Calais

Artykuły - Calais (42)

 • Rzeszów: Śledztwo ws. wypadku polskiego busa pod Calais

  Rzeszów: Śledztwo ws. wypadku polskiego busa pod Calais

  Podkarpacki Wydział Zamiejscowy Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie bada wypadek polskiego busa pod Calais. Do zdarzenia doszło we wtorek na autostradzie A16 we Francji. Prowadzone jest śledztwo ws. katastrofy w ruchu lądowym.
 • Rozpoczęła się likwidacja "Dżungli" w Calais

  Rozpoczęła się likwidacja "Dżungli" w Calais

  Rozpoczęła się likwidacja nielegalnego obozu migrantów w Calais w północnej Francji. Tak zwana "Dżungla" to największe takie obozowisko w Europie.
 • Starcie policji z migrantami. Są ranni

  3 policjantów ranionych w zamieszkach. Starli się z migrantami w Calais.
 • 14-latek zginął w Calais. Chciał wskoczyć na tira

  14-latek zginął w Calais. Chciał wskoczyć na tira

  14-letni chłopiec z Afganistanu zginął podczas próby ucieczki z Calais (Francja). Chciał dostać się na jadącą do Wielkiej Brytanii ciężarówkę, gdzie mieszka jego brat.
 • RMF24: Kolejne starcia w obozowisku imigrantów w Calais. Kilkadziesiąt osób rannych

  RMF24: Kolejne starcia w obozowisku imigrantów w Calais. Kilkadziesiąt osób rannych

  Ponad 60 osób zostało rannych, w tym co najmniej 5 ciężko - to najnowszy bilans zamieszek w wielkim obozowisku imigrantów w Calais we Francji, które zakończyły się w nocy – po interwencji szturmowych oddziałów policji. Wśród rannych jest co najmniej pięciu działaczy organizacji charytatywnych i dwóch funkcjonariuszy - informuje RMF FM.
 • Uchodźcy zaszyli sobie usta w ramach protestu przeciwko likwidacji obozu w Calais

  Uchodźcy zaszyli sobie usta w ramach protestu przeciwko likwidacji obozu w Calais

  Dziesiątki uchodźców protestują przeciwko zburzeniu części obozu w Calais. W ramach sprzeciwu zaszyli sobie usta.
 • Uchodźcy zrujnowali życie mieszkańców Calais?

  Uchodźcy zrujnowali życie mieszkańców Calais?

  Mimo że wokół pełno wysokich płotów i drutów kolczastych, nie czujemy się bezpiecznie; bezrobocie jest wysokie, a do miasta przyjeżdża coraz mniej turystów - skarżą się PAP mieszkańcy Calais. Według nich tzw. dżungla, gdzie mieszkają migranci, odbija się negatywnie na wizerunku miasta.
 • Dżungla Calais. "Bez UE nie da się zakończyć dramatu uchodźców"

  Dżungla Calais. "Bez UE nie da się zakończyć dramatu uchodźców"

  UE zależy na dobrym klimacie w relacjach z Londynem, dlatego nie angażuje się zbytnio w rozwiązanie problemu uchodźców w Calais. Wielka Brytania nie przejawia zaś chęci porozumienia – uważa Catherine Wihtol de Wenden z Instytutu Studiów Politycznych w Paryżu.
 • Calais: Starcia uchodźców z policjantami

  Calais: Starcia uchodźców z policjantami

  ​W Calais na północy Francji imigranci ponownie starli się z policją. Media ostrzegają, że nierozwiązany problem obozowiska dla uchodźców, chcących przedostać się przez Kanał La Manche na Wyspy Brytyjskie, grozi wybuchem niepokojów społecznych.
 • RMF24: „Potop” w pobliżu Calais ma powstrzymać szturm uchodźców

  RMF24: „Potop” w pobliżu Calais ma powstrzymać szturm uchodźców

  Woda stała się nową bronią używaną przeciwko tysiącom uchodźców szturmujących tunel pod kanałem La Manche po stronie francuskiej. Spółka Eurotunnel podjęła decyzję o doprowadzeniu do „potopu” na należących do niej polach wokół Calais. Tereny wokół wjazdu do tunelu zalane zostały wodą, by utrudnić imigrantom nielegalne próby przedzierania się do Wielkiej Brytanii - informuje RMF FM.

