniżej 14 mln ton.
 • Polacy w tym roku wyleją o wiele mniej betonu

  Polacy w tym roku wyleją o wiele mniej betonu

  W 2013 roku sprzedaż cementu w Polsce powinna wynieść 15 mln ton - szacuje Stowarzyszenie Producentów Cementu (SPC). Dla porównania rok wcześniej było to 15,6 mln ton, a w 2011 roku 18,7 mln ton.