Całun Turyński

Artykuły - Całun Turyński (32)

 • Legendarne zagadki ludzkości: Kiedy historia miesza się z mitem

  Legendarne zagadki ludzkości: Kiedy historia miesza się z mitem

  Współczesny świat jest światem racjonalnym. Alchemicy, templariusze i cudowne artefakty już dawno zostały zesłane do krainy legend. A przynajmniej tak być powinno. Jednak to właśnie mity i baśniowe opowieści ukute dookoła wszystkiego, czego człowiek nie potrafił wytłumaczyć ukształtowały nasze spojrzenie na historię. Niektóre ze spekulacji, podważające najważniejsze dogmaty, mogą zagrozić nawet największej religii świata...
 • Całun Turyński: Utkany z zagadek

  Całun Turyński: Utkany z zagadek

  Dla milionów wiernych jest relikwią, dla sceptyków – pomalowanym kawałkiem płótna, a dla badaczy – zagadką, której od lat nie potrafią rozwiązać. Dlaczego mimo setek analiz i zaawansowanego technologicznie sprzętu tajemnica Całunu Turyńskiego ciągle wymyka się nauce?
 • Nowe odkrycie włoskich naukowców dotyczące Całunu Turyńskiego

  Nowe odkrycie włoskich naukowców dotyczące Całunu Turyńskiego

  Z badań przeprowadzonego przez włoskich naukowców wynika, że Całun Turyński wszedł w kontakt z krwią człowieka zabitego w okrutny sposób. Wnioski badania śladów z tkaniny zostały opublikowane w prestiżowym magazynie amerykańskim PlosOne.
 • To niezwykła rzadkość. Całun zostanie wystawiony na 67 dni

  To niezwykła rzadkość. Całun zostanie wystawiony na 67 dni

  Od dziś aż do do 24 czerwca będzie wystawiony w Turynie słynny całun, przechowywany w tamtejszej katedrze, ale niezwykle rzadko wystawiany na widok publiczny. 21 czerwca będzie się przed nim modlił papież Franciszek, który przy okazji spotka się w stolicy Piemontu ze swoją włoską rodziną.
 • Już 600 tys. osób zapisało się na wystawienie Całunu Turyńskiego

  Już 600 tys. osób zapisało się na wystawienie Całunu Turyńskiego

  600 tysięcy osób zapisało się dotychczas w internecie na wystawienie Całunu Turyńskiego. Będzie można go oglądać w katedrze w stolicy Piemontu od 19 kwietnia do 24 czerwca. Miejscowy Kościół podał, że z zagranicy przyjedzie ponad 50 tysięcy pielgrzymów.
 • Całun Turyński nie jest relikwią?

  Całun Turyński nie jest relikwią?

  Kontrowersyjna teza brytyjskiego naukowca podważa autentyczność Całunu Turyńskiego.
 • Oblicze Prawdy. Mówi Barrie Schwortz - Żyd, który zbadał Całun Turyński

  Oblicze Prawdy. Mówi Barrie Schwortz - Żyd, który zbadał Całun Turyński

  - Całun Turyński to płótno zawierające wizerunek o grubości kilku mikronów. Ten obraz jest świadectwem męki Jezusa - przekonuje Barrie Schwortz, amerykański naukowiec, żydowskiego pochodzenia.
 • Telewizyjne wystawienie Całunu Turyńskiego

  Telewizyjne wystawienie Całunu Turyńskiego

  Po raz drugi w historii w Wielką Sobotę doszło do telewizyjnej prezentacji Całunu Turyńskiego, w który według tradycji owinięte było ciało Chrystusa po ukrzyżowaniu. Rejestrowana przez kamery liturgiczna ceremonia odbyła się w katedrze w Turynie.
 • Przesłanie papieża Franciszka z okazji wystawienia Całunu Turyńskiego

  Przesłanie papieża Franciszka z okazji wystawienia Całunu Turyńskiego

  Z okazji drugiego w historii telewizyjnego wystawienia Całunu Turyńskiego papież Franciszek powiedział, że znajdujące się na nim oblicze przypomina twarze ludzi, dotkniętych przez cierpienie oraz wojny i deptanie ich godności.
 • Zagadka starożytnych liter na Całunie Turyńskim. Skąd wzięło się tajemnicze pismo?

  "Na Całunie odkryto litery rzymskie, hebrajskie i greckie. Do dziś w zasadzie nie wiadomo, w jaki sposób właściwie tam się znalazły. Być może na skutek odciśnięcia, odbicia przedmiotów, na których były umieszczone. Naukowcy są jeszcze na początku drogi, jeżeli chodzi o odpowiedź na to pytanie" – mówi w drugiej części rozmowy z Bogdanem Zalewskim Grzegorz Górny, autor książek: m.in. „Świadkowie Tajemnicy. Śledztwo w sprawie relikwii Chrystusowych" oraz "Oblicze Prawdy. Żyd, który zbadał Całun Turyński".

Filmy - Całun Turyński (1)

 • Tajemnice Całunu Turyńskiego

  To najsłynniejsza i zarazem najbardziej tajemnicza relikwia chrześcijaństwa... Całun Turyński - płótno, w które według tradycji owinięto zdjęte z krzyża ciało Jezusa Chrystusa - znów wystawiony został na widok publiczny. Do 24 czerwca wierni z całego świata będą przybywać do Turynu, by na własne oczy oglądać „ikonę człowieka biczowanego i ukrzyżowanego", jak nazwał Całun papież Franciszek. Całun Turyński od wielu dziesięcioleci jest przedmiotem badań historyków, biblistów, biologów, fizyków i chemików. Skąd na lnianym płótnie wziął się obustronny wizerunek brodatego mężczyzny ze śladami po gwoździach na nadgarstkach i ranami po przedśmiertnej męce? Czy to genialna mistyfikacja, dzieło średniowiecznych europejskich artystów? Na to, że Całun powstał w wiekach średnich na Starym Kontynencie, wskazują badania przeprowadzone metodą radiodatowania. Ale w takim razie jak wytłumaczyć fakt, że na tkaninie obecne są pyłki roślin spotykanych wyłącznie na obszarze Judei? Ci, którzy wierzą w autentyczność Całunu, są przekonani, że jest on namacalnym dowodem na to, iż zmartwychwstanie Chrystusa miało miejsce jako fakt historyczny. Obraz na Całunie miał według nich powstać samoistnie, pod wpływem tajemniczej energii, w momencie zmartwychwstania właśnie. A co o tym wszystkim sądzą naukowcy, którzy badali zagadkowe płótno na przestrzeni kilku ostatnich dekad? Posłuchajcie!