Filmy - Calais (4)

 • Ponad 10000 imigrantów żyje w obozie w Calais

  Według wyliczeń organizacji zajmujących się imigrantami w obozie w Calais żyje obecnie ponad 10000 tysięcy osób.
 • Francja. Uchodźcy liczą na pomoc anioła

  Uchodźcy z Afryki koczują we francuskim Calais w nieludzkich warunkach. Zdani są często na zwykłą ludzką życzliwość. Nie mają prądu i nie mogą nawet naładować telefonów komórkowych, żeby skontaktować się z rodziną. Z pomocą przyszła im niezwykła kobieta, zwana przez niektórych „aniołem”. Brigitte Lips zamieniła swój dom w stację elektroenergetyczną, gdzie hurtowo ładuje telefony komórkowe uchodźców. Mieszkanka Calais nie wypuszcza też swoich gości bez kawałka ciasta i życzliwego słowa. Niestety, działalność Brigitte – która podkreśla, że jako katoliczka z radością niesie pomoc potrzebującym bliźnim – nie wszystkim się podoba. Sąsiedzi patrzą krzywym okiem na jej poczynania, a okolice jej domu regularnie patroluje policja. Brigitte nie zamierza jednak się poddawać. Bez lęku odwiedza koczowiska uchodźców czekających na prom, który zabierze ich z Calais do Wielkiej Brytanii. – Kiedy ktoś mnie pyta, dlaczego oni wszyscy mają telefony komórkowe, odpowiadam: A ty nie masz komórki? Gdybyś uciekał z kraju, też zabrałbyś ze sobą telefon, by kontaktować się z bliskimi. Ale ludzie niczego nie rozumieją... – opowiada rozgoryczona kobieta.
 • Uchodźcy z Afryki szturmują Europę

  Prom z francuskiego Calais do brytyjskiego Dover to jedyna nadzieja dla setek uchodźców z Afryki i niektórych krajów bliskowschodnich. Około 1500 nielegalnych imigrantów próbuje codziennie dostać się na statek do "raju". Niektórzy wybierają inną drogę - ciężarówki jadące do Wielkiej Brytanii. Kierowcy są przerażeni: desperacja uchodźców jest tak wielka, że w biały dzień otwierają drzwi jadących pojazdów i wdzierają się do środka... W Calais - popularnej miejscowości turystycznej - atmosfera jest bardzo napięta. Miejscowe władze zastanawiają się nawet nad zamknięciem portu. Wśród zasieków z drutu kolczastego krążą patrole straży granicznej. "To przypomina wojnę!" - denerwują się Francuzi.
 • Imigranci zalewają Europę. Są gotowi na wszystko

  Port Calais, północna Francja. Codziennie dziesiątki, a nawet setki imigrantów z Afryki i Bliskiego Wschodu blokują ruch na autostradzie prowadzącej do portu. Kiedy ciężarówki zwalniają, mężczyźni wdrapują się na nie, mając nadzieję, że uda im się dostać na prom, a stamtąd do Wielkiej Brytanii… Sytuacja ta paraliżuje pracę portu. „To problem ekonomiczny!” – mówią eksperci. Pochodzą z Erytrei, Sudanu, Syrii… W Calais imigrantów jest obecnie około 1,5 tysiąca. Koczują na ulicach. Są gotowi na wszystko, byleby przeprawić się na drugą stronę La Manche – i tam wystąpić o azyl. „Nie mamy innego wyjścia” – zapewniają. Przed zdesperowanymi imigrantami próbują bronić się nie tylko władze Wielkiej Brytanii, ale też kierowcy TIR-ów. Ci ostatni nie chcą, aby postawiono im zarzuty za to, że umożliwili wjazd na Wyspy Brytyjskie niepożądanym przybyszom. Montują więc dodatkowe zabezpieczenia na naczepach.