menway - burza

Artykuły - Burza (7)

 • Burza w Tatrach: Jak zminimalizować zagrożenie?

  Burza w Tatrach: Jak zminimalizować zagrożenie?

  Zdarza się, że przychodzi nagle, zmieniając w kilka chwil przyjemny letni górski wypad w niebezpieczną walkę o przetrwanie. Nie mamy najmniejszego wpływu na tatrzańską pogodę, ale możemy zrobić co w naszej mocy, żeby nie znaleźć się na szlaku w nieodpowiednim momencie, a w razie czego - przygotować się na załamanie pogody.
 • Tam deszcz pada 335 dni w roku

  Tam deszcz pada 335 dni w roku

  Przed laty Albert Hammond śpiewał, że nigdy nie pada deszcz w południowej Kalifornii ("Seems it Never Rains in Southern California"). A gdzie pada najwięcej w ciągu roku? W Mount Waialeale na Hawajach. Deszcz leje tam średnio...335 dni w roku.
 • Kim są tajemniczy Łowcy Burz?

  Kim są tajemniczy Łowcy Burz?

  Gdy dokoła trzaskają pioruny, nie siedzą skuleni w piwnicy. Wręcz przeciwnie - są w swoim żywiole. Łowcy Burz - bo tak się nazywają, obserwują i dokumentują groźne zjawiska meteorologiczne, a gdy zachodzi taka potrzeba - biją na alarm, ostrzegając nieświadomych zagrożenia ludzi. Można powiedzieć, że to prawdziwi bohaterowie XXI wieku.
 • Pogody nie da się przewidzieć

  Pogody nie da się przewidzieć

  Wcale nie jestem pewien, czy kiedykolwiek poznamy system meteorologiczny w całości - mówi prof. Tadeusz Niedźwiedź, kierownik Katedry Klimatologii na Wydziale Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego.
 • "Matka wszystkich bitew" prędko umarła

  "Matka wszystkich bitew" prędko umarła

  Dokładnie 20 lat temu, 17 stycznia 1991 r. na Irak spadły pierwsze bomby. Dowodzona przez Amerykanów operacja "Pustynna Burza" rozpoczęła się niecałą dobę po upłynięciu oenzetowskiego ultimatum dla Iraku na opuszczenie Kuwejtu.
 • Piorun jednak uderza dwa razy

  Piorun jednak uderza dwa razy

  Burza to intrygujące zjawisko atmosferyczne. Wyzwalane wówczas gromy, to potężna energia, która niechętnie odsłania swoje tajemnice...
 • Boisz się burzy? To przeczytaj!

  Boisz się burzy? To przeczytaj!

  Burza to jedno ze zjawisk atmosferycznych, które wywołuje w nas silny strach. Czy jest on proporcjonalny do realnego zagrożenia?