CEIDG

Artykuły - CEIDG (19)

 • MR: Wyraźny spadek liczby zawieszeń i likwidacji firm

  MR: Wyraźny spadek liczby zawieszeń i likwidacji firm

  W kwietniu odnotowaliśmy łącznie o ok. 49 proc mniej zawieszeń i likwidacji działalności gospodarczych niż w marcu, kiedy wybuchła epidemia koronawirusa - wynika z najnowszych danych z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). To dobry sygnał, który może świadczyć o tym, że Tarcza Antykryzysowa działa.
 • MPiT apeluje do przedsiębiorców o usuwanie z CEIDG zdublowanych wpisów

  MPiT apeluje do przedsiębiorców o usuwanie z CEIDG zdublowanych wpisów

  Przedsiębiorcy, którzy mają więcej niż jeden aktywny lub zawieszony wpis w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), powinni to skorygować do 30 kwietnia. Po tym terminie MPiT ma usuwać zdublowane wpisy - mówi Zbigniew Wojciechowski z resortu przedsiębiorczości i technologii.
 • Przedsiębiorca może "uśpić" firmę w CEIDG nawet po czasie

  Przedsiębiorca może "uśpić" firmę w CEIDG nawet po czasie

  Tylko od 30 kwietnia do 23 sierpnia br. przedsiębiorcy złożyli łącznie ponad 95 tys. wniosków o zawieszenie działalności gospodarczej. Przedsiębiorca może "uśpić" firmę w CEIDG nawet po czasie. Ale informacja o przerwie musi być prawdziwa
 • Nowy sposób na rejestrację firmy

  Można już założyć firmę przez telefon. Ministerstwo Rozwoju poinformowało o możliwości, którą testowało już w ubiegłym roku.
 • Tak oszukują firmy: Brak wpisu do CEIDG chroni przed ZUS

  Tak oszukują firmy: Brak wpisu do CEIDG chroni przed ZUS

  ZUS jest bezbronny wobec szarej strefy. W efekcie urzędniczej interpretacji przepisów nawet jeżeli wie, że działalność jest prowadzona i składki powinny być płacone, nie ściąga ich. To milionowe straty dla budżetu.
 • Prawo: Duże zmiany w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej

  Prawo: Duże zmiany w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej

  Wykreślanie i dokonywanie sprostowań w rejestrze CEIDG bez wszczynania postępowania administracyjnego czy negatywne konsekwencje dla przedsiębiorców, którzy nie aktualizują wpisów - to tylko niektóre ze zmian, jakie wprowadziła nowelizacja ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.
 • Nowości dla rejestrujących własne firmy

  Nowości dla rejestrujących własne firmy

  Z dniem 19 maja br. weszły w życie zmiany w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej. Ustawodawca ustalił dość długie, bo 6-miesięczne, vacatio legis. Zmiany w ustawie mają na celu przede wszystkim usprawnienie działania Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, o której mówi się dziś, że nie spełnia swoich funkcji, zarówno z punktu widzenia przedsiębiorców, jak i urzędników.
 • Zmiany danych dotyczących firmy można dokonać on-line

  Zmiany danych dotyczących firmy można dokonać on-line

  Rejestracji firmy oraz zmiany danych przedsiębiorca może dokonać bez wychodzenia z domu. Nie wszystkie dane jednak zgłosi bezpośrednio w CEIDG.
 • Zmiana zasad reprezentowania podatników przez pełnomocników

  Rozwiązaniem o rewolucyjnym znaczeniu w zakresie reprezentowania podatników w kontaktach z fiskusem będzie możliwość ustanowienia pełnomocnika ogólnego, który otrzyma legitymację do działania we wszystkich sprawach podatkowych, bez konieczności przedkładania pełnomocnictwa do akt każdej sprawy. Takie upoważnienie będzie składane w formie elektronicznej - w tym za pośrednictwem CEIDG. Powstanie Centralny Rejestr Pełnomocnictw Ogólnych.
 • MG chce zmienić przepisy dla firm

  MG chce zmienić przepisy dla firm

  Zatory w rozpatrywaniu wniosków o zmiany w rejestrze CEIDG sprawiły, że MG chce zmienić przepisy. Nie proponuje jednak recepty na kluczowy problem - zbyt małego korzystania przez przedsiębiorców z internetowych funkcji ewidencji, do czego potrzeba profilu na ePUAP-ie.